۱۶ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۲
کد خبرنگار: 1318
کد خبر: 84174937
۰ نفر

برچسب‌ها

مصر سطح مشارکت در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس را کاهش داد

تهران - ایرنا - مصر با اعزام سامح شکری وزیر امور خارجه خود به نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، سطح مشارکت در این نشست را کاهش داد.

به گزارش منابع  خبری منطقه تا آخرین لحظه شرکت یا عدم مشارکت عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر در این نشست مشخص نبود تا اینکه هواپیمای هیات مصری در استان العلا به زمین نشست و معلوم شد که ریاست هیات مصری را سامح شکری بر عهده دارد .

روزنامه القدس العربی در این خصوص نوشت کاهش سطح مشارکت مصر در نشست العلا در حالی است که فضای منفی علیه قطر و حل اختلافات عربستان با این کشور در رسانه های این کشور شدت گرفته است. 

به نوشته این روزنامه غیبت السیسی علامت سوال های زیادی را در خصوص پایان بحران میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس مطرح می کند.

غیبت السیسی همزمان با عدم حضور هیثم بن طارق سلطان عمان و حمد بن عیسی پادشاه بحرین در این نشست است . امارات هم به جای محمد بن زاید آل نهیان تصمیم گرفت تا محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی و جانشین رییس این کشور را عازم نشست عربستان کند.

 هفته گذشته برخی منابع به نقل از عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر اعلام کردند که قاهره تا زمانی که دوحه به شروط این کشور عمل نکند حاضر نیست در نشست العلا شرکت کند.

بعد از طرح این مسئله امیرکویت بلافاصله وزیر خارجه خود را راهی قاهره کرد. او با السیسی دیدار و نامه امیر کویت را تسلیم او کرد . اگرچه  در خبری که رسانه های دو طرف روز شنبه ۱۳ دی منتشر کردند محتوای نامه و دیدار را حول روابط دو کشور اعلام کردند اما به نظر می رسد اظهارات منسوب به السیسی، امیر کویت را که کشورش سالها برای حل اختلاف میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس تلاش کرده بود، نگران کرد که مبادا اخلافات میان قاهره و دوحه ، اصل نشست را زیر سوال ببرد و همه رشته های این کشور پنبه شود.

چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس با هدف آشتی و مصالحه در حالی امروز به میزبانی عربستان در شهر العُلا برگزار می شود که به اعتقاد کارشناسان وجود اختلافات شدید میان اعضا ، به ویژه خصومت میان دوحه و ابوظبی هر گونه آشتی احتمالی را شکننده خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha