فرماندار:برخی کارگاه‌های تعطیل شده خرمشهر در تملک بانک‌ها هستند

آبادان - ایرنا - فرماندار خرمشهر با تشریح وضعیت واحدهای تولیدی تعطیل شده در این شهرستان گفت: برخی از کارگاه‌های تعطیل شده در خرمشهر در تملک بانک‌ها و سایر نهادها هستند که امید است با بررسی‌ انجام شده مشکل این واحدهای تولیدی برطرف شود.

به گزارش ایرنا محمد حیدری روز سه‌شنبه در نشست شورای اشتغال خرمشهر، تعطیلی واحدهای تولیدی را ضربه ای مهلک به تولید و اشتغال در این شهرستان بیان کرد و افزود: باید تلاش شود تا این واحدهای تولیدی و اشتغالزا بار دیگر به چرخه تولید و اشتغال بازگردند.

وی گفت: به منظور پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی تعطیل شده در خرمشهر ، مصوبات نشست شورای اشتغال ، شورای بانک‌ها و  نشست رفع موانع تولید در یک بسته جمع آوری می شود تا با اجرای آنها بتوان مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان را برطرف کرده و بستر را برای جذب و اشتغال جوانان فراهم کنیم.

فرماندار خرمشهر در ادامه مهمترین دستور کار نشست شورای اشتغال خرمشهر را طرح کارورزی دانش آموختگان مراکز آموزشی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بیان کرد و  گفت: دولت در راستای کمک به واحدهای تولیدی و استفاده از ظرفیت دانش آموختگان مشوق‌های مالیاتی، بیمه ای و یارانه دستمزد در نظر گرفته است.

حیدری، سهمیه شهرستان خرمشهر در طرح کارورزی بر اساس آمایش سرزمینی استان خوزستان و تعداد فارغ التحصیلان را ۲۷۰ نفر عنوان کرد و افزود:همه دانش آموختگان این شهرستان می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و در سامانه پیش‌بینی شده ثبت نام و قرارداد لازم را با کارفرما و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد کنند.

فرماندار خرمشهر اظهار داشت: در این راستا کارورزان ضمن استفاده از این فرصت دانش خود را به کارفرما منتقل و حقوق و دستمزد خود را طبق قانون دریافت می کنند.

فرماندار ویژه خرمشهر اطلاع رسانی برای جذب سهمیه ۲۷۰ نفری کارورزی را مهم بیان کرد و گفت: امکان اینکه این کارورزان جذب واحدهای تولیدی شوند بسیار بالا است لذا از همه دانش آموختگان خرمشهری در خواست می شود به سایت مذکور مراجعه و ثبت خود را انجام دهند تا در اسرع وقت بین کارفرما و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرارداد آنها منعقد شود.

حیدری به بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه سامانه رصد اشاره کرد و گفت: طبق سامانه رصد از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۳۰ نفر جذب بازار کارخرمشهر شدند. اگرچه سهمیه تعیین شده خرمشهر از این میزان بیشتر بوده ولی متاسفانه برخی دستگاه‌های اجرایی به تعهدات خود در این زمینه عمل نکردند.

وی از دستگاههای ذیربط خواست به تعهدات قانونی خود عمل کنند و در زمینه جذب و اشتغالزایی طبق سامانه رصد اقدام کنند. 

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان نیز در این نشست گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مطالبه گر اشتغال یکسری برنامه های تشویقی همچون طرح کارورزی برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارایه کرده است.

سیدسعید حسینی‌نژاد افزود: در این راستا فارغ التحصیلان دانشگاهی به مدت سه ماه به عنوان کارورز در واحدهای تولیدی مشغول به کار شده و در این مدت حقوق آنها از سوی دولت پرداخت می شود.

وی در ادامه گفت: در این راستا شرکت‌ها و واحدهای تولیدی طبق قانون می‌توانند مبلغی به حقوق کارورزان اضافه کنند و شرکت‌های خصوصی در مجموعه شهرستان خرمشهر می‌توانند طرح کارورزی را به عنوان یک مسئولیت اجتماعی بپذیرند و این کارورزان را جذب کار کنند.

حسینی‌نژاد گفت: از یکم شهریور سال جاری هر فردی که در کارگاهی جذب کار شده است ۳۰ درصد از حداقل حقوق وی از سوی دولت به مدت یک سال به حساب کارفرما واریز می‌شود.

وی در بخش دیگری به طرح مشوق بیمه ای اشاره کرد و گفت: بر اساس طرح مشوق بیمه ای هر فردی که از یکم آذر ماه به بعد در واحد تولیدی مشغول به کار شده است دولت به مدت ۲۱ ماه ۲۳ درصد سهم بیمه کارفرما را می‌بخشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها