رئیس جمهوری افغانستان از دیدار با خلیل‌زاد خودداری کرد

کابل - ایرنا - اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به درخواست زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که در کابل به سر می برد، پاسخ رد داده و از دیدار با او خودداری کرده است.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های افغانستان از جمله طلوع نیوز نوشت: برخی منابع خبری در کاخ ریاست جمهوری افغانستان گفتند که اشرف‌غنی در این سفر خلیل‌زاد ‌نخواسته است که با وی دیدار کند.

برخی منابع هم گفته اند که رئیس جمهوری محمداشرف غنی پیام خود را به خلیل‌زاد از طریق وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی رسانده است.

زلمی خلیل‌زاد دیروز سه شنبه وارد کابل شد و با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، حامد کرزی رئیس جمهوری سابق، حمدالله محب مشاور امنیت ملی و محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان دیدار و درباره روند صلح این کشور و آتش بس گفت وگو کرده است.

در همین حال نصرالله استانکزی استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل می گوید که احتمال دارد آمریکا برای قطع جنگ و تأمین صلح نسخه ایجاد دولت موقت را برنامه ریزی کرده باشد.

«سیداسحاق گیلانی» از فرماندهان سابق جهادی می گوید که طرح دولت موقت برای برقراری صلح و  پایان جنگ عاقلانه هم است.

اما دولت افغانستان بر این باور است که طرح دولت موقت و نپذیرفتن قانون اساسی توسط گروه طالبان به معنی از هم پاشی نظام کنونی افغانستان است.

محمدسرور دانش معاون رئیس جمهوری دیروز سه شنبه در نشست هفدهمین سالگرد تجلیل از قانون اساسی افغانستان بصورت صریح اعلام کرد که طرح دولت موقت و نپذیرفتن قانون اساسی به همین سادگی نیست بلکه این کار به معنی فروپاشی نظام این کشور خواهد بود.

پیش از این عبدالحفیظ منصور از اعضای هیأت مذاکره کننده دولت با گروه طالبان نیز در کابل گفته بود که برای بقای جمهوریت نیاز است تا طرح دولت موقت را بپذیریم.

در همین حال رحمت الله نبیل رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان دیروز در مراسمی در کابل به رسانه ها گفته است که طی چهارماه آینده دولتی در افغانستان استقرار خواهد یافت که پیشوند و پسوند، جمهوریت و امارت نخواهد داشت بلکه به نام دولت اسلامی افغانستان خواهد بود.

اما دولت افغانستان جمهوریت، قانون اساسی و دستاودهای ۱۹ سال گذشته را خط قرمز خود می داند و در ظاهر از آن نمی گذرد اما طالبان هم مخالف دولت کنونی و تعدیل در قانونی اساسی می باشد.

بحث‌ها برسر دولت موقت و بقای جمهوریت طی روزهای اخیر پس از سفر هیأت دولت افغانستان به دوحه برای آغاز دور دوم مذاکرات در محافل رسانه های و بحث های سیاسی داغ است.

قرار بود دیروز سه شنبه نخستین نشست هیأت‌های دولتی و طالبان در دوحه از سرگرفته شود اما امروز چهارشنبه نیز گذشت و نشست بین دو طرف برگزار نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار جهان