رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز: نشانه‌های کرونا را دست کم نگیرید

شیراز-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از شهروندان خواست، نشانه‌های بیماری کرونا را دست کم نگیرند و با مشاهده علائم این بیماری برای تجویز آزمایش به مراکز پزشک خانواده مستقر در شیراز و سایر شهرستان‌ها مراجعه کنند.

مهرزاد لطفی، سه‌شنبه در نشست مدیریت کرونا، بر تشخیص سریع به عنوان گامی موثر برای قطع زنجیره انتقال کروناویروس تاکید و بیان کرد: شهروندان با مشاهده علائم مشکوک به کروناویروس، لازم است به پزشک خانواده خود مراجعه کنند تا در صورت نیاز بتوانند با انجام تست‌های تشخیصی در مراکز ۱۶ ساعته، از ابتلای خود به کووید۱۹ مطلع شوند و این تشخیص سریع، می‌تواند در قطع زنجیره انتقال این ویروس و همچنین حفظ سلامت دیگر اعضای خانواده موثر باشد.

وی افزود: این روزها شاهد روند تدریجی افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا هستیم که البته این روند به صورت آهسته پیش می‌رود، اما در صورت کوچکترین غفلت در این زمینه، با موج جدید کرونا مواجه می‌شویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه طبق بررسی‌های انجام شده، اجرای طرح "شهید حاج قاسم سلیمانی"در کاهش موارد ابتلا به کووید۱۹ بسیار موثر بوده است، اظهار داشت: از ظرفیت‌های این طرح می‌توان دستاوردهای چشمگیری به دست آورد، بنابراین باید برای تداوم اجرای آن و قطع زنجیره انتقال این ویروس خطرناک تلاش کرد.

لطفی، همچنین از مردم استان فارس خواست تا زمان برقراری وضعیت مناسب و رفع خطر این ویروس مهلک در این استان، مجموعه سلامت را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمک کنند

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ضمن ارزیابی آمار موارد ابتلا به کووید۱۹ در شهرستان‌های فارس، بر پیگیری و هماهنگی‌های مستمر با مسوولان و مدیران اجرایی شهرستان‌های با شیوع بالاتر، برای حفظ وضعیت مطلوب کروناویروس تاکید کرد و گفت: آگاهی بخشی عمومی در رسانه‌های معتبر، موجب جلوگیری از افزایش موارد ابتلای به این ویروس است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این نشست بیان داشت: در استان فارس از ابتدای شیوع کروناویروس تا کنون، ۵۵۸ هزار و ۹۶ نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار تهیه شده است که از این تعداد، ۱۶۲ هزار و ۷۴۷ مورد مثبت شناسایی شده است.

سید روح الله حسینی افزود: متاسفانه پنج نفر در روز گذشته (پانزدهم دی ماه ۹۹) به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند که با احتساب آن، تا کنون شمار جانباختگان این بیماری در فارس به سه هزار و ۴۶ نفر رسیده است. 

وی، آمار بهبودیافتگان بیمارستانی و ایزوله خانگی در استان فارس را ۱۵۸ هزار و ۵۶ نفر اعلام کرد و افزود:هم اکنون ۴۶۶ بیمار مشکوک و علامت دار در بیمارستان‌های این استان بستری هستند، همچنین از این تعداد، ۹۶ بیمار مبتلا به کووید۱۹ نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌های فارس بستری هستند.

حسینی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشتر شهرستان‌های فارس در وضعیت زرد کرونا قرار دارند، شاهد کاهش حساسیت هم استانی‌ها هستیم که این امر می‌تواند باعث موج جدید کرونا شود و به دلیل چرخش کروناویروس در این استان، باید همچنان مردم به سه اصل در مبارزه با ویروس کرونا که همانا استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و شست و شوی مرتب دست‌هاست پایبند باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها