رفت و آمد تجار در مرز دوغارون طی شیوع کرونا با کمترین مشکل مواجه شد

مشهد- ایرنا- سرکنسول ایران در هرات افغانستان گفت: در طول ایام شیوع کرونا به رغم محدودیتهای ناشی از آن، رفت و آمد تجار، صدور روادید و باز نگهداشتن مرز دوغارون ایران با کمترین مشکل همراه بود و تبادلات تجاری به خوبی انجام گرفت.

محمود افخمی روز چهارشنبه در نشست کمیته مشترک اقتصادی خراسان رضوی و هرات افغانستان در مشهد افزود: براساس مباحث آمایش سرزمینی، توسعه مناطق شرقی ایران بدون پیوند با مناطق غربی افغانستان میسر نیست و این مهم اهمیت توسعه روابط ایران با منطقه غرب افغانستان را بیش از یک انتخاب، به یک اجبار تبدیل می‌کند.

وی ادامه داد: ظرفیتهای بسیار برای توسعه روابط دو کشور ایران و افغانستان وجود دارد که با وجود آن و همچنین اشتراکات زبانی و دینی هنوز نتوانستیم تعامل لازم را بین مردم این دو کشور ایجاد کنیم.

سرکنسول ایران در هرات افغانستان گفت: مشکلات بین ایران و افغانستان لاینحل نیست بلکه بسیار ساده و حل شدنی است و نشستهای مشترک باید خروجی لازم را برای ارایه راه ‌حل داشته باشد.

وی افزود: به تاکید استاندار خراسان رضوی پس از برگزاری نشست مشترک اقتصادی خراسان رضوی و هرات کمیته‌ای به منظور پیگیری و نظارت بر روند اجرای مصوبات این نشست تشکیل می‌شود، در این راستا ضرورت دارد که روسای گمرک دوغارون ایران و اسلام قلعه افغانستان هر هفته با یکدیگر دیدار و پیرامون مسائل مرز بحث و تبادل نظر داشته باشند.

افخمی ادامه داد: راه آهن خواف – هرات با وجود ظرفیتهایی که در ایستگاه روزنک ایجاد شده است، تا زمانی که قطعه چهارم آن از سوی هرات افتتاح و به بهره برداری نرسد، تاثیر زیاد در روابط تجاری بین دو کشور نخواهد داشت.

وی نگهداری مستمر راه آهن خواف – هرات و توجه به حل مشکلات را از سوی دو کشور مورد تاکید قرار داد و گفت: عملیات اجرایی قطعه چهارم این راه آهن آغاز شده و در حال انجام است.

سرکنسول ایران در هرات افغانستان افزود: کنسولگری ایران در هرات به عنوان کانال ارتباطی بین دو کشور همواره آماده پذیرش انتقادات و مشکلات از سوی طرفین می‌باشد تا بتوان گامهای موثری در توسعه روابط دو کشور برداشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها