کنترل نشدن آنفلوآنزای پرندگان زیرساخت‌های جامعه را تهدید می‌کند

یزد-ایرنا- مدیرکل پدافند غیرعامل استان یزد گفت: هر سال در فصل زمستان شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اتفاق می‌افتد که در صورت کنترل نشدن، تهدیدی جدی برای زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه است.

به گزارش ایرنا، محمدصادق طهماسبی روز سه‌شنبه در شورای پدافند غیرعامل شهرستان تفت افزود: برخی استان‌های همجوار یزد درگیر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شده‌اند که این مسئله ضرورت کنترل هرچه بیشتر در استان را افزایش داده‌است .

وی با بیان اینکه کمبود نهاده های دامی سبب بروز برخی مسائل در عرضه مرغ و تخم مرغ شده، تصریح کرد: چنانچه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هم در این شرایط شیوع پیدا کند، مشکلات این بخش دوچندان می‌شود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان افزود: ضمن حفظ آرامش در جامعه باید سطح هشدار در بین گروه های هدف افزایش یابد تا  از انتشار این بیماری در بین پرندگان پیشگیری شود.

وی بر تشکیل کارگروه های مختلف شورای پدافند غیرعامل شهرستان تأکید کرد و افزود: لازم است کارگروه های مختلف موضوعات مرتبط را پیگیری کنند؛ به ویژه کارگروه بیولوژیک بحث آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را به شکل جدی دنبال کند.

طهماسبی با بیان اینکه شرایط کرونا برای اربعین سال آینده مشخص نیست، اظهار داشت: باید پیش بینی های لازم در این زمینه صورت گیرد تا چنانچه شرایط برای سفر مهیا شد با مشکلی مواجه نباشیم.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان کنترل آفت مگس مدیترانه ای در تفت را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در حالی که سال ۹۵ با طغیان این آفت در شهرستان آسیب زیادی به محصول انار وارد شد، ولی در سال گذشته خسارت آن کاهش زیادی پیدا کرد.

فرماندار تفت هم در این نشست از دستگاه های عضو شورای پدافند غیرعامل شهرستان خواست برنامه ریزی مناسب برای مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان داشته باشند.

علیرضا نوکار ممنوعیت عرضه طیور به شکل زنده به عنوان اصلی ترین منبع شیوع بیماری را مورد تأکید قرار داد و افزود: در این زمینه چند مورد از عرضه طیور زنده در شهرستان مشاهده شد که با همکاری نیروی انتظامی برای جمع آوری آن اقدام شد.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری تفت در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها