تختی؛ پهلوانی که در دل مردم لانه کرد

شهرری ـ ایرنا ـ امروز چهارشنبه هفدهم دیماه سالگرد غروب مه پاره‌ای از حوزه کشتی و پهلوانی این سرزمین که آوازه نامش سند معتبر ایرانیان در مجامع بین‌المللی است، آری جهان پهلوان تختی که در دل مردم لانه کرد.

به گزارش ایرنا، باوجود آنکه برنامه رسمی برای بزرگداشت پنجاه و سومین سالگرد غلامرضا تختی اسطوره کشتی ملک ایران زمین و جهان اعلام نشده بود اما ورزشکاران و شیفتگان مرام پهلوانی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی باحضور بر سر مزار قهرمان المپیک در آرامستان ابن باویه شهرری یاد و نام دلاور مردی های فرزند خانی آباد تهران را گرامی داشتند.

سید رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک، پیروز حناچی شهردار تهران، نصرالله پریچهره مدیر کل جدید ورزش استان تهران، حسین توکلی فرماندار ویژه شهرستان ری محمدرضا طالقانی رییس اسبق فدراسیون کشتی و سرپرست فدراسیون کشتی پهلوانی و ورزش باستانی، سید علی‌اکبر حیدری از پیشکسوتان و هم دوره ای های جهان پهلوان تختی و مسئولان شهرستان ری صبح روز چهارشنبه با حضور بر سر مزار این اسطوره کشتی با قرائت فاتحه و اهدای گل یاد و خاطره جهان پهلوان تختی را گرامی داشتند.

فروش قاب عکس های مرحوم تختی به همراه هنرمندان سینمای ایران و برپایی غرفه ورزش های باستانی همراه با مرشد خوانی، غرفه عکس جهان پهلوان تختی از جمله نکاتی بود که در این مراسم چشم نوازی می کرد.

امسال به دلیل رعایت مسائل بهداشتی و بحران کرونا برنامه سخنرانی و مدونی برای گرامیداشت جهان پهلوان اعلام نشده بود، اما دوستداران جهان پهلوان،  وزشکاران،  ورزش دوستان و پیشکسوتان با حضور برسر مزارع پهلوان نامی ایرانیان یاد و خاطره قهرمانی و افتخار آفرینی های زنده یاد تختی را گرامی داشتند.

تختی نماد پهلوانی و قهرمانی برای ایرانیان است و رمز ماندگاری این کشتی گیر در دل و جان مردم روحیه جوانمردی و منش پهلوانی اوست.

پیام حضور خودجوش مردم قدرشناس و ایرانیان با وفا در این روز و مکان ترویج واشاعه روحیه جوانمردی است.  

مراسم رسمی نداشتیم ولی برای دوستدارن مرحوم تختی تسهیلات فراهم کردیم

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان ری در این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: امسال با توجه به اینکه ستاد ملی کرونا اجازه هیچگونه تجمع رسمی را نداده است، مراسم رسمی، سخنرانی و چینش صندلی نداشتیم ولی تسهیلاتی را برای دوستدران مرحوم تختی فراهم کردیم.

حسین یوسف زاده با بیان اینکه اداره ورزش و جوانان متولی ورزش است و مردم به صورت خودجوش در مراسم پنجاه و سومین سالگرد جهان پهلوان تختی حضور پیدا کرده اند، افزود: این اداره برای سهلوت رفت و آمد، توزیع ماسک تمیهداتی بر سرمزار این قهرمان ملی کشور اندیشیده است.

وی یادآور شد: امسال به دلیل همزمانی سالگرد مرحوم تختی با ایام شهادت حضرت زهرا (س) و حاج قاسم سلیمانی یک دستگاه تلوزیون شهری با پخش کلیپ هایی با مضامین جبهه مقاومت و سوگواری حضرت زهرا(س) برسر مزار مرحوم تختی جانمایی شده است.

غلامرضا تختی پنجم شهریور ۱۳۰۹ در محله خانی آباد تهران متولد شد. وی در دوران فعالیت‌های ورزشی خود، به دلیل کسب موفقیت و افتخار در رقابت های ملی و بین المللی کشتی و همچنین محبوبیت مردمی، ملقب به «جهان پهلوان» شد.

تختی طی سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۲ موفق به کسب چهار مدال طلا و چهار مدال نقره در مسابقات قهرمانی کشتی آسیا، جهان و المپیک (سه مدال المپیک، چهار مدال جهانی و یک مدال آسیایی) شد.

جهان پهلوان تختی در ۱۷ دی ماه ۱۳۴۶ درگذشت و پیکرش در ابن بابویه شهرری به خاک سپرده شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها