بیش از ۳۵ هزار هکتار به اراضی کشاورزی استان اردبیل اضافه شد

اردبیل _ ایرنا _ رئیس اداره امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: از آغاز اجرای طرح رفع تداخل اراضی منابع طبیعی و کشاورزی، تاکنون بیش از ۳۵ هزار هکتار به مجموع اراضی زراعی و کشاورزی این استان اضافه شده است.

به گزارش ایرنا، یاور میرزایی روز سه‌شنبه در جلسه رفع تداخل اراضی کشاورزی خلخال افزود: از سال ۱۳۹۷ تاکنون ۴۲۵ هزار هکتار از مجموع ۸۰۰ هزار هکتار اراضی مورد اختلاف منابع طبیعی و کشاورزان این استان زیرپوشش این طرح رفته است.

وی بیان کرد: از مجموع ۴۲۵ هزار هکتار از اراضی یاد شده، در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بیش از  ۲۰۰ هزار هکتار در قالب ۲۰۰ پلاک در کمیسیون رفع تداخل طرح و بیش از ۳۵ هزار هکتار از اراضی تداخلی با منابع طبیعی رفع مشکل و به اراضی زراعی استان الحاق شده است.

میرزایی با بیان اینکه هدف اصلی از اجرای رفع تداخل اراضی رفع اختلاف کشاورزان و منابع طبیعی است، اظهارکرد: با این اقدام بسیاری از اختلاف‌ها بین روستاییان و کشاورزان در ۲۰۰ پلاک ثبتی در شهرستان‌های استان رفع شده است.

رئیس اداره امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ۱۰ هزار و  ۱۸۲ هکتار از این میزان مربوط به سال جاری و مابقی نتیجه عملکرد سال‌های گذشته اداره امور اراضی و کمیسیون رفع تداخل استان اردبیل است. 

میرزایی اضافه کرد: برخلاف اراضی کشاورزی شمال استان اردبیل که رای کمیسیون رفع تداخل به نفع کشاورزان و افزایش اراضی کشاورزی این مناطق می‌شود، به علت افزایش مهاجرت و رها شدن اراضی کشاورزی در خلخال و تشخیص بایر شدن اراضی کشاورزی بیشتر به نفع منابع طبیعی صادر می‌شود.

به گفته وی، با  رفع تداخل در اراضی ملی، تاکنون ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار به مجموع اراضی کشاورزی خلخال در منطقه جنوب این استان اضافه شده است.

وی افزود: این طرح که با هدف رفع اختلاف کشاورزان با دولت بر سر مالکیت اراضی ملی تحت اختیار منابع طبیعی انجام می‌شود، تاکنون در بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی جنوب این استان اجرا شده است.

او گفت: از مجموع ۳۲ هزار و ۴۰ هکتار از اراضی مطالعه شده برای رفع تداخل در جنوب استان اردبیل ۲۲ هزار و ۵۲۰ هکتار در ۱۰ پلاک مربوط به شهرستان خلخال و ۱۰ هزار و ۵۲۲ هکتار در قالب ۱۰ پلاک منطقه کوثر واقع است.

وی با بیان اینکه پیش از این نیز با رای کمیسیون رفع تداخل استان چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی تحت مدیریت این اداره جدا و به کشاورزان خلخال واگذار شده، اظهارکرد: با اجرای طرح رفع تداخل علاوه بر حل اختلاف بین منابع طبیعی و کشاورزان زمینه برای رونق و توسعه کشاورزی در مناطق مختلف استان فراهم شده است.

او گفت: در حال حاضر ۴۵ هزار هکتار از اراضی ملی خلخال برای رفع تداخل در سطح ۹۸ پلاک در حال مطالعه بوده و با پایان آن بخش مهمی از این اراضی آزادسازی شده و در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

میرزایی با بیان اینکه ۵۰ درصد از مجمع مصوبات جلسات کمیسیون رفع تداخل استان اردبیل به اراضی مورد اختلاف شهرستان‌های خلخال و کوثر تخصیص یافته، افزود: با تسریع در رفع تداخل رتبه ۳۰ این استان در سال گذشته به ۱۲ کشوری ارتقا یافته است.

استان اردبیل دارای ۲۲۵ هزار هکتار اراضی آبی، ۵۱۵ هزار هکتار اراضی دیم و ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی است .

همچنین بیش از ۴۵ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی شهرستان خلخال در جنوب  اردبیل به کشت محصولات کشاورزی و باغی اختصاص داده شده که هفت هزار هکتار آن را باغ‌های میوه تشکیل می‌دهند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha