بهبود فضای کسب و کار از زیربناهای اصلی ارتقای بهره وری است

قزوین - ایرنا- رییس سازمان ملی بهره وری ایران گفت: بهبود فضای کسب و کار و انرژی یکی از زیربناهای اصلی برای ارتقای بهره وری است و باید به صورت ویژه تری به آن توجه کرد.

به گزارش ایرنا، فاطمه پهلوانی روز چهارشنبه در شورای راهبری مدیریت توسعه استان قزوین، اظهار داشت: در سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که با توجه به اینکه روند قانون پنجم برنامه ششم توسعه تأخیر زیادی داشته است بیش از این استان‌ها را برای اجرای مصوبات و طرح‌های خود، منتظر دستگاه‌های ملی نگذاریم.
وی اضافه کرد: برنامه ریزی یک موضوع دو وجهی است و نباید دستگاه‌های استانی منتظر تصمیمات دستگاه‌های کشوری باشند و در موارد نیاز باید تصمیمات و برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهند.
این مسوول گفت: در سال ۹۸ با بررسی وضعیت کشور به این نتیجه رسیدیم که استان‌ها در تدوین برنامه‌های ملی بخش‌ها و هم در مسیر اجرا باید همکاری بیشتری را با دستگاه‌های ملی داشته باشند و در این زمینه سازمان ملی بهره وری باید ارتباط بیشتر و عمیق‌تری با دستگاه‌های استانی برقرار کند.
پهلوانی اضافه کرد: جایگاه سازمان بهره وری در برنامه ریزی منطقه‌ای و بخشی، هماهنگ کننده و یکپارچه کننده است و بهره وری از سطح بخش و منطقه آغاز و در سطح کلی، یکپارچه می‌شود و اگر این فرمول اجرایی نشود در مسیر توسعه با مشکل روبه رو می‌شویم.
وی اظهار داشت: کمیته بهره وری استان در خط مقدم نظام یکپارچه سازی قرار دارد و در سطح کلان هم سازمان ملی بهره وری اقدامات لازم را انجام می‌دهند تا مسیر بهره وری در کشور به درستی انجام شود.
این مسوول افزود: البته به صورت کلی بهره وری نباید در قید و بند ساختار باشد و باید به دغدغه مدیران و مسوولان تبدیل شود و رفتارهای مسوولان باید با استانداردهای بهره وری تطبیق پیدا کند.
پهلوانی گفت: بهره وری مفهمومی چند وجهی است و زیرساخت بهره وری باید در آموزش یک کشور شکل بگیرد که در این زمینه فعالیت‌های کمی در کشور صورت گرفته است، البته هماهنگی مطلوبی بین سازمان با وزارت آموزش و پروش صورت گرفت که متاسفانه اقدامات انجام شده به دلیل کرونا معلق شد و امیدواریم با ریشه کن شدن این ویروس، موضوع را دنبال کنیم.
وی اضافه کرد: سازمان بهره وری، یک سازمان حاکمیتی است که در طول تأسیس خود بارها منحل، جا به جا و تغییر نام پیدا کرده و تأخیر زیادی در تشکیل سازوکار بهره وری داشته ‌ولی با همین شرایط هم در چند سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده است.
رییس سازمان ملی بهره وری ایران اظهار داشت: اقتصاد کشور یک اقتصاد دولتی است و عملکرد دولت در فعالیت بنگاه‌های اقتصادی تأثیر می‌گذارد به همین دلیل باید در وهله نخست فعالیت سازمان بهره وری از دولت آغاز شود و پس از آن به سمت بنگاه‌های اقتصادی برود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =