۱۶ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۳
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84174697
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اوج‌گیری دوباره کرونا در اروپا؛ تشدید محدودیت‌ها

تهران – ایرنا– گونه تازه ویروس کرونا در حالی در انگلیس اوج گرفته که با گسترش این گونه جدید به سایر بخش های اروپا،قاره سبز بار دیگر شاهد قرنطینه سراسری و محدودیت های کرونایی شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا؛ همزمان با آغاز سال نو مسیحی و یک سالگی آغاز همه گیری ویروس مرگبار کرونا در جهان، دیگر از تعطیلات شاد کریسمس در قاره اروپا و بسیاری از دیگر کشورهای جهان، خبری نیست و مراسم آن در سایه همه‌گیری کووید –۱۹، متفاوت از سال‌های پیش برگزار شد که موجب افزایش نارضایتی شهروندان اروپا از عملکرد ضعیف و ناهماهنگ دولت هایشان برای رویارویی و مهار این بیماری شد.

کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر کرونا، محدودیت های تازه ای را در جریان تعطیلات کریسمس اعمال کنند.

اروپایی هایی که امیدوار بودند کریسمس و تعطیلات سال جدید را بدون قرنطینه کرونایی برگزار کنند، با افزایش آمار ابتلا در این قاره و افزایش و تشدید محدودیت های کرونایی به ویژه در زمینه تردد آزاد از لندن گرفته تا آتن به یکباره ناامید شدند.

این محدودیت ها در قاره اروپا به شیوه های متفاوت اعمال گردید. به عنوان نمونه، بلژیک سختگیری ها در طول تعطیلات را افزایش داده است و به مردم اجازه می دهد تنها یک دوست را به منزل خود دعوت کنند و اگر تنها باشند، این تعداد به دو نفر افزایش می یابد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شامگاه دوشنبه با اشاره به شیوه انفجارگونه همه گیری ویروس کرونا که به گفته او آمار مرگ و میر در این کشور را در هفته گذشته ۲۰ درصد افزایش داده، اعلام کرد که این کشور دوباره وارد قرنطینه سراسری می شود.

به گفته جانسون، شهروندان تنها در شرایط اضطراری، مانند خرید کالاهای ضروری، مراجعه به درمانگاه و فرار از آزار خانگی، مجاز به خروج از خانه هستند و شاغلان تنها در صورت نداشتن امکان دورکاری، می توانند از خانه خارج شوند.

پیش از این سخنان، بالاترین مقام‌های پزشکی انگلیس با صدور بیانیه‌ای مشترک سطح هشدار کرونایی در این کشور را به بالاترین حد ارتقاء دادند.

انگلیس پس از دوره نسبتاً آرامی که از اوایل سپتامبر (شهریور ماه) آغاز شده بود، در ماه اکتبر(مهر) وارد قرنطینه سراسری شد. جانسون به مردم امیدواری داده بود که تا تعطیلات کریسمس اوضاع کمی بهبود خواهد شد تا مردم بتوانند به دید و بازدید بپردازند. اما این کشور پس از قرنطینه سراسری اکتبر، وارد قرنطینه محلی بر اساس سامانه درجه بندی یک تا سه شد که رده یک به معنی منطقه با خطر متوسط، ۲ وخیم و سه بسیار وخیم است.

جانسون در ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر ماه) در حالی که مردم توقع شنیدن خبر کاهش محدودیت های قرنطینه‌ها و امکان دید و بازدید سال نو را داشتند، برای اولین بار رده چهار را معرفی کرد و لندن و بخش بزرگی از جنوب شرقی انگلیس را در این منطقه قرار داد که در نتیجه این مقررات جدید، نزدیک به ۴۴ میلیون شهروندان گرفتار شده در منطقه با حساسیت درجه چهار، امکان خروج از این حوزه را نداشتند.

فردای این سخنان جانسون، یعنی۲۰ دسامبر (۳۰ آذر ماه) فرانسه از ساعت ۱۰ شب، مرز خود را به روی انگلیس بست که موجب شکل گیری یک صف طولانی از کامیون‌های باری در جاده‌های منتهی به بندر «دووِر» شد. هم اکنون افزون بر ۵۰ کشور جهان در حالی از ترس شیوع گونه جدید ویروس کرونا مرزهای خود را به روی انگلیس بسته‌اند که هنوز دورنمای روشنی از بازگشت به روال عادی دیده نمی‌شود.

