۱۷ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۱
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84176425
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر خارجه چین: آفریقا میدان بازی قدرت‌های جهانی نیست

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه چین با بیان اینکه قاره آفریقا عرصه بزرگی برای همکاری های بین‌المللی است، تاکید کرد این قاره میدان بازی قدرت‌های جهانی نیست و حمایت از توسعه آفریقا مسئولیت مشترک جامعه بین‌المللی است.

به گزارش ایرنا از رادیو بین المللی چین، «وانگ یی» روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با «جفری اونی ایما» وزیر خارجه نیجریه در آبوجا پایتخت نیجریه افزود: کشورهای جهان باید بر پایه احترام به حق حاکمیت کشورهای آفریقایی و شنیدن صدای مردم آفریقا به این قاره کمک کنند و با بهره‌گیری از توانایی‌های خود در مسیر ایجاد رفاه برای مردم آفریقا تلاش کنند.

وی با یاداوری اینکه پیوند دوستی چین و آفریقا در طول زمان و با از سر گذراندن چالش‌های گوناگون محکمتر شده است، گفت: چین هرگز از کمک به آفریقا به دنبال اهداف سیاسی نبوده و در امور داخلی کشورهای آفریقایی دخالت نکرده است بلکه هرگاه آفریقا با مشکلات زیادی روبرو بوده، چین با همین رویکرد بلافاصله به کمک مردم این قاره آمده است.

وانگ ادامه داد: همکاری چین و آفریقا تغییرات چشمگیری در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای آفریقایی ایجاد کرده و سهم مهمی در بهبود زندگی مردم آفریقا داشته است.

وزیر خارجه چین تصریح کرد که در مورد تلاش های بی وقفه کشورش در این راستا نمی توان سیاه نمایی و یا از سخت کوشی مهندسان و کارکنان پزشکی چینی در این قاره چشم پوشی کرد.

سفر «وانگ یی»  عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین به پنج کشور آفریقایی نیجریه، جمهوری دمکراتیک کنگو، بوتسوانا، تانزانیا و سیشل از روز دوشنبه آغاز شد.

به گزارش ایرنا از رادیو بین المللی چین، با وجود شیوع کرونا، سنت بازدید وزیر خارجه چین از آفریقا در آغاز سال جدید، از سال ۱۹۹۱ تا کنون حفظ شده است.

روابط چین و آفریقا از قرن هفتم میلادی آغاز شده است و تا کنون ادامه دارد.  در روابط دیپلماتیک و اقتصادی چین با آفریقا کشورهای ایالات متحده، فرانسه و انگلیس رقبای اصلی چین هستند.

چین در سال ۲۰۰۹ از ایالات متحده پیشی گرفت و بزرگترین شریک تجاری آفریقا شد. در حال حاضر موافقت نامه های تجاری دوجانبه بین چین و ۴۰ کشور قاره آفریقا امضا شده است.

در سال ۲۰۰۰، تجارت آفریقای چین به ۱۰ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۴ به ۲۲۰ میلیارد دلار رسیده بود. این رقم اکنون نیز از مرز ۷۰۰ میلیارد دلار گذشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

سرخط اخبار جهان