۱۶ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۰
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 84174912
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تکمیل زنجیره ابزارهای مالی کالاهای کشاورزی در بورس کالا

تهران - ایرنا - مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: امروز با افتتاح معاملات صندوق های کالایی کشاورزی، شاهد تکمیل زنجیره ابزارهای مالی بورس کالا برای معاملات حوزه کشاورزی هستیم؛ اکنون محصولات کشاورزی دربازار فیزیکی، مشتقه و مالی بورس کالا فعال شده اند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی و امور بین المللی بورس کالای ایران، «حامد سلطانی‌نژاد» در مراسم افتتاح رسمی معاملات صندوق های کالایی کشاورزی و گواهی سپرده خرمای مضافتی گفت: امروز پس از مدتها و با حمایت‌ سازمان بورس و اوراق بهادار، این صندوق ها راه اندازی شد.

وی تصریح کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در بورس کالا قبل از این فعال بودند و با ورود این صندوق ها در حوزه کشاورزی، سبد سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه متنوع‌تر شد.

سلطانی نژاد با اشاره به تحکیم پیوند بخش کشاورزی با بازار سرمایه و آغار بکار صندوق های کشاورزی گفت: پذیره نویسی صندوق سحرخیز مورد استقبال قرار گرفت و کل واحدهای آن در روز نخست به فروش رفت و صندوق «نوویرا» نیز در مرحله پذیره نویسی قرار دارد.

سلطانی نژاد افزود: صندوق های یادشده بازارگردان دارند و باراه‌اندازی این صندوق‌ها، نقدشوندگی دربازار محصولات کشاورزی افزایش یافته و درگام بعد توثیق آنها را خواهیم داشت.

وی گفت: امروز علاوه بر صندوق کشاورزی، گواهی سپرده خرمای مضافتی بم هم افتتاح شد تا کشاورزان خرماکار از این پس با سهولت بیشتر و قیمت بهتر امکان فروش محصولاتشان را داشته باشند.

به گفته سلطانی نژاد، گواهی سپرده کالایی، ابزاری است که با استفاده از آن در طرح حمایتی قیمت تضمینی جو و ذرت، حدود ۱۰۰ هزار کشاورز دسترسی به بازار پیدا کردند و توانستند محصول خود را بفروشند.

وی افزود: بورس کالای ایران، بازارهای مختلفی دارد و امروز تکمیل زنجیره ابزارهای مالی بورس کالا برای معاملات حوزه کشاورزی را شاهد بودیم و اکنون محصولات کشاورزی در بازار فیزیکی، مشتقه و مالی بورس کالا فعال است.

سلطانی نژاد تصریح کرد: بازار کشاورزی یک تفاوت ویژه با سایر بازارها دارد و تولیدکنندگان در بازار محصولات کشاورزی تنوع دارند و باید محصول استاندارد باشد و سپس معاملات انجام شود؛ از این رو ابزارسازی برای این کالاها از اهمیت ویژه‌ای برای توسعه بخش کشاورزی برخوردار است.

وی گفت: روند معاملات محصولات کشاورزی از سال ۹۵ تا ۹۹ در بورس کالا روند رو به رشدی داشته و میزان معاملات زعفران از هشت تن در سال ۹۵ به ۶۲ تن در ۹ ماهه امسال رسیده و در مورد زیره و پسته نیز همین روند مشاهده میشود.

سلطانی نژاد خاطرنشان کرد: بررسیها نشان می دهد در حوزه انبارها هم ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده و بالغ بر ۱۰۰ انبار در کل کشور مورد پذیرش بورس کالا قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، بورس کالا در سال ۹۸ پر رونق بود و ارزش معاملات این بازار در این سال به ارزش معاملات در سال ۹۷ نزدیک شد و ارزش معاملات بازار فیزیکی رشد قابل توجهی را تجربه کرد.

سال گذشته راه اندازی معاملات آتی و گواهی سپرده کالایی بر روی زیره سبز و پسته نیز راه اندازی شد که در کنار زعفران سه گانه محصولات مهم کشاورزی را شکل دادند.

 ارزش معاملات بورس کالای ایران در سال ٩٨ به بیش از ۱۶۹ هزار و ۱۲۰ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان رسید که از نکات قابل توجه معاملات سال گذشته بورس کالا، رشد عمده متغیرهای بازار فیزیکی بود.

بر این اساس در بازار فیزیکی بورس کالای ایران در سالی که گذشت معامله گران بیش از ۲۶ میلیون و ۳۳۵ هزار تن انواع کالا را در حالی دادوستد کردند که ارزش معاملات این بازار به ۱۳۷ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان رشد کرد؛ حجم و ارزش کل بازار فیزیکی به ترتیب ۶.۱ و ۵۶ درصد رشد را نسبت به سال ۱۳۹۷ تجربه کرد.

همچنین از کل معاملات این تالار حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۸ هزار تن کالا به شکل سلف، ۶۲۵ هزار تن کالا نسیه و بیش از ۱۵ میلیون و ۳۲۱ هزار تن کالا به شکل نقدی مورد معامله قرار گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار اقتصاد