تعامل نهادهای اجرایی کاشان با رسانه‌ها نیازمند تقویت است

کاشان - ایرنا - نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: تعامل بسیاری از دستگاه‌های اجرایی این شهرستان با یکدیگر و رسانه‌ها ضعیف و نیازمند تقویت است.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی عصر چهارشنبه در نشست شورای اداری کاشان افزود: هدف از برگزاری این نشست‌ها تعامل بیشتر دستگاه‌ها با یکدیگر است، به طوری که دستگاه‌ها در استفاده از امکانات یکدیگر مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: مدیران دستگاه‌های اجرایی باید در نشست شورای اداری افزون بر تبیین وضعیت موجود دستگاه متبوع خود، برنامه‌های آینده را نیز به مردم و سایر مدیران و مسوولان اعلام کنند.

امام جمعه کاشان با انتقاد از عملکرد برخی دستگاه‌های شهرستان در حوزه روابط عمومی تصریح کرد: روابط عمومی دستگاه‌ها باید اخبار و عملکرد مدیران خود را برای انعکاس، انتشار و اطلاع‌رسانی به مردم در اختیار رسانه‌ها قرار دهند و این ارتباط دوسویه تقویت شود.

آیت‌الله سلیمانی تصریح کرد: برخی امکانات و ظرفیت‌های کشور بی‌هویت است و لازمه و شاخصه هویت هنوز برای آنها تعریف نشده است؛ در حالی که در برخی کشورها جنگل‌ و حتی درختان دارای هویت و پلاک هستند.

وی با قدردانی از محمد علی‌نژاد نویسنده کاشانی چهار جلد کتاب جلوه‌هایی از شخصیت حاج قاسم اظهار داشت: در مجموع در یک سال گذشته پس از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، ۶۰ جلد کتاب در کشور به رشته تحریر درآمده که سهم کاشان در تبیین این شخصیت برجسته اگر در کشور رتبه نخست نباشد، دوم است.

وی توضیح داد: حاج قاسم، زاده و فرمانده لشکر کاشان نبوده اما این اقدام مهم را به علت تدین و تعلق خاطر به این سردار رشید اسلام انجام دادند.

امام جمعه کاشان از سردار سلیمانی به عنوان اسوه نظام جمهوری اسلامی ایران و امید جامعه آینده مقاومت یاد کرد و گفت: اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دست‌اندرکاران در چاپ این کتاب ستودنی است.

آیت‌الله سلیمانی با قدردانی از همراهی و همکاری مردم با دانشگاه علوم پزشکی کاشان برای مهار ویروس کرونا اظهار داشت: دستگاه‌هایی از جمله اداره‌ تبلیغات اسلامی، امور مساجد و مدیریت حوزه‌های علمیه منطقه کاشان نیز مانند سایر دستگاه‌های اجرایی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اقدام‌های مطلوبی انجام دادند.

امام جمعه کاشان به مصرف زیاد گاز در دستگاه‌های اجرایی کاشان اشاره کرد و افزود: بر پایه اعلام شرکت گاز شهرستان در همه موردها در کاشان مصرف گاز کاهش یافته اما دستگاه‌های اجرایی با وجود شرایط کرونا به طوری که یک سوم کارکنان حضور دارند، افزایش مصرف داشتند.

مهمترین طرح‌های کاشان از نگاه فرماندار

فرماندار ویژه کاشان نیز گفت: زیرگذر، منطقه ویژه اقتصادی و راه‌اندازی شهرک صنعتی صنایع پاک در تولید ماهیان زینتی از مهم‌ترین طرح‌های اجرایی و عمرانی این شهرستان است که در رشد و توسعه منطقه شمال استان اصفهان نقش موثری خواهد داشت.

علی اکبر مرتضایی قهرودی افزود: تقویم‌کاری هفتگی و ماهانه فعالیت‌های دستگاه‌های از یک سال پیش از برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ تعریف شده است، افزود: معرفی معتمدان انجام و ثبت‌نام متقاضیان شوراهای اسلامی شهر و روستا بر پایه تقویم اننتخابات انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۴۵۰ فرماندار در سراسر کشور مجری برگزاری انتخابات هستند، تصریح کرد: چهار انتخابات مهم شامل مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا  در ایران برگزار می‌شود که حساس‌ترین آن انتخابات شوراهای  اسلامی شهر و روستاست.

فرماندار ویژه کاشان با یادآوری اینکه این شهرستان در انتخابات گذشته رتبه نخست اعلام نتایج آرا را به لحاظ زمان به خود اخصاص داد، اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ به صورت الکترونیکی همانگونه که پیشتر تا حدودی تجربه آن وجود داشت، برگزار شود.

مرتضایی با تقدیر از جانفشانی و تلاش‌های کارکنان درمانی سراسر کشور و دانشگاه علوم پزشکی کاشان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را از همگان به صورت قاطع و جدی در کاهش بیماری و پیشگیری ویروس کرونا خواستار شد.

وی تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی موظف هستند آمار طرح‌های قابل بهره‌برداری خود را برای دهه فجر مشخص، نهایی و به فرمانداری ارسال کنند.

پایان سال سخت در صورت رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان کاشان گفت: اکنون ۷۱ بیمار کرونایی در کاشان و آران وبیدگل بستری هستندکه  ۲۸ درصد آنان بدحال هستند

 سیدعلیرضا مروجی افزود: از پنجم دی که بستری زیر کانال ۱۰۰ تایی آمد تا هفته گذشته هیچ کاهشی وجود نداشته است به گونه‌ای که آمار مبتلایان به ویروس کرونا از روزپنج‌شنبه ۱۱ دی تاکنون در این منطقه به ترتیب  ۷۵، ۷۳، ۸۱، ۷۶،۶۶، ۷۲ و ۷۱ نفر بوده است.

