منطقه آزاد قصرشیرین به رونق اقتصادی کشور کمک می‌کند

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه گفت: ایجاد منطقه آزاد تجاری در قصرشیرین علاوه بر افزایش صادرات منجر به رونق اقتصادی و درآمدهای دولت می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هدایت حاتمی روز چهارشنبه در نشست بررسی طرح منطقه آزاد قصرشیرین که با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارداشت: درست است که دولت برای ایجاد منطقه آزاد قصرشیرین معافیت های مالیاتی می دهد اما این معافیت ها در نهایت منجر به رونق صادرات و افزایش درآمد دولت می شود.

وی با بیان اینکه کرمانشاه با معضلات اقتصادی روبه رو است، اظهارداشت: این استان برای رسیدن به توسعه و رونق اقتصادی نیازمند افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی است و این سرمایه گذاری با ارایه مشوق های اقتصادی امکان پذیر است.

معاون استاندار کرمانشاه توضیح داد: در صورتی که منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجمع تشخیص مصلحت نظام رای بیاورد علاوه بر رونق اقتصادی منجر به کاهش قاچاق کالا نیز خواهد شد.

حاتمی با بیان اینکه در مرزهای کرمانشاه شاهد کمترین مشکل از نظر ورود کالای قاچاق هستیم، گفت: ایجاد این منطقه می تواند روابط تجاری ایران با عراق به ویژه اقلیم کردستان را تقویت کند و زمینه ساز افزایش حضور ایران در بازار این کشور باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به ظرفیت های کرمانشاه برای پیشرفت اشاره کرد و گفت: این استان سرشار از ظرفیت های غنی در بخش های مختلف، صنعتی، گردشگری، کشاورزی و نیروی انسانی است که باید از آنها به خوبی استفاده شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در این نشست بر ضرورت ارایه مشوق های سرمایه گذاری در کرمانشاه تاکید کرد و گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی دولت باید بتوانیم از ظرفیت های بخش خصوصی برای رونق اقتصادی در کرمانشاه استفاده کنیم.

محسن دارابی افزود: در صورت ایجاد منطقه آزاد تجاری در قصرشیرین سرمایه گذاران از معافیت ۲۰ ساله مالیاتی بهره مند می شوند که این موضوع می تواند مشوقی ارزشمند برای رونق سرمایه گذاری در کرمانشاه باشد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به عنوان یک مطالبه و خواست اصلی مردم استان کرمانشاه برای مجاب کردن دولت برای تصویب آن برای الحاق به مناطق هفتگانه آزاد تجاری کشور در سفر رییس جمهوری به این شهرستان مطرح شد که نام قصرشیرین پس از قول رییس جمهوریی در سفر استانی کرمانشاه (تیر ۹۵) به این لایحه اضافه شد.

پیشنهاد لایحه مناطق آزاد تجاری هفتگانه را رییس جمهوری تیرماه ۹۵ تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد و کلیات آن در همان سال به تصویب نمایندگان رسید.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها