۱۶ دی ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۴۲
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84175384
۰ نفر

برچسب‌ها

توافق اوپک پلاس برای افزایش تولید نفت روسیه و قزاقستان

مسکو - ایرنا - منابع آگاه در هیات های مذاکره کننده اوپک پلاس اعلام کردند که کشورهای عضو اوپک پلاس با افزایش تولید نفت روسیه و قزاقستان موافقت کردند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری ریانووستی روز سه شنبه به نقل از دو مقام از هیات های مذاکره کننده اوپک پلاس یادآورشدکه اعضای اوپک پلاس به توافق برای شاخص های تولید نفت در ماه های فوریه و مارس دست یافتند.

بر اساس این توافق، شاخص های تولید نفت در ماه ژانویه(کاهش ۵۰۰ هزار بشکه در روز) برای ماه های فوریه و مارس به استثنای روسیه و قزاقستان حفظ خواهد شد.

به گفته یکی از منابع آگاه، روسیه در ماههای فوریه و مارس تولید نفت خود را روزانه ۶۵ هزار بشکه افزایش می دهد و قزاقستان هم روزانه ۱۰ هزار بشکه افزایش خواهد داد.

 یک مقام دیگر مذاکره کننده اوپک پلاس نیز گفت که عربستان سعودی کاهش بیشتر تولید نفت را اعلام خواهد کرد.

سیزدهمین اجلاس وزارتی اوپک پلاس روز دوشنبه آغاز شد و امروز نیز ادامه یافت.

رسانه های خبری روسیه روز دوشنبه به نقل از یک منبع اگاه نوشتند که بیشتر وزیران نفت، تمدید شرایط کنونی برای ماه فوریه را خواستار شدند.

همچنین در بین کشورهای غیر عضو اوپک، روسیه و قزاقستان درخواست افزایش تولید به میزان نیم میلیون بشکه در روز را مطرح کرده بودند.

خبرگزاری تاس روز دوشنبه یادآورشدکه در مذاکرات شش ساعته روز گذشته در نشست وزارتی اوپک پلاس توافق بدست نیامد و قرار شد  است روز سه شنبه مذاکرات ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه به وقت مسکو ازسرگرفته شود و دبیرخانه اوپک نیز این برنامه را تایید کرده است.

 براساس توافق، وزیران اوپک پلاس در نشست دسامبر (آذر) این گروه تولید نفت در ژانویه (دی) را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می دهند و پس از آن وزیران هر ماه برای بررسی شرایط بازار و تغییر احتمالی مفاد پیمان محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. پیش بینی می شود اوپک پلاس هر ماه ۵۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کند تا مجموع این افزایش در آوریل سال ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) به دو میلیون بشکه در روز برسد. با این حال طرح مذکور باید مورد تایید کمیته نظارتی وزیران اوپک پلاس قرار گیرد.

«طرح کاهش تولید نفت» براساس تصمیم کشورهای اوپک پلاس از سال ۲۰۱۹ اجرایی می شود که با کاهش تولید ۷.۷ میلیون بشکه ای تلاش کردند قیمت نفت را در بازار افزایش دهند و تا حدودی موفق هم بوده اند.

اوپک پلاس به قصد همراهی تولیدکنندگانی مثل روسیه، مکزیک، جمهوری آذربایجان، بحرین، سودان، سودان جنوبی، مالزی و عمان با سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تنظیم بازار شکل گرفته است. این ائتلاف صرفا برای کاهش تولید نیست بلکه دقیق ترین عبارت در این مورد شاید تعیین سیاستی مشترک در تنظیم بازار است.

سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) دسامبر ۲۰۱۶ میلادی پس از تجربه ۲ سال سقوط قیمت در بازارهای جهانی با جمعی از تولیدکنندگان غیر عضو اوپک برای کاهش تولید به توافق رسید. این کشورهای غیر عضو در کنار اوپک توانستند در پی بازنگری بر میزان تولید و عرضه نفت در سال ۲۰۱۷ بازار را تنظیم کنند.

مشورت سیاست‌گذاری مشترک میان ۱۰ کشور تولیدکننده نفت از جمله روسیه در کنار ۱۳ عضو اوپک، به اوپک پلاس شهرت یافت؛ نهادی که در عمل و تا پیش از ششم آوریل سال گذشته میلادی (فروردین ۹۹)، ائتلافی به رهبری مسکو و ریاض بوده تا با حجم تولید و عرضه خود بازار را تنظیم کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار جهان