معاون استاندار: نیمی از طرح سامانه گرمسیری در ایلام قرار دارد

ایلام - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام گفت: نیمی از چهار قطعه ابر پروژه مهم سامانه گرمسیری که دارای اثربخشی فراوانی بخصوص در بخش تولید و کشاورزی است، در استان ایلام قرار دارد.

به گزارش ایرنا، احمد کرمی روز سه شنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تاثیر پروژه سامانه گرمسیری در توسعه استان، افزود: این پروژه از برنامه های ماندگار کشور در حوزه آب و خاک است.

وی با بیان اینکه در سفر محمدباقر نوبخت به استان ۵۵۰ میلیارد تومان به این طرح در استان اختصاص پیدا کرده است، اظهار داشت: همچنین در بودجه ۱۴۰۰ نیز ۴۵۰ میلیارد تومان به تکمیل این پروژه اختصاص یافت اما برای تکمیل به سه هزار میلیارد تومان دیگر نیاز است.

معاون امور عمرانی استاندار ایلام با حائز اهمیت خواندن طرح سامانه گرمسیری در استان تاکید کرد: با بهره‌گیری از این پروژه بیش از ۹۰ هزار تن به محصولات کشاورزی استان اضافه خواهد شد که ارزش ریالی آن ۳۶۰ میلیارد تومان در سال است.

کرمی از مشکلات طرح سامانه گرمسیری در استان گفت و اضافه کرد: با توجه به اینکه کار سامانه گرمسیری در حوزه وزارت جهاد کشاورزی جلوتر است، اما امکان بهره‌برداری کشاورزان و امکان تعویض شبکه وجود ندارد و از طرفی نگهداری و حراست از لوله هایی که کار شده نیز هزینه بردار است.

کرمی یادآور شد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به این طرح داشته اند و از صندوق توسعه ملی اعتبار عمده ای برای این پروژه لحاظ شده است، خواسته و انتظار مردم استان از دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل سامانه است.

وی با بیان اینکه با تزریق اعتبار لازم می توان طی ۶ ماه آینده این طرح مهم را به سرانجام رساند، اضافه کرد: بهره برداری از این پروژه ضمن اینکه باعث صرفه جویی در مصرف آب در استان خواهد شد، میزان بهره‌وری محصولات کشاورزی را ارتقا می دهد که این مهم باعث توسعه پایدار و تثبیت جمعیت در مناطق مرزی استان خواهد شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها