برگزاری کنگره حزب حاکم کره شمالی، انتقاد اقتصادی کیم و تجمع بدون ماسک

تهران- ایرنا- کنگره حزب کارگران کره شمالی، حزب حاکم بر این کشور در حالی روز چهارشنبه برگزار شد که هیچ کدام از اعضای این حزب از جمله «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی ماسک نزده بودند کیم در این نشست که بعد از ۵ سال برگزار شد خواستار جهش اقتصادی شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری مرکزی کره شمالی،  در افتتاحیه این نشست مهم حزب کارگران، کیم در یک سخنرانی، موفقیت ها و اشتباهات برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی ملی این کشور را تا سال ۲۰۲۰ بررسی کرد.

ناظران می گویند کره شمالی با برگزاری این نشست مهم در ابتدای سال جدید میلادی قصد دارد پیش از آغاز به کار "جو بایدن" رئیس جمهوری منتخب دموکرات ها در ۲۰ ژانویه /اول بهمن/ را ترغیب کند تا موضع "خصمانه" خود را نسبت به پیونگ یانگ تغییر دهد.  

کیم در سخنرانی خود گفت: کره شمالی نتوانسته است به اهداف تعیین شده در این استراتژی «تقریباً در همه بخش ها»  دست یابد در حالی که این کشور «تضمین محکمی»  برای محافظت از «سرنوشت سرزمین مادری» داده است.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی در مورد اینکه آیا کیم در این سخنرانی به روابط کشورش و ایالات متحده و یا به زرادخانه هسته ای کشورش پرداخته است یا خیر اشاره ای نکرده است.

کنگره قبلی حزب کارگران کره شمالی برای اولین بار در ۳۶ سال گذشته به مدت چهار روز از ۶ مه ۲۰۱۶ برگزار شد،  پس از آخرین کنگره، کیم سرعت تولید سلاح های هسته ای و موشک های بالستیک از جمله موشک هایی که می توانند به سرزمین اصلی ایالات متحده برسند را تسریع کرد. در نوامبر ۲۰۱۷، او تکمیل "یک نیروی هسته ای دولتی" را اعلام کرد.

یکی از نکات قابل توجه این کنگره این بود که هیچکدام از اعضای حزب ماسک نزده بودند این در حالی است در کشورهای مختلف جهان حتی در کشورهایی هم که واکسیناسیون کرونا را آغاز کرده اند تجمع ها همچنان با ماسک برگزار می شود.

کره شمالی از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی و به دنبال شیوع کرونا در چین، مرزهای خود را با چین و روسیه بست، پیونگ یانگ پیشتر اعلام کرده بود که هیچ موردی از کرونا در این کشور گزارش نشده است.

کره شمالی با این حال از گروه جهانی ائتلاف واکسن (Gavi) که به کشورهای در حال توسعه در خصوص ایمن‌سازی کمک می‌کنند، درخواست واکسن کرده است این ائتلاف که کره شمالی نیز در آن عضویت دارد، تاکنون با آسترازنکا برای دریافت ۱۷۰ میلیون دوز قرارداد امضا کرده است و با جانسون و جانسون نیز برای دریافت ۵۰۰ میلیون دوز تفاهم‌نامه امضا کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

سرخط اخبار جهان