نماینده مجلس: دستگاه‌های سنجش هوا به روز شوند

تهران- ایرنا- رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: ۲۵۰ دستگاه سنجش هوا توسط سازمان محیط زیست در کشور فعال است که بیشتر آنها دچار نقص فنی هستند که باید این دستگاه‌ها به روز شده و توسعه یابد.

به گزارش ایرنا، سیدجواد ساداتی‌نژاد روز سه‌شنبه در نشست خبری پیرامون جلسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست اظهارکرد: جلسه فوق‌العاده کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس به دلیل وضعیت ناسالم هوا در کلانشهرهای کشور و شهر تهران با حضور متولیان برگزار شد.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود:  عمده وضعیت آلودگی هوا به سوخت گازوئیل و مازوت در نیروگاه‌ها مربوط است که دلیل آن میزان گازی است که از آن متصاعد می‌شود و در این موضوع لازم شد چهار اتفاقا صورت بگیرد.  

ساداتی‌نژاد ادامه داد: باید تلاش شود میزان گاز خانگی و تجاری کاهش یابد و وزارت نفت و وزارت نیرو در این زمینه  مکلف شدند. همچنین لازم است در استان‌ها فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه صورت بگیرد و سازمان صدا و سیما نیز می‌توانند در این زمینه کمک کننده باشد.

وی یادآور شد: میزان گوگرد در سوخت مصرفی ۷۰۰ درصد است که بیش از حد استاندارد بوده و وضعیت نامناسبی دارد و در سوخت مازوت نیز شرایط همین گونه است. بر همین اساس به مانند کاری که در سوخت بنزین انجام شد و وزارت نفت موفق شد مقدار گوگرد را کاهش دهد، در گازوئیل نیز باید با تکیه به دانش شرکت‌های دانش‌بنیان این موضوع را محقق کرد.

رییس کمیسیون کشاورزی و محیط زیست مجلس با بیان اینکه وزارت نیرو باید با استفاده از فیلتر سوخت تحویلی را کنترل کند، گفت: این موضوع در قانون لحاظ شده ولی تاکنون رعایت نشده است. همچنین سوخت تحویلی گازوییل به نیروگاه‌هایی که در اطراف کلانشهر هستند باید استاندار شود تا آلودگی هوا کنترل کرد.

ساداتی‌نژاد همه نهادهای دولتی، قضایی و نهادهای وابسته به قوه مقننه را ملزم به کاهش درجه حرارت ساختمان‌های این بخش‌ها کرد و گفت: باید با فرهنگ‌سازی این رویه را اجرایی کرد تا آلودگی هوا که ناشی از سوخت گوگرد است، کاهش پیدا کند.  

وی با اشاره به گزارش پلیس راهبر در کمیسیون گفت: در ترخیص موتورسیکلت کاربراتوری مقرر شد تجدیدنظری صورت گرفته و اسقاط موتورسیکلت با عمر بالا نیز طبق قانون انجام نشده است. زیرا طبق قانون باید به ازای اسقاط هر موتورسیکلت اسقاطی یک موتور پلاک شود. در حالی که به ازای هر خودرو اسقاطی، ۷‌ موتور سیکلت پلاک شده و مقرر شد این قانون متوقف شود.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: ۲۵۰ دستگاه سنجش هوا توسط سازمان محیط زیست در کشور فعال است که بیشتر آنها دچار نقص فنی هستند که باید این دستگاه‌ها به روز شده و توسعه یابد. همچنین برای استاندارد سوخت با توجه آلودگی مقرر شد به صورت هفتگی در مخازن و نیروگاه‌های تولیدی و جایگاه‌های سوخت اندازه‌گیری فصلی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در تهران و کلانشهرها با اختصاص سوخت استاندارد  که در غرب تهران هستند و بهبود سوخت مازوت در صنایعی که سوخت مازوت مصرف می کنند همراه با فرهنگ سازی در کاهش مصرف گاز توسط مردم شاهد بهبود وضعیت هوا باشیم. البته ۴۰ هزار فوتی در طول سال بر اثر آلودگی وجود دارد که عددی نزدیک به فوتی های ناشی از کرونا است و برای بهبود شرایط نیاز به‌ یک‌ عزم ملی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

سرخط اخبار سیاست