وی ادامه داد: کاشان در یک ماه گذشته کاهش‌های ۱۳ درصدی رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، ۲۰ درصدی استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی، ۱۸ درصدی استفاده از خدمت گیرندگان در مکان‌های عمومی و چهار درصدی ارایه‌دهندگان خدمت (کارمندان دولت) در یک ماهه گذشته داشته است، به نحوی که اگر این روند ادامه یابد ماه‌های بهمن و اسفند سختی پیش رو داریم.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان در بهترین حالت در منطقه کاشان ماسک زدن ۸۴ درصد بوده که اکنون این رقم به ۸۰ درصد کاهش یافته است.

وی رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بیماری کووید ۱۹ برای جلوگیری از این بحران را از سوی آحاد مردم خواستار شد و توضیح داد: اگرچه کاهش ۷۶ درصدی در بستری‌ها و ۶۴ درصدی در مرگ و میرها از یک ماه پیش تاکنون داریم اما در حقیقت باید تصمیم قاطع به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ویروس کرونا به صورت همگانی داشته باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان یادآور شد: از ابتدای اسفند ۱۳۹۸ تاکنون ۱۱۷ هزار و ۵۳۷ نفر به بخش‌های درمانی سرپایی و بستری مراجعه کردند.

به گفته وی، اکنون ۴۱ درصد نمونه‌های گرفته شده مثبت و مبتلا به کرونا هستند که این رقم عدد کمی نیست و نشان دهنده فعالیت ویروس در جامعه است.

مروجی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی که گام چهارم آن غربالگری است، افزود: این طرح در  سه حوزه حمایتی، نظارتی و مراقبتی در حال انجام است که تاکنون پنج هزار نفر رهگیری و به ۱۲ هزار و ۳۰۰  خانواده آموزش داده شده است.

مسابقه کتابخوانی جلوه‌های شخصیت حاج قاسم

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفت: نخستین مسابقه بزرگ کتابخوانی «رستگاری در یک و بیست دقیقه» از جلد نخست کتاب سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی با عنوان «جلوه هایی از شخصیت حاج قاسم» برگزار می‌شود.

میثم نمکی افزود: علاقه‌مندان پس از تهیه این کتاب و فرم مسابقه در شعبه مرکزی موسسه جامعه القرآن کریم کاشان و مراکز وابسته آن در شهر و آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی(ع) و پاسخگویی به سوالات رمز مورد نظر را تا ۲۱ بهمن ماه به سامانه پیامکی ۵۰۰۰۴۰۵۰۱۳۱۳۱۳ ارسال کنند.

وی خرید تلفنی کتاب در کاشان با شماره‌های ۵۵۴۵۴۳۴۳ و  ۵۵۴۵۱۷۴۶  را یادآور شد و گفت: زمان قرعه کشی مسابقه ۲۲ بهمن همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است.

به گفته وی، ۶۳ جایزه به برندگان به عدد سن مبارک سردار دلها همراه با اعزام ۶۳ نفر از برندگان به کرمان برای زیارت آرامگاه شهید سلیمانی در نظر گرفته شده است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان اظهار داشت: کتاب سردار سلیمانی در چهار جلد با عناوین جلوه هایی از شخصیت حاج قاسم، پژواکی از حماسه و جهاد حاج قاسم، به وقت شهادت و انتقام سخت و در امتداد راه حاج قاسم به چاپ رسید.

نمکی افزود: این کتاب از سوی سرهنگ پاسدار محمدعلی نژاد گردآوری شده و در پنج هزار نسخه و ۲۳۰ صفحه به چاپ رسیده است.

عزم جدی برای جلوگیری از تغییر کاربری غیرقانونی 

مدیر جهاد کشاورزی کاشان با تاکید بر عزم جدی این اداره و دیگر دستگاه‌های مرتبط برای جلوگیری از تعییر کاربری غیرقانونی یاداور شد: چند روز پیش ۵۰۰ هکتاری از اراضی کشاورزی این شهرستان از دست متصرفان خارج شد.

رضا مظلومی افزود: قانون تبصره ۲ ماده ۱۰ حفظ کاربری اراضی کشاورزی کشور با همکاری دادستان، نیروی انتظامی، شهرداری و نمایندگان دیگر دستگاه های مرتبط در کاشان با جدیت اجرا می‌شود. 

متناسب نبودن رشد جمعیت و صنعت با محیط زیست و امکانات 

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان گفت: نرخ رشد جمعیت و صنعت در این شهرستان با محیط زیست و امکانات آن متناسب نیست.

اللهیار دولتخواه افزود: ۸۶ درصد آلودگی کاشان ناشی از خودروهاست که ۷۲ درصد آن مربوط به خودروهای سبک (سواری تک سرنشین) است.

وی ادامه داد: ۱۶ درصد آلودگی کاشان مربوط به موتورسیکلت‌ها و ۱۱ درصد مربوط به سایر خودروهاست؛ در حالی که به تصور افراد زیادی، بیشتر آلودگی این شهرستان ناشی از فعالیت کارخانه‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه کاشان حداقل به ۹ دستگاه سنجش آلودگی هوا نیاز دارد، اظهار داشت: تنها دستگاه موجود در کاشان خراب است و به دلیل تحریم‌ها و مشکل تامین قطعات، مورد استفاده نیست.

سعید صادقی مقدم مسوول نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در منطقه شمال استان اصفهان به مرکزیت کاشان نیز با قدردانی از تعامل مطلوب و حضور برخی مدیران دستگاه‌های مختلف در ایرنا، آمادگی این رسانه را برای ارتباط دوسویه و انعکاس فعالیت‌ها و دستاوردهای حوزه‌های مختلف کاشان اعلام کرد.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها