ایران و کره‌ جنوبی در حال مذاکره برای آزادسازی دارایی‌های تهران هستند

تهران- ایرنا- خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی از قول یک مقام وزارت امور خارجه این کشور گزارش داد: تهران و سئول در حال مذاکره در مورد استفاده از پول های مسدود شده ایران در بانک های کره ای برای خرید واکسن کرونا هستند.

به گزارش ایرنا، این مقام وزارت خارجه کره جنوبی که نامش فاش نشده است روز سه شنبه به یونهاپ گفت: با توجه به چراغ سبز آمریکا به این کشور برای فروش واکسن کرونا به ایران، تهران و سئول سرگرم گفت و گو در مورد آزادسازی پول های مسدود شده ایران در بانک های کره ای هستند.

بر اساس اعلام روز سه شنبه بانک های کره جنوبی، حدود ۱۰ تریلیون وون (۹.۲ میلیارد دلار) وجوه ایرانی در بانک های کره جنوبی تحت تحریم های ایالات متحده بر سر برنامه هسته ای تهران، مسدود شده است.

خبرگزاری یونهاپ روز سه شنبه گزارش کرد: از شهریور سال ۱۳۹۸، حدود سه تریلیون وون پول ایران در یک بانک کره جنوبی مسدود شده است. این پول توسط شعبه بانک ملت ایران در سئول واریز شده است.

گزارش می افزاید: علاوه بر این سه تریلیون وون، حدود ۷ میلیارد دلار پول نفت ایران در دو بانک کره جنوبی به نام های بانک صنعتی کره و ووری بانک مسدود شده است.

یونهاپ نوشته است: پس از درخواست ایران برای استفاده از پول های مسدود شده برای اهداف بشردوستانه، سئول برای تأمین معافیت های تحریم برای استفاده از این پول ها با وزارت خزانه داری آمریکا رایزنی کرده بود.

این مقام یاداوری کرد: اگرچه تاییدیه ویژه‌ای از سوی آمریکا برای این کار دریافت کرده ایم اما ایران هنوز به دلیل نگرانی از بلوکه شدن مجدد پول‌هایش در جریان تبدیل آن از وون به دلار برای خرید واکسن، تصمیمی نگرفته است.

پیش از این گزارش شده بود: «چوی جونگ» معاون اول وزیر خارجه کره جنوبی قرار است از روز یکشنبه هفته آینده برای رایزنی در مورد آزادسازی پول های مسدود شده ایران به تهران سفر کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha