رعایت استانداردهای جهانی در مورد تامین و تولید واکسن کرونا ضروری است

تهران - ایرنا - رییس جمهوری رعایت استانداردهای بهداشتی پذیرفته شده جهانی در رابطه با واکسن داخلی و خارجی را ضروری خواند و گفت: استانداردهای پذیرفته شده باید به گونه‌ای رعایت شود که اعتماد عمومی را حفظ و سلامت مردم را تضمین کند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، برنامه‌های استمرار و گسترش واکسیناسیون کرونا در جلسه عصر چهارشنبه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری بررسی شد.

این برنامه شامل اصول اخلاق پزشکی واکسیناسیون، اهداف و مراحل مختلف زمان بندی ها بر اساس دریافت محموله‌های واکسن، اولویت بندی گروه‌های هدف و نحوه دستیابی به اهداف، پشتیبانی و ملزومات لازم برای واکسیناسیون، مدیریت داده‌های عملیات و پایش و ارزیابی واکسیناسیون، محل ارائه خدمت و نیروی مورد نیاز و آموزش آنان، نحوه مراجعه افراد و امنیت واکسیناسیون است.

رییس جمهوری در این جلسه با اشاره به تجارب درخشان ایران طی دهه‌های گذشته در امر واکسیناسیون در مقابله با بیماری‌های مختلف گفت: بی تردید با بهره گیری از این تجارب، امیدواریم در تولید، تامین و اجرای  واکسیناسیون مردم در مقابل بیماری کووید ۱۹ به موفقیت چشمگیری دست یابیم.

روحانی افزود: اگر چه واکسیناسیون با محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌گیرد اما همه کمیته‌های دیگر ستاد ملی و قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا با توجه به مراحل مختلف و پیچیدگی‌ها، حساسیت‌ها و جمعیت آماری بالا برای واکسیناسیون، باید با ماموریت‌ها و شرح وظایف مشخص با کمیته بهداشت و درمان همکاری کنند و قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا با تشکیل یک کارگروه ویژه نیز موظف است برای هماهنگی سایر دستگاه‌های مرتبط در کشور، اقدامات لازم را به عمل می‌آورد.

رییس جمهوری رعایت استانداردهای بهداشتی پذیرفته شده جهانی در رابطه با واکسن داخلی و خارجی را ضروری خواند و گفت: استانداردهای پذیرفته شده باید به گونه‌ای رعایت شود که اعتماد عمومی را حفظ و سلامت مردم را تضمین کند.

روحانی همچنین در این جلسه کمیته تبلیغات را موظف کرد با همکاری کمیته بهداشتی و درمانی، اطلاع رسانی و پاسخگویی به هنگام و رفع ابهامات احتمالی را در دستور کار قرارداده و با همکاری و به کارگیری ظرفیت رسانه‌های کشور، در رسانه ملی و فضای مجازی، ضمن آگاهی بخشی موثر جلب مشارکت عمومی را امکان پذیر کند و تمامی مراحل واکسیناسیون را با شفافیت و دقت برای مردم توضیح داده و از هرگونه رفتاری که موجب خدشه به اعتماد عمومی شود، جلوگیری کند.

روحانی با اشاره به برخی اظهارات درخصوص ساخت و خرید واکسن و دامن زدن به دوگانه واکسن داخلی و خارجی، گفت: رویه پذیرفته شده و استاندارد مبتنی بر تجارب جهانی نه تنها در حوزه واکسیناسیون و درمان بیماری هایی چون کرونا که در تمامی زمینه‌های تامین بهداشت و سلامت مردم اقتضا می‌کند هم با تکیه بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی و هم با بهره گیری از تجارب و دستاوردهای مطمئن و تایید شده جهانی اقدامات موثر را به عمل آوریم.

رییس جمهوری افزود: در این خصوص حتی کشورهایی که اکنون به واکسن کرونا دست یافته‌اند نیز خود را بی نیاز از خرید واکسن تولید سایر کشورها نمی‌دانند و از ظرفیت‌های ملی و بین المللی در این زمینه بهره می‌برند.

روحانی خاطرنشان کرد: از این نظر ایجاد فضای دوگانه، جدای از آن‌که موجب خدشه به اعتماد عمومی می شود، به سلامت مردم نیز آسیب جدی وارد خواهد کرد.

رییس جمهوری تاکید کرد که اطلاع رسانی در این مسیر، باید توام با صداقت، شفافیت و پاسخگویی مسوولانه باشد.

روحانی همچنین با تاکید بر ضرورت پرهیز از عادی انگاری در برخورد با کرونا، اظهارداشت: باید با اطلاع رسانی وسیع و دقیق، از این تلقی غلط که با توجه به آغاز مراحل خرید واکسن و یا تولید آن در داخل، ضرورتی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیست، جلوگیری شود و همچنان با توجه به فصل سرما و ویروس کرونای انگلیسی ضروری است که مردم با رعایت دقیق پروتکل‌ها، همچنان از برگزاری تجمعات غیر ضروری خودداری کنند.

در ادامه این جلسه قرارگاه عملیاتی و کمیته بهداشتی و درمانی ستاد مقابله با کرونا گزارشی را وضعیت شهرهای زرد، نارنجی و قرمز و شناسایی کرونای انگلیسی در ایران و اقدامات انجام شده برای مقابله با آن ارائه کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار سیاست