استاندار خراسان جنوبی: موضوع جهش تولید همیشگی است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: موضوع جهش تولید همیشگی است و باید به صورت مستمر و مداوم در برنامه‌ها وجود داشته باشد.

حمید ملانوری روز چهارشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی که با حضور نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، افزود: شعارهایی که به تدبیر مقام معظم رهبری برای عناوین سال تعیین می‌شوند، بازه زمانی ندارد و اگرچه سال تمام می‌شود اما شعارها به عنوان راهبردهایی همیشگی در دستور کار قرار دارند.

وی بیان کرد: سند راهبردهای علمی و فرهنگی رونقِ جهش تولید در استان به عنوان بستر فرهنگی، نگاه استان به مقوله تولید را روشن می‌کند و با ایجاد این دید در جامعه، تکلیف دستگاه‌ها و وظیفه مردم در قبال تولیدکنندگان و در راستای تحقق شعار جهش تولید مشخص می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی افزود: مهمترین گام بعد از تدوین این سند و ابلاغ آن به حوزه‌های مختلف، این است که دستگاه‌های اجرایی و نهادهای متولی در زمینه تحقق اهداف این سند تلاش کنند.

دستگاه‌ها گزارش اقدامات خود را ارائه دهند

وی گفت: دستگاه‌ها مکلفند، گزارش اقدامات خود را در راستای تحقق این سند، به دبیرخانه گزارش کنند تا در جلسات بعدی شورای فرهنگ عمومی ارائه شود.

ملانوری ادامه داد: تمامی دستگاه‌های اجرایی و نهادها باید طرح‌های فرهنگی مرتبط با حوزه کاری خود را نیز به دبیرخانه ارائه کنند تا در دستور کار شورا قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: برای مثال اگر قرار است فرهنگ ترافیک در جامعه ارتقا یابد، لازم است دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری، آموزش و پرورش، سپاه، فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی به کمک هم بیایند و هر کسی در حد بضاعت و وظیفه خود اقداماتی انجام دهد تا منجر به ارتقای فرهنگ ترافیک و رانندگی در استان شود.

وی حمایت از تولید را از دیگر اهداف این سند برشمرد و گفت: به دستگاه‌های اجرایی تکلیف شده تا ساز و کارهای قانونی و بومی را در این زمینه تعریف کنند.

ماسک‌های غیراستاندارد جمع‌آوری می‌شود

ملانوری ادامه داد: برای مثال در بحث توزیع ماسک، تکلیف بر برگزاری مناقصه بود که با همفکری دانشگاه علوم پزشکی، راهکار قانونی برای انجام این کار تعیین شد.

وی گفت: واحدهای داخل استان در حالی به تولید ماسک استاندارد می‌پردازند که ماسک‌های غیراستاندارد دیگر مناطق در مراکز مختلف، عرضه می‌شوند.

استاندار خراسان جنوبی متذکر شد: به جهت حمایت از واحدهای تولیدی داخل استان، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان صنعت، معدن و تجارت مکلف شدند نسبت به جمع‌آوری ماسک‌های غیراستاندارد از سطح مراکز عرضه اقدام کنند و ماسک مورد نیاز از واحدهای تولیدی داخل استان که به تولید ماسک استاندارد می‌پردازند، تامین شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ماسک استاندارد مورد نیاز استان از واحدهای تولیدی داخلی و با قیمت هزار تومان عرضه می‌شود.

دستگاه‌های اجرایی از مصالح تولید استان استفاده کنند

ملانوری افزود: در پروژه‌های عمرانی دستگاه‌های اجرایی نیز باید مواد و مصالح تولیدی استان استفاده شود، مگر این که کالای لازم با کیفیت مورد نظر در داخل استان تولیدی نداشته باشد.

وی تاکید کرد: کیفیت کالا، تولید به موقع و قیمت رقابتی مناسب، سه اصل اساسی است که واحدهای تولیدی باید به آن توجه داشته باشند.

مخالفت با تغییر ساختار برخی دانشگاه‌ها

استاندار خراسان جنوبی همچنین به سفر معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان اشاره کرد و گفت: در این سفر، دو اتفاق رقم خورد؛ یکی یکپارچه‌سازی مدیریت دانشگاه‌های خراسان جنوبی و تعیین رییس دانشگاه بیرجند به عنوان رییس جامع دانشگاه‌های استان بود که به جهت اهمیت موضوع و تاثیری که در مدیریت دانشگاه‌ها دارد، شایسته است.

وی ادامه داد: اتفاق دوم، تغییر ساختار برخی دانشگاه‌های استان بود که این موضوع را به صلاح استان نمی‌دانیم و با این تصمیم مخالفت کرده‌ایم.

ملانوری با اشاره به اینکه این اقدام بدون هماهنگی با استان صورت گرفته است گفت: تمامی دستگاه‌ها موظف هستند در زمان دعوت از مسوولان ملی، مطالب و موضوعات مرتبط را با استانداری هماهنگ کنند تا ما به جهت مدیریت موضوع، بدانیم قرار است درخصوص چه مواردی بحث و گفت و گو شود.

طرح‌ها باید جامع و نقدپذیر باشد

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند هم در این نشست گفت: طرحی مورد قبول است که مفید، جامع و مانع باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی با اشاره به اینکه کامل بودن هر قانونی در زمان اجرا مشخص می‌شود افزود: طرح‌هایی که در جلسات مصوب می‌شود باید نقدپذیر باشد.

وی با بیان اینکه یک طرح زمانی می‌تواند مفید باشد که جامع و مانع باشد گفت: اما تاکنون طرح‌هایی که در این شورا مطرح شده است این ویژگی را نداشته‌اند.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی در پنجاه و دومین نشست شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی که به ریاست نماینده ولی فقیه در استان و با حضور تمامی اعضا برگزار شد، سیاست‌های سند راهبردی علمی و فرهنگی رونقِ جهش تولید در استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این سند در نشست قبلی شورای فرهنگ عمومی مطرح شد و براساس نظرات، پیشنهادات و راهبردهای اعضا، مجدد مورد بررسی قرار گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها