نماینده سابق انگلیس درآژانس:آغاز غنی سازی۲۰درصد،پیام به دولت بایدن است

لندن – ایرنا – نماینده پیشین انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز فرآیند تولید اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد در تاسیسات فردو را پیام دیپلماتیک ایران به دولت جدید آمریکا دانست که این پا و اون پا نکند و بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها را به مسائل مورد اختلاف دو کشور گره نزند.

«پیتر جنکینز» روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا این ادعای اتحادیه اروپا را تکرار کرد که از سرگیری غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم که در سال ۲۰۱۳ متوقف شد، آن هم با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر نسبت به آن‌هایی که پیش از امضای برجام در تاسیسات فردو به کار می‌رفت مایه نگرانی پایتخت‌های غربی است.

وی در عین حال افزود که به نظر می‌رسد وقتی اورانیوم به غنای ۲۰ درصد برسد، ۹۰ درصد کار برای غنی‌سازی آن تا سطوح بالاتر نیز تکمیل شده است.

« علی ربیعی» سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران در واکنش به ابراز نگرانی اتحادیه اروپا بعداز آغاز فرآیند غنی سازی 20 درصد تاکید کرد که اروپایی ها بجای ابراز نگرانی فکری به حال تعهدات برزمین مانده خود کنند. 

این دیپلمات بازنشسته انگلیسی یادآور شد: اما آنچنان که وزیر امور خارجه ایران گفته که اگر آمریکا به برجام بازگردد، این اقدام کاملا برگشت پذیر است. از این منظر کاملا منطقی است که این اقدام را پیام دیپلماتیک معنی کنیم و نه پیش درآمدی برای ذخیره اورانیوم غنی شده برای سلاح هسته‌ای.

جنکینز بیان داشت: به نظر من این یک پیام دیپلماتیک خطاب به رئیس جمهوری منتخب آمریکا جو بایدن است مبنی بر اینکه که «این پا و آن پا نکن. احیای برجام را به سایر مسائل مورد اختلاف ایران و آمریکا گره نزن. بازگشت به برجام را در اولویت قرار بده. به تعهدات آمریکا در خصوص لغو تحریم‌های مندرج در برجام برگرد. آمریکا هرچه سریعتر به اجرای کامل تعهداتش در برجام بازگردد، ایران هم زودتر به اجرای کامل تعهداتش بازگشته و غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد متوقف می شود.»

جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در مجتمع غنی‌سازی شهید علیمحمدی(فردو) را آغاز کرد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی دیشب در گفت‌وگوی تلویزیونی عنوان کرد: غنی سازی ۲۰ درصد در تاسیسات غنی سازی فردو آغاز شده و به سطح پایداری رسیده و در ۲ آبشاری که به این مهم اختصاص داده شده غنی سازی ۲۰ درصدی در حال انجام است. 

وی با بیان اینکه این اتفاق در راستای اجرای اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بوده است ، عنوان کرد: این اقدام در راستای حراست و صیانت از حقوق مردم ایران انجام شده و این اتفاق در ۱۲ ساعت به سرانجام رسیده است.

کمالوندی توضیح داد: سال ۱۳۸۹ نیز سوخت ۲۰ درصد را تولید کرده بودیم و ظرفیت رخ داده جدید نیست. ما توانایی غنی سازی بالاتر از ۲۰ درصد را هم به راحتی داریم و درحال بررسی آن هستیم.

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار پیامی در توئیتر تصریح کرد: ما بر اساس مصوبه پارلمانمان، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر گرفتیم و به نحو مقتضی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع‌رسانی شده است.

محمد جواد ظریف افزود: اقدامات جبرانی ما در انطباق کامل با بند ۳۶ برجام است و بعد از سال‌ها عدم پایبندی چند عضو دیگر برجام اجرا شده است.

ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و پیوسته اعلام کرد در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف‌های این توافق بین المللی، گام‌های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار جهان