کوهنوردان در منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال آموزش زیست محیطی دیدند

اردبیل - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلخال از اجرای طرح آموزش چهره به چهره کوهنوردان در منطقه حفاظت شده آق‌داغ این شهرستان خبر داد.

مهدی کسایی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت:  محیط‌بانان در اجرای بهینه این طرح  کوهنوردان را تشویق به انجام اقداماتی همچون جمع‌آوری زباله‌های رها شده در طبیعت، پرهیز از چال کردن و مخفی کردن زباله‌ها در پشت سنگ‌ها و زیر خاک، توصیه به پرهیز از ایجاد آتش و اطمینان خاطر از خاموشی آتش مورد استفاده، پرهیز از آلوده کردن آب بویژه در سرچشمه‌ها، استفاده از راه‌های مال‌رو برای حفظ پوشش گیاهی کوهستان و خودداری از نوشتن یادگاری در صخره و سنگ‌ها در مسیر کوهنوردی می‌کنند.

وی اظهارکرد: آموزش کوهنوردان در ارائه راهکارهای حفظ کوهستان و تذکرات زیست محیطی، آشنایی با مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست  از جمله منطقه حفاظت شده آق‌داغ ، اکوتوریسم و آشنایی با پتانسیل‌ها، زیستگاه‌های رویشی و حیات وحش شاخص منطقه توسط محیط‌بانان در اجرای این طرح  به کوهنوردان ارائه می‌شود. 

کسائی افزود: وظیفه کوهنوردان در قبال استفاده‌ای که از زیبایی‌ها و طبیعت منطقه می‌کنند، سنگین‌تر از سایر افراد است.

منطقه حفاظت شده آق‌داغ به وسعت ۸۸ هزار هکتار در شهرستان خلخال واقع شده و به لحاظ تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری دارای قابلیت بالاست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha