استاندار قم: ۱۹ دی امسال از دیدار حضوری با رهبری محروم هستیم

قم – ایرنا - استاندار قم با اشاره به ممنوعیت تجمعات به منظور مهار بیماری کرونا گفت: در سالگرد حماسه ۱۹ دی به دلیل ممنوعیت تجمعات و شرایط کرونایی، دیدار حضوری مردم قم با رهبر معظم انقلاب ممکن نیست و سخنرانی معظم له به صورت زنده از صدا و سیما پخش می شود.

بهرام سرمست روز چهارشنبه در حاشیه جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان قم در گفت و گو با خبرنگاران افزود: برخلاف سال های گذشته، امسال همزمان با سالگرد قیام ۱۹ دی مردم انقلابی قم، توفیق حضور در محضر رهبر معظم انقلاب از نزدیک ممکن نیست.

وی ادامه داد: به همین دلیل سخنرانی رهبر معظم انقلاب  به همین مناسبت به صورت زنده از شبکه های سراسری صداوسیما پخش می شود و مردم شریف استان مشتاقانه از بیانات معظم له بهره مند خواهند شد.

سرمست اظهار داشت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم علیه رژیم ستمشاهی، به‌صورت تلویزیونی سخنرانی خواهند کرد.

این سخنرانی ساعت ۱۱ روز جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۹ به‌صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی یک و خبر و رادیو ایران پخش خواهد شد.

سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی در سالروز قیام ۱۹ دی، هر سال با حضور هزاران نفر از مردم قم در حسینیه امام خمینی برگزار می‌شد که امسال به علت شیوع ویروس کرونا، بدون حضور جمعیت و به صورت تلویزیونی انجام خواهد شد.

انتشار مقاله توهین آمیز به امام راحل با امضای مستعار احمد رشیدی مطلق در ۱۷ دی ماه ۵۶ صورت گرفت.در روز انتشار مقاله، هنگامی که کامیون حامل روزنامه های اطلاعات برای قم و اصفهان از دروازه قم وارد این شهر می شد، مردم با بصیرت قم که از دسیسه های نظام پهلوی آگاه بودند به کامیون هجوم برده و روزنامه ها را به آتش کشیدند.

این حرکت مردمی باعث شد تا روز ۱۸ دی ماه، کلاس درس علمای دین و سیاست تعطیل شود و دست به تجمع در مسجد اعظم قم بزنند مردم و علما به سمت منزل مرحوم حضرت آیت الله گلپایگانی از مراجع تقلید حرکت کردند و از رهنمودهای این عالم فرزانه بهره مند شدند.

تجمع ها در نوزدهم دی ماه ۱۳۵۶ ( برابر با بیست و نهم محرم ۱۳۹۸)، شکل منسجمی به خود گرفت با تعطیل شدن بازار قم در حمایت از حوزه و محکوم کردن اقدام نظام پوشالی پهلوی و نیز ادامه تعطیلی دروس حوزه، جمعیت زیادی در مسجد اعظم گرد آمدند. حرکت به منازل آیات عظام میرزا هاشم آملی، علامه طباطبائی، نوری همدانی، مشکینی، وحید خراسانی و مکارم شیرازی در حمایت از امام راحل باعث تقویت روحیه انقلابی مردم شد.مراجع و علما با سخنرانی های کوبنده شان رژیم پلید پهلوی را آماج حملات خویش قرار دادند.

مردم همدوش با طلاب حوزه های علمیه در حالی که شعارهای تندی علیه دولت وقت می دادند، نمایندگی روزنامه اطلاعات و دفتر حزب رستاخیز را به آتش کشیدند هیچ چیزی در مقابل عزم راسخ و اراده ای پولادین و گام های استوار مردم قم دوام نمی آورد. عصر ۱۹ دی ماه سال ۵۶، ماموران شهربانی و ساواک در یکی از میادین قم راه مردم را سد کردند و آنان را به گلوله بستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها