۱۳۱ طرح کشاورزی با حضور وزیر جهاد در آذربایجان‌غربی افتتاح شد

ارومیه-ایرنا- ۱۳۱ طرح عمرانی، تولیدی، تحقیقاتی و کشاورزی در آذربایجان‌غربی همزمان با سفر کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی به استان امروز /سه شنبه/ در شهرستان های مختلف به بهره برداری رسید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص این طرح‌ها به خبرنگار ایرنا گفت: برای اجرای این طرحها ۴۴۵ میلیارد ریال هزینه شده و میزان اشتغال آنها نیز ۴۹۴ نفر است.

رسول جلیلی افزود: مهمترین این طرح‌ها شامل طرح پرورش آرتمیا در استخر الگویی در میاندوآب و روستای فسندوز، انواع سیستم های آبیاری نوین به تعداد ۱۲۳ طرح، گلخانه های هیدروپونیک سبزی و صیفی در شهرستان بوکان است.

همچنین در این آیین از ۱۸ دستاورد تحقیقاتی کشاورزی از جمله سه عنوان کتاب منتشر شده با عناوین ضایعات برخی محصولات کشاورزی ایران، نکات کلیدی در مدیریت تاکستان و زراعت دانه‌های روغنی رونمایی شد.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص جزییات این رونمایی گفت: این طرح‌ها شامل مشارکت در معرفی ارقام آفتابگردان زرین و گلسا، ارقام جو آبی نوبهار و آذران، ارقام جو دیم آردا و ماهنشان، ارقام گندم آبی ثنا، حیران، سحر، فرین امین و تابان، رقم ذرت پایا، رقم چغندرقند کیمیا، ارقام نخود اروم یک و ۲، ارقام جدید انگور اسپوتا و ناظمیه است.

مجید رضایی با اشاره به اجرای طرح‌های ترویجی در این مرکز اضافه کرد: در پنج شهرستان ارومیه، تکاب، شاهین دژ، نقده و میاندوآب در ۲۵ سایت الگویی در سال زراعی ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ و در ۹ شهرستان ۲۰ سایت الگویی در شهرستانهای ارومیه، اشنویه، بوکان، تکاب و سلماس در سال زراعی ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ طرح تحولی ترویجی برای احیای دریاچه ارومیه با رویکرد مدیریت تلفیقی اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری نیز طرح تحولی ترویجی برای احیای دریاچه ارومیه با رویکرد مدیریت تلفیقی در ۹ شهرستان و ۵۰ سایت الگویی در حال اجراست، اظهارکرد: انگور، سیب، ذرت، گندم، یونجه و چغندر قند به همراه کلزا، گوجه فرنگی، گردو، گل محمدی و گیاهان دارویی از مهمترین محصولات تحت پوشش سایت ها هستند.

رضایی میزان صرفه جویی در مصرف آب با اجرای طرح تحول ترویجی برای احیای دریاچه ارومیه را ۴۰ تا ۵۰ درصد عنوان کرد و ادامه داد: این میزان صرفه جویی در فاز یک و ۲ در سیب درختی ۴۰ درصد ، گندم ۴۸ درصد ، چغندرقند و یونجه چهار درصد است.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای موفق این طرح و افزایش دانش فنی و تخصصی کشاورزان می‌توان به بهره برداری بهینه از امکانات موجود، بکارگیری توصیه‌های فنی و پایداری منابع آبی در منطقه دست یافت، ادامه داد: هدف اصلی از اجرای این طرح، توانمندسازی و مشارکت کشاورزان در مدیریت مصرف آب کشاورزی و به کارگیری شیوه‌های نوین در مدیریت مزرعه به منظور کمک به احیای دریاچه ارومیه است.

در این مراسم برای چهار نفر از کشاورزان آذربایجان غربی که سند تک برگی کاداستر اراضی که قبلا صادر شده بود، به دست وزیر جهاد کشاورزی اعطا شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها