احتمال غیبت حریف مستقیم مرادی و رستمی در المپیک توکیو

تهران- ایرنا- برخی از اخبار منتشره حکایت از آن دارد که وزنه‌بردار دسته ۹۶ کیلوگرم چینی‌ها که طلای قهرمانی جهان را در کارنامه دارد و از حریفان جدی سال‌های اخیر «سهراب مرادی» و «کیانوش رستمی» بوده در المپیک توکیو حضور نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، «تیان تائو» چینی که در المپیک ۲۰۱۶ ریو در رقابت با «کیانوش رستمی» مدال نقره را به دست آورده بود اکنون با مصدومیت دست به گریبان و  حضور وی در المپیک توکیو در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. در پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو کیانوش رستمی در دسته ۸۵ کیلوگرم طلا گرفت و وزنه‌برداری چینی به مدال نقره رسید.  

تیان تائو یک طلا و ۲ مدال نقره پیکارهای جهانی و نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون کره‌جنوبی را در کارنامه دارد. او در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون در حالی که «کیانوش رستمی» در یک قدمی طلای دسته ۸۵ کیلوگرم بود با انجام حرکتی انتحاری و با افزایش وزنه در حدود ۱۰ کیلوگرم در حرکت دو ضرب و با جابجایی وزنه ۲۱۸ کیلوگرم مدال طلای این دسته را به خود اختصاص داد. این در حالی بود که رستمی در حرکت یک‌ضرب ۱۷۲ کیلوگرم و تیان تائو ۱۶۳ کیلوگرم را ثبت کرده بودند. رستمی در حرکت دوضرب وزنه ۲۰۸ کیلوگرمی را ثبت کرده بود.

«تیان تائو» پس از المپیک ریو به دسته ۹۶ کیلوگرم آمد تا چالش جدیدی با بزرگان این رشته را تجربه کند. در این دسته «سهراب مرادی» دارنده مدال طلا المپیک ۲۰۱۶ ریو رکورددار جهان و المپیک به شمار می‌رود. با آمدن «تائو تیان»  کیانوش رستمی نیز به این دسته آمد و رقابت سختی را به مرادی و وزنه‌بردار چینی شروع کرده است.  البته در این دسته «فارس ابراهیم الباخ» وزنهبردار مصری الاصل قطری نیز حضور دارد.

به نظر می‌رسد که کوچ رسمی و وزنه‌بردار چینی به این دسته به خاطر حذف دسته ۸۵ کیلوگرم از دسته‌های المپیکی بود.  

«تیان تائو» در نخستین رقابت خود با «سهراب مرادی» در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۸ مدال نقره را به دست آورد و در سال ۲۰۱۹ نیز در غیاب مرادی به مدال طلا و قهرمانی این دسته رسید. در مسابقات قهرمانی وزنه‌برداری ۲۰۱۹ جهان کیانوش رستمی نماینده ایران بود که با سه بار اوت کردن حذف شد.

احتمال غیبت وزنه‌بردار چینی در المپیک به دلیل مصدومیت در حالی است که «سهراب مرادی» و «کیانوش رستمی» تا کنون نتوانستند سهمیه المپیک را کسب کنند و اگر شرایط به این شکل پیش برود احتمال قهرمانی فارس الباخ قطری در این دسته زیاد است. وزنهبردار چینی شانس نخست کسب سهمیه المپیک در دسته ۹۶ کیلوگرم است.  

رکورد یک ضرب سهراب مرادی ۱۸۶ کیلوگرم است که در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۸ جهان در شهر عشق‌آباد به ثبت رساند. وی در این مسابقات ۲۳۰ کیلوگرم را مهار کرد تا تمامی رکوردهای این دسته را از آن خود کند. البته «تیان تائو»  چینی تیرماه سال ۱۳۹۸ با مهار وزنه ۲۳۱ کیلوگرم، رکورد  دوضرب این دسته را به صورت غیررسمی جابجا کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha