حفاظت عرصه‌های منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری با کمبود نیرو مواجه است

شهرکرد -ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اهمیت بحث حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست گفت: بخش حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست در استان با کمبود نیرو مواجه است.

سید اسماعیل صالحی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:هم‌اکنون به ازای هر ۶ هزار هکتار جنگل و یک نیروی قرقبان و ۳۰ هزار مرتع یک نیروی قرقبان در عرصه‌های منابع طبیعی استان فعال است که این میزان جوابگویی پوشش عرصه‌ها را نمی‌دهد.

وی افزود: براساس استاندارد میانگین جهانی به ازای هر ۲ هزار هکتار جنگل یک نیروی حفاظتی و هر پنج هزار هکتار مرتع یک قرقبان فعال است.

صالحی اظهار داشت: به منظور افزایش برنامه حفاظتی در استان، عرصه‌های ملی،  مستثنیات،  طرح‌های مرتعداری و زمین‌های واگذار شده، تفکیک و طبقه‌بندی شده است تا بتوان برای عرصه‌های که متولی ندارند به ازای هر ۶ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار مرتع یک نیروی قرقبان مستقر کرد.

وی به انعقاد تفاهم‌نامه با بهره‌برداران محلی و مرتعداران اشاره کرد و گفت: در این راستا از ظرفیت بهره‌برداران برای حفاظت از عرصه‌های تحت مدیریت خودشان استفاده می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: طرح قطعه‌بندی حفاظتی اراضی "پارسل‌بندی" اراضی ملی استان امسال با اعتباری بیش از ۴۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات طرح صیانت از جنگل‌ها و اعتبارات صندوق توسعه ملی با همکاری شرکت‌ها و تعاونی‌های فراگیر، بخش خصوصی فعال در حوزه منابع طبیعی اجرا شد.

به گفته وی، با اجرای این طرح زمینه افزایش ضریب حفاظت، افزایش بهره‌وری و بهبود کیفیت و کمیت اقدامات حفاظتی ساماندهی، ارتقا بهره‌وری نیروهای عملیاتی بخش حفاظت منابع طبیعی فراهم شد.

وی اظهار داشت: در راستای اجرای برنامه افزایش ضریب حفاظتی، با استفاده از طرح پارسل‌بندی عرصه‌های که متولی ندارد با همکاری بخش خصوصی و همچنین بهره‌برداران از این مناطق حفاظت می‌شود.

صالحی به افزایش تعامل و همکاری در زمینه ارتقاء ضریب حفاظت در عرصه‌های جنگلی و مرتعی و همچنین مناطق زیرپوشش حفاظت محیط‌زیست با اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اشاره کرد و گفت: براساس هم‌اندیشی انجام شده با اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان، مقرر شد که هر ۲ اداره کل از ظرفیت و امکانات اطفاء حریق، ایست بازرسی و ظرفیت و توان همدیگر برای افزایش ضریب حفاظت استفاده کنند.

وی اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه بیش از یکهزار و ۷۷۹ پرونده تخلف در حوزه منابع طبیعی استان تشکیل و به مراجع قضایی تحویل داده شد که این پرونده‌ها در حوزه قاچاق چوب و زغال، قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی و تصرف در اراضی ملی بوده است.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان است که یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از مساحت استان را مراتع و جنگل‌ها پوشش داده است که رقمی معادل ۸۶.۵ درصد از سطح این استان را شامل می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha