یک سوم تعهد چاپ کتاب در حوزه دفاع مقدس خراسان شمالی انجام شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی گفت: سهم چاپ کتاب در این بنیاد برای سال جاری ۳۰ عنوان کتاب مشخص شده بود که در ۹ ماه سال جاری ۱۰ عنوان آن چاپ و منتشر شد.

امیر سرتیپ محمد نجاتی روز یک شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این بنیاد از سال ۹۷ تاکنون تعهد ۳۰ عنوان چاپ و نشر کتاب را در حوزه دفاع مقدس در هر سال داده است که تلاش می کند به تعهد خود در این مهم عمل کند.

وی افزود: ۱۰ عنوان کتاب شامل خاطرات، روایتگری، تاریخ شفاهی، زندگی‌نامه و دست‌نوشته‌های رزمندگان اسلام امسال در این استان به چاپ رسیده است.

وی اظهار داشت: این بنیاد در سال های ۹۸ و ۹۷ در خصوص چاپ کتاب به ترتیب ۲۸ و ۳۰ عنوان کتاب زیر منتشر کرد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی گفت: به ازای چاپ هر عنوان کتاب ۶۰ تا ۸۰ میلیون ریال اعتبار مورد نیاز است، برای سال جاری با کمبود اعتبار مواجه هستیم که امیدواریم با حمایت ها سهم استان در سال جاری را از نظر چاپ کتاب در حوزه دفاع مقدس اجرایی کنیم.

نجاتی عناوین این کتاب ها را شامل در آغوش بهشت به نویسندگی غلامعلی پارسا، در خط امام در خدمت مردم به نویسندگی ابوالقاسم یعقوبی و بازنویسی عفت نیستانی، قاصدک تپه های سور به نویسندگی عیسی آگاهی، راه بی بازگشت به نویسندگی محمد بکرانی عنوان کرد.

وی افزود: کتاب نبرد ۲۴ که خاطرات رشید محمدی به نویسندگی اکرم روح آزاد، شهسوار گدازه ها و صخره های در دل توفان نیز به ترتیب توسط عیسی آگاهی و عفت نیستانی نوشته شده است.

وی گفت: کتاب شناسنامه های بدون ایستگاه توسط اباصلت رضوانی تدوین و 2 کتاب کابوس سال های سوخته و نمایشنامه کسی به سرهنگ نامه نمی نویسد نیز توسط عفت نیستانی و محمد بکرانی نوشته شده است و ترجمه های آنان نیز بر عهده حوریه زارعی و محسن نظری بوده است.

هم اینک در مجموعه کتابخانه این اداره کل حدود هشت هزار کتاب درباره دفاع مقدس وجود دارد و در کتابخانه مرکزی بجنورد، نیز یک کتابخانه تخصصی دایر کرده است که افزون بر پنج هزار عنوان کتاب در آن عرضه شده است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش بر ساماندهی گلزار شهدا در این استان تاکید کرد و افزود: ۷۲ شهدی گمنام در ۳۲ نقطه در سطح استان تدفین شده اند که از مجموع این تعداد ۱۸ نقطه ساماندهی شده است.

نجاتی اظهار داشت: ۱۲ نقطه از گلزار شهدای گمنام در استان نیز در حال اجرا است که ساخت یادمان و المان ها بین ۳۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی افزود: در دو مورد از گلزار شهدای گمنام در این استان نیز تاکنون اقدامی انجام نشده است.

خراسان شمالی بیش از سه هزار شهید تقدیم انقلاب کرده است، همچنین بیش از ۳۵ هزار رزمنده در دوران دفاع مقدس در عملیات ها حضور داشته اند.

تعداد کل ایثارگران این استان ۱۰ هزار ۲۷۷ نفر، تعداد کل آزادگان ۳۹۷ نفر و جانبازان هفت هزار و ۲۳۲ نفر است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و در شمال شرق کشور واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha