الخزعلی: تکمیل حاکمیت عراق درگرو خروج نیروهای بیگانه است

بغداد – ایرنا- دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق تکمیل حاکمیت این کشور را در گرو خروج همه نیروهای بیگانه از آن دانست.

به گزارش ایرنا، «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق امروز (چهارشنبه) به مناسبت یکصدمین سالروز تاسیس ارتش عراق در توئیتی بر پایان دخالت های خارجی تاکید کرد که مانع حق عراق در ساختارسازی نیروهایش می شود.
وی با تبریک روز ارتش عراق نوشت: ما بار دیگر بر لزوم پایان دادن به دخالت های خارجی تاکید می کنیم (زیرا این دخالت ها) مانع حق عراق در ساختن نیروهایش و تکیه به خودش در پاسداری از خاکش می شود.

امروز چهارشنبه مصادف با یکصدمین سالروز تاسیس ارتش عراق است که به همین مناسبت تعطیل عمومی اعلام شده و رژه نیروهای مسلح عراق نیز هم اکنون درحال برگزاری است.
الخزعلی تصریح کرد: ما همچنین بر پایبندی همگان به ضرورت انحصار سلاح در دست نهادهای امنیتی و تکمیل حاکمیت با خروج همه نیروهای بیگانه از خاک عراق تاکید می کنیم.
نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.
آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.
دولت آمریکا چندی پیش اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.
ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.
مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha