۱۷ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۲
کد خبرنگار: 2660
کد خبر: 84176476
۰ نفر

برچسب‌ها

سطح زیر کشت چغندرقند کشور افزایش ‌یافت

اهواز - ایرنا - مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی گفت:سطح زیرکشت پاییزه چغندرقند کشور در سال زراعی جاری با ۶ هزار هکتار افزایش نسبت به سال زراعی گذشته به حدود ۱۹هزار هکتار رسیده است.

پیمان حصادی روز چهارشنبه در گفت‌ و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اهواز افزود:سال زراعی آینده با افزایش ظرفیت صنعتی و احداث کارخانه‌های جدید قند درکشور، سطح زیرکشت چغندرقند پاییزه که عمده کشت آن در خوزستان است حداقل به ۳۰ هزار هکتار افزایش خواهد یافت.
وی گفت: اولویت و راهبرد وزارت جهادکشاورزی در تولید محصول چغندرقند ، ارتقای بهره‌وری در زمین‌های زیرکشت چغندر بهاره و توسعه کشت پاییزه چغندرقند است تا کشور به مرز خوداتکایی در تولید محصول راهبردی و اساسی شکر برسد.
مجری طرح چغندرقند وزارت جهادکشاورزی افزود:امکان رسیدن به مرز خوداتکایی تولید شکر در کشور در یک فرآیند سه ساله با افزایش سطح زیرکشت چغندر پاییزه در کشور تا ۶۰هزار هکتار وجود دارد.
وی گفت:استان خوزستان ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه کشت چغندر قند پاییزه دارد و در صورت احداث سه کارخانه ۱۰هزار تنی در این استان که یکی از آنان سال زراعی آینده در دزفول وارد مدار می‌شود می‌توان سطح زیرکشت چغندرقند در خوزستان را تا ۶۰هزار هکتار افزایش داد.

۷۲۰هزار تن تولید شکر از چغندر قند
مجری طرح چغندرقند وزارت جهادکشاورزی گفت:امسال با تولید ۹۷۷هزار تن چغندرقند پاییزی و چهار میلیون و ۶۵۰هزار تن چغندر قند بهاره پیش بینی می‌شود ۷۲۰هزار تن شکر تولید شود.
وی با اشاره به اینکه برداشت بهاره چغندرقند همچنان در مناطق سردسیر ادامه دارد افزود:۱۲۰هزار تن شکر از استحصال چغندر قند پاییزه تولید شده و پیش بینی می‌شود تولید شکر از چغندرقند بهاره به ۶۰۰ هزار تن برسد.
حصادی مجموع تولید شکر کشور از نیشکر و چغندرقند را حدود۱.۵میلیون تن بیان کرد و اضافه کرد: با توجه به جمعیت کشور ، نیاز سالیانه شکر حدود ۲.۲میلیون تن است که باید ۷۰۰ هزار تن آن از خارج وارد شود.

خرید هر کیلوگرم چغندرقند بالای ۱۰هزار ریال
حصادی گفت: شورای اقتصاد قیمت چغندر قند در سال زراعی جاری را هرکیلوگرم چغندرقند هشت هزار و ۴۰۰ریال مصوب کرده ولی به بالای ۱۰هزار ریال خواهد رسید.
وی افزود: با توجه به افزایش هزینه‌ کاشت ، داشت ، برداشت و حمل نقل چغندرقند ، کمیته‌ای در وزارت جهادکشاورزی برای برآورد قیمت تضمینی و پیشنهاد و تصویب نهایی به شورای اقتصاد تشکیل شده ولی چغندرکاران اطمینان داشته باشند بهای تضمینی چغندرقند بالای ۱۰هزار ریال خواهد بود.
مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: گرانی نهاده‌ها باعث شده تا هزینه‌ تولید چغندرقند افزایش یابد، به نحوی که تولید حداقل ۴۵ تن چغندرقند در هکتار، نقطه سربه سر اقتصادی برای کشاورزان چغندرکار است.
حصادی گفت: چغندرقند تنها محصولی است که از کاشت تا برداشت آن توسط کارخانه‌های قند و مشارکت کشاورزان صورت می‌گیرد  و دولت هیچگاه نیاز به تخصیص بودجه جداگانه برای آن نداشته است.
به گزارش ایرنا خوزستان قطب اصلی تولید شکر از نیشکر و چغندرقند است.
برداشت نیشکر در خوزستان از اواخر مهر شروع و تا ۱۰۰روز کاری ادامه دارد.برداشت چغندر قند پاییزه در خوزستان از اوایل اردیبهشت شروع و تا خرداد ادامه خواهد داشت.
بهار امسال ۷۸۹هزار تن چغندرقند از کشاورزان خوزستان از سطح ۱۳هزار هکتار خریداری و به ۹ کارخانه قند داخل و خارج استان حمل شد.
پیش بینی شده امسال از سطح ۱۸هزار و ۵۲۷هکتار کشت قراردادی و ۲ هزار کشت آزاد چغندرقند در خوزستان ۱.۳میلیون تن با تناژ ۷۰تن در هکتار برداشت شود.
شوش با هشت هزار و ۷۰۰هکتار بیشترین سطح زیرکشت چغندر قند قراردادی را در خوزستان دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها