دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در توسعه مناسبات تجاری برای کشورتاثیرگذارند

اهواز- ایرنا- رئیس اداره امور نمایندگی‌های وزارت امور خارجه گفت: دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در ایجاد مناسبات تجاری بین تجار ایرانی و خارجی دستاوردهای قابل توجهی داشته اند.

رضا پیر پیران روز سه شنبه  در حاشیه سفر خود به استان خوزستان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه در ابتدا با هدف ارائه خدمات کنسولی به مردم کشور در شهرهایی از کشور شروع به کار کردند.

وی با اشاره به اینکه اولین دفتر نمایندگی این وزارتخانه در سال ۱۳۶۰ در شهر شیراز تاسیس شد گفت: به‌مرور زمان با اهمیت پیدا کردن بیش از پیش بحث دیپلماسی اقتصادی و ضرورت استفاده از ظرفیت استان‌ها در توسعه تعاملات اقتصادی ، استفاده از ظرفیت اینگونه دفاتر در تعاملات اقتصادی نیز مورد توجه قرار گرفت.

رئیس اداره امور نمایندگی های وزارت امور خارجه هدف عمده از تاسیس این دفاتر در استان‌های کشور را کمک به توسعه تعاملات اقتصادی عنوان‌کرد و افزود: نزدیک به سه دهه از فعالیت دفاتر وزارت امور خارجه در استان‌های کشور گذشته است و خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته شاهد دستاوردهای مناسبی در حوزه دیپلماسی اقتصادی هستیم.

پیرپیران ادامه‌داد: با راه‌اندازی این دفاتر ارتباط مستقیمی بین استان‌های کشور و وزارت امور خارجه برقرار شده و برهمین اساس استان‌های مختلف کشور می‌توانند خیلی از ارتباطات خود را با بیش از ۱۳۰ نمایندگی ایران در خارج از کشور از طریق این دفاتر برقرار کنند.

وی یادآورشد: این دفاتر تاکنون ارتباطات خوبی بین تجار و فعالان اقتصادی داخلی و خارجی ایجاد کرده اند.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه خاطرنشان‌کرد: فعال‌تر شدن این دفاتر در استان‌های کشور مستلزم حمایت مقامات استانی است تا بیش از پیش شاهد افزایش تعاملات تجارت خارجی در استان‌های کشور باشیم.

وی همچنین با اشاره به جایگاه استراتژیک استان خوزستان در زمینه تجارت خارجی بیان داشت: خوزستان از جمله استانهای مهم کشور در زمینه توسعه مناسبات تجاری بخصوص با کشور عراق محسوب می شود.

وی تصریح کرد: ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان و فعالان بخش خصوصی می تواند زمینه تعاملات تجارت خارجی را تسهیل کند.

بر اساس این گزارش، ۲۴ دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در سراسر کشور (۱۸ استان) فعال هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها