واکنش رسانه های کره جنوبی به توقیف نفتکش این کشور در خلیج فارس

تهران- ایرنا- رسانه های کره جنوبی از عصر روز دوشنبه که یک نفتکش باری این کشور به دلیل نقض پروتکل های زیست محیطی از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب های خلیج فارس و تنگه هرمز توقیف شد به طور مستمر پیگیری این موضوع را در صدر اخبار خود قرار داده اند.

به گزارش ایرنا، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح روز دوشنبه در بیانیه ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم همان روز در پاسخ به خبرنگاران در مورد خبر توقیف کشتی کره ای اظهار داشت: موضوع توقیف این کشتی کاملا فنی است و کشتی به دلیل آلوده کردن دریا و با حکم قضایی، برای رسیدگی به تخلف به ساحل هدایت شده است.  

سعید خطیب زاده افزود: جمهوری اسلامی ایران هم مانند سایر کشورها نسبت به تخلفات مشابه و بویژه آلوده کردن محیط زیست دریایی حساسیت دارد، لذا در چارچوب قوانین با آن برخورد می کند.  

واکنش رسانه های کره جنوبی

یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی اخبار این رویداد را در سه روز گذشته به صورت لحظه ای مخابره کرده است. خط این رسانه دولتی کره جنوبی انعکاس اظهارات و دیدگاه های رسمی مقامات این کشور است.

علاوه بر یونهاپ، سایر رسانه های اصلی این کشور از جمله پایگاه های خبری انگلیسی زبان کره جنوبی مانند هرالد کوریا و کوریا تایمز و همچنین روزنامه های چوسان ایلبو و جونگانگ ایلبو هم اخبار این رویداد را بازتاب داده اند که در این باره می توان گفت که زبان همه آنها مشترک است و تقریبا به انتشار مواضع اصلی مقامات دو کشور در مورد این رویداد پرداخته اند.

رسانه های کره جنوبی در مجموع روی چند محور از جمله پیگیری حل مساله از مجاری دیپلماتیک، عدم بکارگیری هرگونه استفاده از نیروی نظامی برای حل مساله، اعزام هیات دیپلماتیک به ایران برای گفت و گو، روشن شدن علت توقیف کشتی و همچنین نحوه آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی بحث و گفت و گو کرده اند.

حل مساله از طریق مجاری دیپلماتیک

رسانه های کره جنوبی با استناد به اظهارات مقامات وزارت خارجه این کشور بر حل مسالمت آمیز و دیپلماتیک این مساله تاکید دارند. این  رسانه ها با استناد به اظهارات "کانگ کی وانگ وا" وزیر خارجه کره جنوبی نوشته اند که «سئول به دنبال حل دیپلماتیک این مساله است».

"کی بی سی" تلویزیون کره جنوبی در گزارشی آورده است: قرار است یک هیات دیپلماتیک برای حل این مساله در زودترین زمان ممکن راهی ایران شود.

آزادسازی کشتی کره ای

برخی از رسانه های این کشور هم از جمله تارنمای روزنامه «چوسان ایلبو» ضمن پوشش واکنش مقامات آمریکایی به این موضوع، خواستار آزادی این کشتی شدند.

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته در بیانیه ای مدعی شده بود که توقیف نفتکش کره جنوبی توسط ایران ممکن است بخشی از تلاش تهران برای مجبور کردن جامعه بین المللی به منظور برداشتن تحریم های خود علیه تهران باشد.

تنش قابل کنترل 

برخی رسانه های کره جنوبی از جمله «کوریا تایمز» هم ضمن پرداختن به ضرورت جستجوی دلایل دیگری غیر از مسایل زیست محیطی برای توقیف این کشتی آورده اند: «مساله هنوز قابل کنترل است».

کوریا تایمز در گفت و گویی با «پارک وون گون»  استاد سیاست بین الملل دانشگاه جهانی هندوانگ به نقل از وی آورده است: «مساله به جای چرخش به سمت یک بحران کامل دیپلماتیک، همچنان قابل کنترل باقی خواهد ماند.»

وی گفت: «اگر دولت ایران واقعاً می خواست هشدار جدی به کره بدهد، می توانست خدمه را به اتهام جاسوسی نگه دارد، از این نظر، جای حل مساله و آزاد شدن خدمه و کشتی وجود دارد».

مساله فنی است

«جونگانگ ایلبو» از دیگر روزنامه های کره جنوبی هم در گزارشی با اشاره به اظهارات مقامات ایرانی، دلیل توقیف این کشتی کره ای را فنی اعلام کرده است و به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران آورده است: این کشتی به دلیل عدم رعایت پروتکل های زیست محیطی توقیف شده است.

این گزارش همچنین به سخنان "علی ربیعی" سخنگوی دولت ایران اشاره کرده و نوشته است: ایران می گوید کشتی را گروگان نگرفته است اگر قرار است کسی گروگانگیری کرده باشد آن کره جنوبی است که دارایی های ما را گروگان گرفته است.

آزاد سازی دارایی های بلوکه شده ایران

تارنمای انگلیسی زبان «کوریا هرالد» هم در گزارشی نوشته است که توقیف این کشتی در حالی است که تهران پس از تصمیم یک جانبه واشنگتن برای خروج از توافق هسته ای ۲۰۱۵، ممکن است کره را تحت فشار قرار دهد تا ۷ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در بانک های کره را که به دلیل تحریم های آمریکا مسدود شده است، آزاد کند.

این گزارش می افزاید: مقامات کره ای این موضع را قبول ندارند و معتقدند در این زمینه نباید گمانه زنی و پیش داوری کرد. باید منتظر بررسی دلیل توقیف کشتی در گفت و گو با مقامات ایرانی و ارایه سناد و مدارک ماند.

کوریا هرالد می نویسد: از سوی دیگر ایران ضمن رد این ادعای مقامات کره جنوبی، سئول را به گروگانگیری دارایی های خود متهم کرده است، زیرا بانک های کره جنوبی روز گذشته اعلام کردند ۹.۲ میلیارد دلار از دارایی های ایران در بانک های کره مسدود است.

دارایی های بلوکه شده ایران دست نخورده است 

اما تارنمای «کوریا تایمز» در گزارشی با اشاره به مسدود بودن بیش از ۷ میلیارد دلار از دارایی های ایران از محل فروش نفت در دو بانک کره ای شامل «ووری بانک» و «بانک صنعتی کره» به نقل از این دو بانک نوشت: از زمان توقیف کشتی، هیچ به روزرسانی در مورد حساب های مسدود شده ایران انجام نشده است.

بانک صنعتی کره به این تارنمای خبری گفته است: دولت کره جنوبی حق استفاده از وجوه موجود در حساب های مسدود شده را دارد زیرا بزرگترین سهامدار این بانک وزارت اقتصاد و دارایی است.

این گزارش می افزاید که خود ووری بانک از تایید اینکه آیا پس از توقیف کشتی با دولت های کره یا ایران در مورد حساب های مسدود صحبت کرده است، خودداری کرد.

این بانک تجاری در مورد این مساله کاملاً محتاطانه عمل کرد تا از درگیری دیپلماتیک با ایران و ایالات متحده جلوگیری کند.

ووری بانک کره جنوبی در عین حال این ادعا را رد کرده است که «از ایران هزینه نگهداری سپرده بانکی دریافت می کند» و گفته است وقتی ایالات متحده تحریم های ایران را برطرف کند، بانک مرکزی ایران می تواند اصل سپرده های خود را با بهره پس بگیرد.

عدم بکارگیری هرگونه نیروی نظامی

گزارش برخی دیگر از رسانه های کره جنوبی حاکی است که به رغم اعزام واحد ضد دزدان دریایی کره جنوبی به منطقه خلیج فارس، وزارت دفاع این کشور تاکید کرده است که اعزام این واحد فقط با هدف تامین منافع و امنیت دولت و همچنین شهروندان کره ای انجام شده و به دنبال استفاده از نیروی نظامی برای حل این مساله نیست.

در نهایت رسانه های کره جنوبی در مورد توقیف کشتی این کشور از سوی ایران، ضمن پرهیز از هرگونه تنش زایی بر پیگیری موضوع از مجاری دیپلماتیک و گفت و گو تاکید دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

سرخط اخبار جهان