۱۷ دی ۱۳۹۹، ۶:۱۶
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 84175001
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتراض‌ها به قتل معدنچیان شیعه سراسر پاکستان را فراگرفت

اسلام‌آباد - ایرنا - همزمان با چهارمین روز از تحصن معترضان در شهر کویته در محکومیت حمله داعش به معدنچیان متعلق به جامعه شیعیان "هزاره"، اعتراض‌ها به این اقدام تروریستی دیگر شهرهای پاکستان را فراگرفت.

به گزارش ایرنا، شبکه‌های خبری پاکستان سه‌شنبه شب اعلام کردند که عمران‌خان پس از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات شب گذشته وزیر کشور و نائب رییس مجلس پاکستان با بستگان معدنچیان شیعه در کویته که به دست تروریست‌ها داعش کشته شدند، "سید علی حیدر زیدی" وزیر دریانوردی و "سید ذوالفقار عباس بخاری" دستیار ویژه نخست وزیر را به کویته فرستاد تا ضمن دلجویی از خانواده‌های قربانیان حمله تروریستی اخیر داعش، آنان را برای پایان دادن به تحصن متقاعد کنند.

در عین حال بستگان معدنچیان قربانی در حمله تروریستی داعش ضمن مخالفت با پایان تحصن و امتناع از دفن پیکر عزیزان خود اعلام کردند: تا زمانی که نخست وزیر پاکستان در کویته و میان متحصنین حاضر نشود، تحصن ادامه خواهد یافت.

منابع خبری پاکستان گزارش دادند که ادامه تحصن شیعیان هزاره در اعتراض به قتل وحشیانه ۱۱ معدنچی شیعه و گسترش دامنه اعتراض‌ها به سایر شهرهای پاکستان سبب شد تا «عمران‌خان» نخست وزیر این کشور نیز سفر به کویته را در دستور کار قرار دهد.

قرار است در جریان سفر نخست وزیر پاکستان به کویته نشست بلندپایه مقام های دولتی و امنیتی به همراه مسوولان دولت ایالتی بلوچستان برای بررسی وضعیت فعلی در این ایالت به ویژه تحولات پیرامون حمله روز یکشنبه داعش به معدنچیان بی‌گناه در منطقه «مَچ» برگزار شود.

انتظار می‌رود عمران خان با حضور در محل تحصن شیعیان معترض در شهر کویته، ضمن ابراز همبستگی با خانواده قربانیان، از آنان دلجویی کرده و اطمینان بدهد که دولت و نیروهای امنیتی پاکستان از هیچ تلاشی برای مبارزه با عوامل ناامنی در بلوچستان به ویژه شناسایی و مجازات عناصر تروریست حمله به معدنچیان فروگزار نخواهد کرد.

در همین حال شهرهای مختلف پاکستان از جمله اسلام‌آباد، لاهور، کراچی و اسکردو نیز امروز شاهد تحصن معترضان به حمله تروریستی داعش به معدنچیان شیعه در ایالت بلوچستان است و رهبران مذهبی اعلام کردند تا پذیرش تمام مطالبات بستگان قربانیان، دست از تحصن برنمی دارند.

در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان مسوولان حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان و فعالان سیاسی در میدان اصلی منتهی به پارلمان، دیوان عالی و کاخ ریاست جمهوری دست به تجمع زده و خواستار سفر عمران‌خان نخست وزیر پاکستان به کویته و حضور در جمع متحصنین شدند.

براساس این گزارش، گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله یکشنبه گروهی از معدنچیان در ایالت بلوچستان پاکستان را که منجر به کشته شدن ۱۱ نفر آنان شد، برعهده گرفت.

«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان در پیامی قتل معدنچیان شیعه را به شدت محکوم کرد و از نهادهای امنیتی خواست تا از تمام ظرفیت‌های خود برای شناسایی عوامل این اقدام تروریستی و سپردن آنان به دست عدالت استفاده کنند.

پیشتر دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان ضمن اعلام حمایت از تحصن در شهر کویته، هشدار داد که اگر دولت اسلام‌آباد به خواست جامعه شیعیان هزاره مبنی بر شناسایی، دستگیری و مجازات تروریست‌ها و تامین امنیت برای سایر افراد جامعه عمل نکند تجمع های اعتراضی در سراسر این کشور برپا می‌شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha