سوخت مایع در نیروگاه‌ها به دلیل افزایش مصرف گاز خانگی جایگزین شد

زاهدان- ایرنا- مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: با افزایش شدید مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، تحویل گاز به نیروگاه‌ها با محدودیت مواجه و به ناچار در این نیروگاه‌ها سوخت مایع جایگزین گاز شده است.

علیرضا پرنده‌مطلق روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه با کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق، می‌توان مصرف گاز نیروگاه ها را معادل ۷۰ میلیون مترمکعب کاهش داد که این صرفه جویی به طور کامل محدودیت تامین سوخت نیروگاه‌ها را برطرف می‌کند اظهارداشت: حدود ۷۰ درصد گاز کشور در بخش خانگی و تجاری مصرف می‌شود که با توجه به شرایط کرونایی، آلودگی هوا و محدودیت‌های تنفسی و برای تامین برق پایدار، مصرف انرژی کشور باید کاهش یابد.

وی بیان کرد: در زمستان امسال قرار است با کمک همه بخش‌ها و تعاملی که با مسوولان استان‌ها خواهیم داشت، مدیریت مصرف انرژی انجام شود تا شرکت گاز نیز بتواند گازرسانی را بخصوص به بخش خانگی در شرایط مناسب انجام دهد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کاهش روشنایی غیرضروری از جمله موارد مدنظر برای کاهش مصرف انرژی بوده زیرا تامین برق برای این روشنایی‌ها، مصرف سوخت را در نیروگاه‌ها افزایش می‌دهد تصریح کرد: با راهکارهای ساده‌ای مانند خاموش کردن یک لامپ اضافه و کاهش یک درجه‌ای دمای محیط (کم کردن شعله بخاری ویا کاهش دمای ترموستات) می توان میزان مصرف را تا ۱۰ درصد کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز به دلیل مصرف بیش از اندازه برق، سبب تخریب شبکه می شوند نسبت به کشف و جمع آوری این مراکز اقدام خواهد شد گفت: افرادی که مراکز غیرمجاز رمز ارز را معرفی کنند تا ۱۰ میلیون تومان جایزه دریافت خواهند کرد که این کار از طریق سایت و سامانه ۱۲۱ امکان پذیر است و البته نام این افراد محرمانه خواهد ماند.

وی خاطرنشان کرد: دیزل ژنراتورهای بیمارستان‌ها و مراکز حساس باید برای خدمات رسانی و ورود به مدار در زمان اعمال محدودیت‌های احتمالی آماده باشند.

پرنده‌مطلق تصریح کرد: در بخش اداری کنترل‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود و اداراتی که پس از پایان کار، دستگاه‌های گرمایشی را خاموش نکرده باشند ابتدا تذکر دریافت کرده و در صورت تکرار، مدیر مربوطه باید در خصوص دلایل آن پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه‌ها به صورت روزانه ۷۰ تا ۸۰ میلیون مترمکعب سوخت مایع مصرف می‌کنند که می‌توان آن را با صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش داد گفت: مصرف برق کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴.۵ درصد افزایش یافته که بخش عمده آن در بخش صنایع و بخشی نیز در حوزه خانگی و تجاری بوده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: به دلیل شرایط سخت سالجاری صنایعی که بیش از دیماند خریداری شده برق مصرف کنند، ابتدا تذکر دریافت می‌کنند و درصورت تکرار، جریمه و برقشان قطع خواهد شد.

وی بیان کرد: هم‌اینک میزان تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی افزایش یافته و میزان مصرف آب در این نیروگاه‌ها برای حفظ پایداری در شبکه برق تا ۷۴ درصد رشد داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها