۲۴۳ زندانی در کلاس‌های نهضت سوادآموزی تحصیل می‌کنند

تهران - ایرنا - معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان‌های استان تهران گفت: در دوره پنجم پایش طرح سوادآموزی در زندان های استان تهران، تعداد ۱۳۰۰ مددجو، بنا به خوداظهاری، کم سواد و بی‌سواد شناسایی شدند که از این میان پس از مصاحبه و بررسی در سامانه نهضت سواد آموزی، ۲۴۳ نفر واجد شرایط اعلام شدند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اداره کل زندان‌های استان تهران، علی اسماعیلی در بازدید از ندامتگاه ورامین افزود: اکنون کلاس‌های نهضت سوادآموزی در ندامتگاه های تهران بزرگ، قزلحصار، زنان، ورامین و دماوند برگزار می شود و در این طرح، ۱۲۹ مددجو در آزمون های سواد آموزی، انتقال و تحکیم قبول شده اند.

وی ادامه داد: به منظور بهره گیری همه زندانیان از نعمت سواد، در بدو ورود مورد ارزیابی تحصیلی قرار می گیرند تا چنانچه توانایی خواندن و نوشتن نداشتند، به کلاس های نهضت سواد آموزی معرفی شوند.

معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان های استان تهران خاطرنشان کرد:مهم ترین هدف سوادآموزی، آموزش مهارت های زندگی و اجتماعی است که از این طریق می توانند ضمن بالا بردن توانایی های خود در بهره گیری از نعمت خواندن و نوشتن وارد مشاغل جدید و درآمدزای مناسب برای معیشت خانواده باشند و از ارتکاب مجدد جرایم که ناشی از بیسوادی و سوء استفاده دیگران بود، پرهیز کنند.

وی توضیح داد: دوره تحکیم، پیشگیری از بازگشت به بی‌سوادی و استمرار و پایداری آموخته‌های سوادآموزی و دوره انتقال فرصت ادامه تحصیل برای کسانی است که دوره سوادآموزی را گذرانده اند یا فاقد شرایط ادامه تحصیل در آموزش رسمی هستند، اما علاقمند به گسترش مهارت های خواندن و نوشتن و درک مطلب و کاربرد آن در امورات زندگی شخصی هستند که نیازی اساسی است.

اسماعیل خاطرنشان کرد: اغلب مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که موجب بیکاری و گرایش به ارتکاب جرم می شود، ناشی از بیسوادی و عدم توانایی در خواندن و نوشتن است، مهمترین اهداف سوادآموزی دستگاه تعلیم و تربیت منطقه آموزش مهارت های زندگی، مهارت های اجتماعی، مهارت های درآمدزا، یادگیری و به‌کاربردن آن است.

بنا بر این گزارش، زمینه تحصیل در تمام زندان ها، از نهضت سواد آموزی تا مقطع دکترا به صورت برابر برای همه زندانیان فراهم شده و همه آنان می توانند بر اساس تفاهمنامه هایی که با مراکز آموزشی ذی ربط منعقد شده، ادامه تحصیل دهند.

به گزارش ایرنا، محمد مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی ۲۶ آذر سال جاری با تاکید بر لزوم سوادآموزی و مهارت آموزی زندانیان گفت: ۷۱ درصد زندانیان کشور را افرادی با میزان تحصیلات زیردیپلم تشکیل می‌دهند که از این میان حدود ۳.۵ درصد آنها بی‌سواد هستند.

۳۰ آذر نیز سازمان نهضت سواد آموزی و سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با هدف مشارکت در راه اندازی و توسعه مرکز یادگیری محلی در زندان‌ها و حمایت از مهارت آموزی در این مراکز، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha