۱۴درصد کلاس اولی‌ها اضافه وزن دارند

تهران-ایرنا- معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: ۱۴ درصد نوآموزان کلاس اول، دارای اضافه وزن و چاقی هستند که باید به صورت ویژه روی آنها کار شود.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت آموزش و پرورش، مهرزاد حمیدی در گفت و گویی در خصوص بررسی وضعیت آموزش و پرورش از آغاز برنامه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان در سال تحصیلی جاری بیان کرد: در گستره دانش آموزان کشور، توانسته ایم ترکیب بدنی ۱۳ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۷۲۰ دانش آموز را سنجش کنیم. در همان هفته های نخست بازگشایی مدارس ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را به صورت حضوری مورد سنجش قرار دهیم و باقی این سنجش را با هدایت و حضور معلمان و والدین انجام دادیم.

وی با بیان اینکه از هر سه دانش آموز، یک نفر دچار اضافه وزن یا چاقی است، عنوان کرد: وقتی به سنین بالاتر می رسیم این موضوع به ۶۰ درصد می رسد. همچنین بر اساس پیمایشی که وزارت بهداشت انجام داده بود، ۱۴ درصد نو آموزان کلاس اول، دارای اضافه وزن و چاقی هستند که باید به صورت ویژه روی دانش آموزان و خانواده ها کار شود.

حمیدی درباره جزئیات پایش صورت گرفته بیان کرد: قریب به ۶ درصد این دانش آموزان در محدوده لاغر قرار دارند. ۱.۹ درصد از آنها خیلی لاغر هستند که احتیاج به رسیدگی کلی از نظر مواد غذایی دارند. ۶۳.۹ درصد دانش آموزان وزن طبیعی دارند. ۱۹ درصد دارای اضافه وزن هستند و باقی دانش آموزان نیز چاق محسوب می شوند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: بعد از شناسایی و پایش دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق و همچنین خیلی لاغر وارد تعامل با خانواده ها می شویم و در حال حاضر نیز در حوزه مداخله قرار داریم.

به گزارش ایرنا، وزارت آموزش و پرورش بسته محتوای علمی برای طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان تدوین کرد و این پروژه را با یاری معلمان، دبیران، مدیران مدارس، مراقبان، دبیران تربیت بدنی و روسای مناطق و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها کلید زد.

بر اساس طرح کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان قرار است از ۳ آبان تا ۳۰ بهمن ماه برنامه هایی در زمینه راهنمایی، حمایت و مشاوره کنترل تغذیه و افزایش تحرک بدنی، برای دانش آموزان اجرایی شود. همچنین از دوم تا هشتم اسفند انجام امور مربوط به غربالگری و ارزیابی ثانویه دانش آموزان نیز برنامه ریزی شده است.

وزارت آموزش و پرورش در طرح کوچ با مشارکت معلمان، خانواده ها و دستگاه های عضو ائتلاف اجرای این طرح به ویژه وزارت بهداشت و رسانه ملی، ضمن کنترل وزن و BMI دانش آموزان، با مداخله و ارایه برنامه های لازم، دانش آموزان را در تناسب وزن و افزایش تحرک و شادابی یاری می کند. 

وزیر آموزش و پرورش درباره طرح کوچ گفته است: آموزش غیرحضوری نباید مانع اجرای شایسته طرح کنترل چاقی دانش‌آموزان شود، از مسوولان اجرای این طرح می خواهم پیگیر وضعیت تمام دانش‌آموزان باشند تا همه آنها تحت پوشش قرار گیرند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش