سوریه استفاده ابزاری از منع تسلیحات شیمیایی را محکوم کرد

نیویورک- ایرنا- معاون وزیر خارجه سوریه، استفاده ابزاری از سازمان منع تسلیحات شیمیایی را برای تصویب قطعنامه ضد سوری محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، بشار الجعفری روز سه‌شنبه در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع تسلیحات شیمیایی در سوریه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: سوریه استفاده از سلاح‌های شیمیایی و سایر سلاح‌های کشتار جمعی توسط هر کسی، در هر مکان و زمان و تحت هر شرایطی را محکوم می‌کند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد ادامه داد: در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۳ سوریه یک پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای عاری سازی خاورمیانه از تمام سلاح‌های کشتار جمعی ارائه کرد اما هیات آمریکا برای حفاظت از زرادخانه سلاح‌های شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای رژیم اشغالگر اسرائیلی تهدید کرد که در صورت ارائه این پیش نویس آن را وتو خواهد کرد.

الجعفری اضافه کرد: اولین استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه ۱۹ مارس ۲۰۱۳ رخ داد زمانی که یک گروه تروریستی یک نارنجک حامل گازهای شیمیایی را در منطقه خان العسل در استان ادلب شلیک کرد که منجر به شهادت ۲۵ نفر از جمله ۱۶ نظامی و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شد.

وی با تاکید بر آمادگی سوریه برای پی‌گیری مشاوره‌های فنی و جلسات با دبیرخانه فنی سازمان منع تسلیحات شیمایی اظهار کرد: هر تصمیمی که براساس دروغ‌های ساختگی تیم غیر قانونی موسوم به “تحقیق و شناسایی” درباره حوادث اللطامنه به تصویب رسید، یک تصمیم سیاسی خواهد بود.

معاون وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: کشورهای غربی همچنین وضعیت ده‌ها کشورعضو سازمان ملل متحد را بی ثبات کرده و خاک آنها را اشغال می کنند.

الجعفری افزود: سوریه به مسایل مربوط به منع گسترش و خلع سلاح های کشتار جمع به صورت محکم پایبندی دارد و عضو توافقنامه‌های منع گسترش سلاح های کشتار جمعی است.

وی تاکید کرد: سوریه نسبت به تبدیل سازمان منع تسلیحات شیمیایی به یک ابزاری در دست کشورهای متخاصم سوریه برای طرح اتهامات ساختگی ابراز تاسف می‌کند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد ادامه داد: کشورهای غربی از سازمان منع تسلیحات شیمایی به عنوان سکویی برای طرح اتهامات و سپس توجیه تجاوز به سوریه استفاده کردند.

الجعفری تاکید کرد: سوریه اعمال فشار بر سازمان منع تسلیحات شیمایی و اعضای آن برای تصویب یک پیش نویس قطعنامه فرانسوی غربی توسط کشورهای غربی را محکوم می کند.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای حامی گروه‌های تروریستی به دنبال سرپوش گذاشتن بر استفاده گروه‌های تروریستی از سلاح‌های شیمیایی هستند و درخواست سوریه برای اعزام یک هیات مستقل و متخصص برای انجام تحقیقات درباره حادثه خان العسل، آنها را خرسند نکرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار جهان