منطقه آزاد قصرشیرین امنیت پایدار ایجاد می‌کند

کرمانشاه- ایرنا- نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد منطقه آزاد قصرشیرین منجر به رونق اقتصادی در منطقه و ایجاد امنیت پایدار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهریار حیدری روز چهارشنبه در نشست بررسی منطقه آزاد قصرشیرین که با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارداشت: ایجاد منطقه آزاد در قصرشیرین باعث می شود، روستاهایی که از زمان جنگ تاکنون تخلیه شده اند، پراز جمعیت شوند.

وی با اشاره به اینکه مرزهای استان کرمانشاه کمترین مشکل در زمینه قاچاق را دارند، گفت: مبارزه با قاچاق از طریق تشویق و اعطا یارانه متوقف می‌شود، از این رو ایجاد منطقه آزاد قصرشیرین می تواند بهترین راه مبارزه با قاچاق باشد.

نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی از دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تقاضا کرد که بررسی موضوع منطقه آزاد قصرشیرین جدا از هفت منطقه دیگر مطرح شده در مجمع بررسی کنند.

باید از فرصت بازار عراق استفاده کرد

حیدری در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه باید به خوبی از بازار عراق استفاده کرد، گفت: امروز کشور ترکیه با وجودی که مرز کمتری از ما با عراق دارد، یک کریدور اقتصادی با این کشور ایجاد کرده و جایگزین ایران شده است.

وی با اشاره به بازگشایی مرز عراق با عربستان و فعالیت بیش از هزار و ۵۰۰ شرکت اروپایی در شهر اربیل عراق گفت:‌ این در حالی است که ایران با وجود نزدیکی با عراق باید بیشترین بهره را از بازار این کشور ببرد، کمترین استفاده را دارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قصرشیرین بهترین موقعیت تجاری مرزی را دارد، گفت: این منطقه با ۲ بخش کردنشین و عرب نشین عراق هم مرز است از این رو می تواند نقش موثری در صادرات به عراق داشته باشد.

قصرشیرین نیاز به تحول اقتصادی دارد

فرماندار قصرشیرین نیز در ادامه این نشست بر اهمیت ایجاد منطقه آزاد تجاری در قصرشیرین اشاره کرد و گفت: هشت سال جنگ خسارت های جبران ناپذیری به منطقه قصرشیرین وارد کرده است، از این رو نیاز به توجه و توسعه دارد.

مرادعلی تاتار افزود: قصرشیرین برای نجات از وضعیت کنونی نیاز به یک مشوق دارد برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی دارد که ایجاد منطقه آزاد تجاری یکی از این مشوق‌ها محسوب می شود.

وی افزود: قصرشیرین قبل از جنگ ۸۰ هزار نفر جمعیت داشت و باید تاکنون این آمار به ۳۰۰ هزار نفر می رسید اما اکنون این جمعیت به ۲۵ هزار نفر است از این رو باید به خوبی به آن توجه کرد تا جمعیت بار دیگر به این شهرستان باز گردند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به عنوان یک مطالبه و خواست اصلی مردم استان کرمانشاه برای مجاب کردن دولت برای تصویب آن برای الحاق به مناطق هفتگانه آزاد تجاری کشور در سفر رییس جمهوری به این شهرستان مطرح شد که نام قصرشیرین پس از قول رییس جمهوریی در سفر استانی کرمانشاه (تیر ۹۵) به این لایحه اضافه شد.

پیشنهاد لایحه مناطق آزاد تجاری هفتگانه را رییس جمهوری تیرماه ۹۵ تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد و کلیات آن در همان سال به تصویب نمایندگان رسید.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها