هنرمندان ورامینی ۷۰ درصد از شیشه و بلور کشور را تولید می‌کنند

تهران- ایرنا- رئیس دفتر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ورامین گفت: بیش از ۶ هزار فعال در حوزه شیشه شهرستان ورامین، ۷۰ درصد از شیشه و بلور کشور را تولید می‌کنند از این رو این شهرستان در آستانه ثبت شدن به عنوان شهر شیشه و آبگینه کشور قرار دارد.

ژیلا خدادادی روز سه‌شنبه در کارگاه یک روزه استاندارد سازی محصولات شیشه به روش «فوتی»  که در محل فرمانداری ورامین تشکیل شد اظهار داشت: شهرستان ورامین با ۱۰۰ کارگاه فعال تولید محصولات شیشه و بلور، قطب تولید شیشه کشور است.

وی افزود: هنرمندان شهرستان ورامین محصولات شیشه و آبگینه خود را با تمامی تکنیک‌های روز دنیا از شیشه فوتی، استین گلاس، قالبی، شیشه موزائیکی، تراش شیشه، نقاشی روز شیشه، مات کاری، خانه بندی، هم جوشی، میناکاری و هزارگل تولید می‌کنند و تولیدات این شهرستان قابل رقابت با محصولات تولید شده در کشورهایی نظیر ایتالیا است.

رئیس دفتر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ورامین گفت: هنرمندان ورامینی دو بار در رشته تراش شیشه و طراحی و نمونه‌سازی، موفق به دریافت مهر اصالت ملی شده‌اند.

وی ارزش صادرات شیشه تولید شده در ورامین را سالانه ۲ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: محصولات تولید شده در شهرستان ورامین به کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخی از کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

وی اظهار داشت: سال گذشته ۵ میلیون دلار محصولات شیشه و بلور به صورت مستقیم و غیر مستقیم از شهرستان ورامین به سایر کشورها صادر شده است.

خدادادی با اشاره به تکمیل پرونده ثبت ملی ورامین به عنوان شهر شیشه و آبگینه کشور گفت: تحقق این مهم به زیرساخت‌هایی نیاز دارد که استاندارد سازی محصولات تولید شده، یکی از پیش‌نیازهای ثبت ورامین به عنوان شهر ملی شیشه و آبگینه کشور است.

وی گفت: در جلسه یک‌روزه امروز که ۶۰ هنرمند تولید کننده شیشه فوتی در آن حضور داشتند، کارشناسان اداره استاندارد، شیوه‌های نوین استاندارد سازی و برند سازی محصولات شیشه‌ای را به تولید کنندگان شیشه شهرستان ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت آموزش دادند تا محصولات تولید شده با کیفیت بیشتری روانه بازار شود.

ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha