سفر خلیلزاد به پاکستان همزمان با دور دوم مذاکرات صلح افغانستان در دوحه

اسلام‌آباد - ایرنا - نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان کمتر از یکماه از سفر هیات طالبان به پاکستان و همزمان با آغاز دور دوم مذاکرات صلح افغانستان در دوحه،با فرمانده ارتش پاکستان دیدار کرد.گزارش‌ها از اصرار واشنگتن برای تسریع روند دوحه و دستیابی به توافق نهایی میان گروه‌های افغانستانی حکایت دارد.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز سه شنبه از سفر روز گذشته «زلمای خلیل زاد» به اسلام‌آباد و دیدار با ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاکستان خبر دادند.

بنابر آنچه روابط عمومی ارتش پاکستان اعلام کرده است، طرفین در این دیدار درباره روند صلح افغانستان و همچنین اوضاع امنیت منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

نماینده ویژه آمریکا از تلاش‌های پاکستان برای صلح پایدار در منطقه قدردانی و همزمان خواستار حفظ تماس ها در سطوح مختلف میان دو کشور شد.

این بیست و ششمین سفر خلیلزاد به پاکستان طی دو سال اخیر است. کارشناسان هدف از سفر فعلی وی به اسلام آباد را درخواست کمک از طرف‌های پاکستانی برای تسریع دور دوم مذاکرات صلح در دوحه و دستیابی طرف‌های افغان به توافق نهایی عنوان می‌کنند.

دیدار خلیلزاد با مقام‌های ارشد نظامی و امنیتی پاکستان تنها ۲۰ روز بعد از سفر هیات طالبان به اسلام آباد و ساعاتی پیش از عزیمت هیات مذاکره کننده دولت افغانستان به دوحه برای شرکت در دور دوم مذاکرات بین گروه‌های افغانستانی صورت گرفت.

پاکستان که طی یکسال اخیر مصرانه خواستار آغاز مذاکرات میان تمام گروه‌های داخلی در افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار بوده است، اکنون با شروع دور دوم این روند در دوحه سرعت دیپلماسی خود برای رایزنی با طرف‌های مذاکرات بین افغانی را افزایش داد.

وزیر امور خارجه پاکستان در بیست و ششم آذرماه امسال پس از دیدار با هیات سیاسی طالبان ضمن تاکید بر لزوم گام مشترک همه طرف‌ها برای کاستن از تشدید خشونت‌ها در افغانستان، از آغاز دور بعدی گفت وگوهای بین افغانستانی از ۱۶ دیماه (۵ ژانویه ۲۰۲۱) خبر داده بود.

این سومین سفر رسمی هیات سیاسی طالبان از اسلام‌آباد بود که آخرین آن سوم شهریور ماه امسال صورت گرفت. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha