ترامپ انتخابات آمریکا را متقلبانه می‌داند پمپئو ونزوئلا را!

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در حالی انتخابات پارلمانی ونزوئلا را متقلبانه دانست که رئیس جمهوری ایالات متحده بیش از ۲ ماه ادعای تقلب گسترده در انتخابات این کشور را مطرح کرده است.

به گزارش ایرنا، مایک پمپئو روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت قانون‌گذاران منتخب مردم ونزوئلا را که در انتخابات ۶ دسامبر (۱۶ آذرماه) پیروز شده‌اند، به رسمیت نمی‌شناسد.

وی مدعی شد حضور این نهاد متقلبانه اکنون کاخ قانون‌گذاری را در کاراکاس به اشغال درآورده است. ما نه آن را و نه اعلامیه‌های آن را به رسمیت نمی‌شناسیم.

وزیر خارجه آمریکا با این ادعا که ایالات متحده خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد، افزود: رئیس جمهوری گوایدو و شورای ملی تنها نمایندگان دموکراتیک مردم ونزوئلا هستند که توسط جامعه جهانی شناخته شده‌اند و آنها باید از آزار، تهدید، تعقیب و سوءاستفاده‌های مادورو رها شوند.

پمپئو ادامه داد: ما می‌دانیم که میلیون‌ها ونزوئلایی به دنبال حل مسالمت‌آمیز وضعیت نابسامان کشورشان هستند. بنابراین ما از احزاب سیاسی و جامعه مدنی ونزوئلا از جمله دانشجویان، تشکل‌های مذهبی، چاوزیسم‌ها، خانواده‌های نظامی، کارگران و کارفرمایان می‌خواهیم تا با هدف انتقال مسالمت آمیز و دموکراتیک از طریق انتخابات آزاد و منصفانه ریاست جمهوری و پارلمانی تجمع کنند.

وی در حالی تجمع و شورش خیابانی را برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت توصیه می‌کند که تاکنون رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا بر هیچ نهادی کنترل ندارد و حتی در محاکم قضایی این کشور هم تحت پیگرد است.

تندروهای کاخ سفید در سه سال گذشته، هیچ دستاوردی در سیاست خارجی خود نداشته‌اند و نتوانستند ونزوئلا را با اعمال شدیدترین تروریسم اقتصادی، به زانو درآورند و دولت دست نشانده خود را جایگزین دولت مشروع فعلی سازند.

ترامپ هم شامگاه دوشنبه در اجتماع انتخاباتی جورجیا، با تکرار اتهام تقلب گسترده در انتخابات ایالات متحده مدعی شد در صورت پیروزی دموکرات‌ها، کمونیسم، مارکسیسم و سوسیالیسم در آمریکا فعال می‌شوند و آمریکا ونزوئلایی دیگر خواهد شد.

دولت فعلی آمریکا با تحریم منابع اصلی درآمدی ونزوئلا، مردم این کشور را در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار داد اما اتحاد کشورهای تحریم شده از جمله ایران و ونزوئلا توانست، آثار این تروریسم اقتصادی را کاهش دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

سرخط اخبار جهان