نخست وزیر انگلیس تاکنون در برابر اجرای قرنطینه سراسری در این کشور مقاومت کرده و می‌گوید که این اقدام به اقتصاد کشور آسیب می‌زند. اقتصاد انگلیس بر اثر بحران کرونا بیش از حد مورد پیش‌بینی کوچک شده است. سازمان ناظر بر عملکرد بودجه انگلیس نیز پیش‌بینی کرده که قدرت اقتصادی این کشور به پایین‌ترین سطح در ۳۰۰ سال گذشته رسیده است.   

چهار سال ‌و نیم پس از رای موافق بیشتر انگلیسی ‌ها به جدایی از اروپا، لندن و اتحادیه اروپا سرانجام به توافق تجاری در خصوص نوع همکاری و تعامل با یکدیگر دست یافتند که روابط دو طرف را در دوره پسابرگزیت شکل خواهد داد. انگلیس سرانجام پس از ۴۸ سال به روابط خود با اتحادیه اروپا پایان داد و از روز اول ژانویه ۲۰۲۱ از این نهاد جدا شد.

با افزایش پرشتاب آمار مبتلایان به گونه جهش یافته و مسری‌تر کرونا، «نیکلا استرجن» سر وزیر اسکاتلند روز دوشنبه با نگران کننده تر خواندن وضع کنونی این کشور از مارس گذشته (موج اول کرونا)، اعلام کرد که از بامداد سه‌شنبه این منطقه دوباره قرنطینه می شود. شمار مبتلایان به کرونا در اسکاتلند، ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

فرانسه مهلت برگزاری گردهمایی های شب سال نو را لغو کرده است و از روز سه شنبه محدودیت های رفت و آمد از ساعت ۸ شب تا ۶ صبح اعمال می کند.

ایتالیا نیز که از انگلیس در ثبت بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در اروپا پیشی گرفته، یکی از سخت ترین محدودیت های مسافرتی اروپا در جریان کریسمس را به اجرا گذاشت که به موجب آن، مردم ایتالیا از ۲۰ دسامبر تا ۶ ژانویه (۳۰ آذر تا ۱۷ دی) اجازه تردد بین مناطق مختلف این کشور را ندارند.

یونان تا ۷ ژانویه (۱۸ دی) در قرنطینه باقی می ماند و در انگلیس نیز که آمار ابتلا افزایش داشته است، این گمانه زنی وجود دارد که لندن و مناطق دیگر انگلیس با تشدید محدودیت ها در هفته جاری روبه رو شوند.

اما آلمان که موج اول همه گیری در بهار را بهتر از اکثر همسایگان خود مدیریت کرد، اکنون با یکی از جدیترین تهدیدهای ناشی از موج دوم کرونا مواجه است. آلمان در ابتدا قصد داشت تعطیلی جزئی اعمال شده در آغاز نوامبر (آبان ماه) را کاهش دهد. اما اکنون تصمیم دیگری گرفته و به قرنطینه سخت تری حکم داده که از روز چهارشنبه به اجرا گذاشته می شود و به مدت سه هفته و نیم ادامه می یابد.

بر این اساس فروشگاه های غیرضروری، مدارس و آرایشگاه ها در آلمان تعطیل می شوند و شرکت های تجاری مجازند به کارمندانشان تعطیلات طولانی مدتی پیشنهاد یا به آنها اجازه دورکاری دهند. برگزاری جشن های سال نو در فضاهای باز ممنوع و فروش مواد آتش بازی و گردهمایی همگانی نیز ممنوع اعلام شده است.

دولت آلمان و اغلب ۱۶ ایالت این کشور توافق کرده اند که محدودیت‌های ناشی از کرونا را تا پایان ماه میلادی (ژانویه/۱۲ بهمن ماه) تمدید کنند. این تصمیم که انتظار می‌رود به زودی تصویب شود، تاکنون تنها با مخالفت دو ایالت مواجه شده است.

محدودیت‌های سختگیرانه آلمان که به تعطیلی مدارس، کسب‌ و کارها و خدمات منجر شد، از شانزدهم دسامبر (۲۶ آذر ماه) اعمال شده است. قرار بود این محدودیت‌ها از دهم ژانویه (۲۱ دی ماه) کاهش یابد، اما شناسایی گونه تازه ویروس کرونا و افزایش مرگ و میر، مقام های این کشور را ناچار کرد تا اجرای برخی اقدامات را تمدید کنند.

تعداد موارد ابتلا به کرونا روزانه حدود ۱۲ هزار تن است و شمار مرگ و میر در این کشور نیز به حدود ۳۵ هزار نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان