اخبار مناطق تهران؛ هوشمندسازی جمع‌آوری پسماند خشک در منطقه ۲

تهران- ایرنا- معاون امور شهری و محیط زیست منطقه ۲ تهران با اشاره به استقبال شهروندان از طرح هوشمند جمع آوری پسماند اعلام کرد: با آغاز فعالیت اپلیکیشن‌های جمع آوری پسماند خشک، شهروندان این منطقه بیشترین مشارکت در استفاده از اپلیکیشن‌ها را دارند.

به گزارش ایرنا از شهرداری منطقه ۲ تهران، علی اکبر کریمی پور روز چهارشنبه با اشاره به سیاست های سازمان مدیریت پسماند در هوشمند سازی جمع آوری پسماند خشک گفت: با توجه به سیاست های مدیریت شهری در هوشمند سازی جمع آوری پسماند خشک به عنوان یکی از راهکارهای حذف عوامل غیر مجاز جمع آوری پسماند از سطح شهر، مدیریت منطقه ۲ تلاش دارد تا با معرفی اپلیکیشن ها به شهروندان و بهره گیری از شیوه های نوین و خلاقانه در فرهنگسازی تفکیک پسماند از مبدا گام بردارد.

وی افزود: با فعال شدن اپلیکیشن ها  این امکان فراهم شده است تا شهروندان با نصب این نرم افزار روی گوشی تلفن همراه، زباله های خود را به صورت آنلاین برای جمع آوری به بخش خدمات شهری شهرداری منطقه اعلام کرده و کمتر از ۱۰ دقیقه خودروهای مخصوص با مراجعه به آدرس نسبت به تحویل پسماند اقدام می کنند.

به گفته معاون شهردار منطقه ۲، ترویج فرهنگ پسماند، جلوگیری از فعالیت عوامل غیرمجاز جمع آوری پسماند، کاهش چشمگیر هزینه و صرفه جویی منابع و … از جمله چشم اندازهای اجرای طرح هوشمندسازی جمع آوری پسماند خشک است.

وی با اشاره به استقبال شهروندان از سامانه آنلاین جمع آوری پسماند گفت: پس از اطلاع رسانی و معرفی این اپلیکیشن و آموزش نحوه استفاده از آنها، این طرح مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است.

معاون شهردار منطقه ۲ همچنین به طرح شنبه های بدون پسماند اشاره کرد و گفت: امید است با اجرای این طرح و همچنین  مشارکت روز افزون شهروندان در استفاده از این نرم افزار شاهد افزایش درصد تفکیک پسماند  از مبدا باشیم.

بهره برداری از اولین نیروگاه خورشیدی در منطقه ۱۹

شهردار منطقه ۱۹ اعلام کرد: اولین نیروگاه خورشیدی منطقه ۱۹ با اتمام عملیات نصب سازه پشت بامی آماده بهره برداری شد.

علی توکلی با بیان این خبر گفت: این پروژه در پشت بام ساختمان ستادی منطقه اجرا شده و قابلیت تولید ۲۲ هزار و ۳۰۰ کیلووات ساعت برق در سال را دارد.

وی ضرورت اجرای پروژه نیروگاه خورشیدی را تحقق اهداف برنامه ۵ ساله سوم توسعه شهر مبنی بر لزوم استفاده از انرژی های نو و تجدیدپذیر در ساختمان های اداری و نیز تحقق نقشه راه انرژی این منطقه درخصوص تأمین ۴ درصدی میزان مصرفی ساختمان ها از انرژی های نو اعلام کرد و افزود: این نیروگاه همچنین گام مهمی در راستای کاهش مصرف گازهای گلخانه ای و مصرف سوخت های فسیلی محسوب می شود.

توکلی با اشاره به آغاز اجرای این طرح از خرداد ماه سال جاری افزود: در همین راستا فاز نخست عملیات اجرایی احداث نیروگاه خورشیدی با سازه پشت بامی و به ظرفیت ۱۵ کیلووات در ساختمان ستادی شهرداری این منطقه کلید خورد و به مرحله  بهره برداری رسید.  

شهردار منطقه ۱۹ با بیان اینکه در فازهای بعدی نیز سایر ساختمان های شهرداری منطقه به نیروگاه خورشیدی مجهز خواهند شد، خاطرنشان کرد: این میزان تولید انرژی متناظر با عملکرد نزدیک به ۷۸۰ اصله درخت بوده و موجب جلوگیری از تولید ۱۷ تن گاز دی اکسید کربن خواهد شد.

منطقه ۵ به عنوان دوستدار پژوهش معرفی شد

نخستین جلسه شورای پژوهش و نوآوری منطقه پنج در فصل زمستان، با حضور محمدحسین بوچانی مدیرکل مرکز مطالعات شهرداری تهران و محمودکلهری شهردار این منطقه برگزار شد و طی آن از خدمات پژوهشی این منطقه تقدیر شد.

مدیرکل مرکز مطالعات شهرداری تهران در این جلسه با تقدیر از اقدامات پژوهشی این منطقه گفت: منطقه پنج با قریب به ۵۰ اثر در قالب طرح و مقاله و پروژه پژوهشی به عنوان تنها منطقه دوستدار پژوهش در شهر تهران بیشترین آثار را در جشنواره  نوآوری و پزوهش داشته است.

محمد حسین بوچانی با اشاره به آثار برگزیده در جشنواره پژوهش گفت: دو طرح پژوهشی شهردار منطقه۵ در زمینه مالی و اقتصاد شهری و کشف فرصتها و پتانسیل‌های شهر به عنوان اثر  شناسایی و به عنوان طرح پژوهشی برتر معرفی شد.

همچنین شهردار منطقه ۵ نیز در این جلسه با تاکید بر بحث پژوهش و نوآوری گفت: در این منطقه، علاوه بر انجام وظایف و ماموریت‌ها تلاش می‌کنیم به موضوعات پژوهشی به ویژه مباحث درآمدی، کشف فرصتها و ایجاد درآمدهای پایدار توجه داشته و با کارگروه های تخصصی مرکز مطالعات همکاری داشته باشیم.

محمود کلهری درباره روند پذیرش و ارائه آثار پژوهشی در این منطقه اظهار داشت: نیازها و ضرورت های منطقه پس از شناسایی، توسط شورای پژوهش و نوآوری منطقه۵ بررسی و در سامانه پژوهش یار با نظارت مرکز مطالعات شهرداری تهران به عنوان طرح مصوب بارگذاری می‌شود، پس از بارگذاری تمام اشخاص می‌توانند برای ضرورت و نیاز مطرح شده، طرح، راهکار پروپوزال پژوهشی ارائه کنند.

وی با اشاره به اهمیت پژوهش و نوآوری گفت: پژوهش زمینه ساز نوآوری است و چنانچه پژوهش کاربردی و کیفی برای امور مختلف انجام شود به نتایج مطلوب و نوآورانه های مورد نیاز منجر خواهد شد.

در این نشست حکم ریاست شورای پژوهش منطقه ۵ به محمود کلهری اهدا و از خدماتشان در گسترش پژوهش تقدیر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها