۲ رقم جدید انگور تولید شده در مرکز تحقیقات کشاورزی قزوین رونمایی شد

قزوین - ایرنا - ۲ رقم جدید انگور تولید شده در مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین که مقاوم به سرما هستند، رونمایی و معرفی شدند.

به گزارش ایرنا، رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین روز سه شنبه با اعلام این خبر اظهار داشت: این رقم های انگور "امین" و "مینودر" نام دارند که در سال جاری پس از سال ها تحقیق و بررسی از سوی دکتر محمدعلی نجاتیان تهیه شده است.

دکتر بابک قرالی افزود: این ارقام در مراسمی با عنوان جشنواره ملی معرفی ارقام گیاهی با حضور مسوولان وزارت جهاد کشاورزی در تهران رونمایی شدند.

این مسوول اظهار داشت: در این جشنواره ۴۹ رقم جدید زراعی و باغی به کشاورزان کشور معرفی شدند.

وی، مهم ترین صفت متمایزکننده و اقتصادی ژنوتیپ مینودر را در مقایسه با ارقام شاهد، حبه های درشت و خوش رنگ (قرمز) عملکرد و ماندگاری خوب و تحمل بهتر نسبت به سرمای زمستانه ذکر کرد.

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین اضافه کرد: این رقم جزو میوه های تقریبا زودرس تا میان رس محسوب می شود و با توجه به ویژگی های این ژنوتیپ می توان به عنوان معدود ارقام تجارتی انگور ایران با نام رقم جدید مینودر معرفی شود.

وی به مزایا و ویژگی های رقم امین اشاره کرد و گفت: مهم ترین صفت این ژنوتیپ در مقایسه با ارقام شاهد، حبه های بسیار درشت و خوش رنگ (قرمز تیره) عملکرد و ماندگاری خوب و تحمل بهتر نسبت به سرمای دیررس بهاره است.

این مسوول میان رس بودن را از دیگر ویژگی رقم انگور امین برشمرد.

استان قزوین جزو سه قطب برتر تولید انگور در کشور به شمار می رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها