بهره برداری از ۵۵ پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پایان سال

تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت : ۵۵ پروژه بزرگ صنعت آب و فاصلاب و برق تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردکانیان» امروز سه شنبه در مراسم افتتاح ۱۳۷ طرح آبرسانی روستایی در محل پژوهشگاه نیرو افزود: امسال در قالب پویش هر هفته #الف ب-ایران بهره برداری از ۲۵۰ طرح بزرگ در بخش آب و برق به مردم وعده داده شده بود که تا کنون ۱۹۵ طرح آن افتتاح شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۵۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای این طرح ها انجام شده است. باقی مانده طرح ها نیز تا پایان سال بهره برداری خواهند شد.

اردکانیان افزود: ۵۰ طرح سازو کاری در این پویش است که موحب تسریع در خدمت رسانی و تسهیل کارها می شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه اکنون در هفته سی و پنجم پویش #هرهفته الفبایران قرار داریم ادامه داد: این هفته اختصاص به آبرسانی سالم و پایدار به ۱۳۷ روستا  کشور در استان های مرکزی و فارس با جمعیت بیش از ۶۰ هزار نفر دارد.

وی گفت: با این تعداد  از هموطنان روستایی که به آب شرب سالم و پایدار دسترسی دارند جمع روستاییانی که در طول فعالیت دولت تدبیر و امید از دسترسی به شبکه های آبرسانی سالم و پایدار برخودار شده اند به بیش از هشت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

اردکانیان افزود: تلاش می شود علاوه براین ۱۲ هزار و ۱۸۲ روستایی که در این دولت تاکنون از این نعمت بهره مند شده اند تا نیمه سال ۱۴۰۰ و تحویل دولت به دولت سیزدهم به بیش از ۱۰ میلیون نفر در مجموع برسد.

وزیر نیرو  با بیان اینکه از این تعداد ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ناشی از طرح هایی است که در دولت تدبیرو امید اجرایی شده است خاطرنشان ساخت: این کاروان فعالیت خود را تا پایان سال طبق برنامه ادامه خواهد داد. 

ورود فناوری‌های نوین به صنعت آب و برق با پروژه‌های ساز و کاری

وی با بیان اینکه  از مجموع ۲۵۰ پروژه، ۵۰ پروژه ساز و کاری است ادامه داد: این طرح ها،  پروژه‌هایی هستندکه موجب تسهیل و تسریع در اجرای پروژه‌های ساخت و سازی،‌ کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت خدمت‌رسانی و گشایش بیشتر در این عرصه و همچنین ورود فناوری‌های نوین به عرصه صنعت آب و برق خواهد شد .

اردکانیان گفت : امروز سه طرح از مجموع ۵۰ طرح افتتاح شد که شامل پروژه ساز و کاری "زیست‌بوم نوآوری نیرو"، "سامانه پیشرفته بازار برق ایران" و "سامانه پیش‌بینی و پایش سیلاب"  است.

وزیر نیرو ادامه داد:‌ کار و فعالیت همکاران صنعت آب و برق کشور و به‌ویژه در وزارت نیرو محدود و منحصر به این پویش و فعالیت تا پایان سال ۹۹ نیست، بلکه برگرفته از رهنمود مقام معظم رهبری به مناسبت هفته دولت امسال در دوم شهریور سال جاری در دیدار مجازی با هیات وزیران که تاکید و توصیه به اجرای طرح‌ها در زمان‌های وعده داده، استمرار فعالیت‌ها و همچنین ریل‌گذاری ضروری و مناسب برای دولت آینده بود،  وزارت نیرو یک برنامه ۱۸۰ روز کاری را از ابتدای دی ماه تدوین کرده که به همه شرکت‌ها و مدیریت‌های وزارت نیرو در سراسر کشور ابلاغ شده است.

وی افزود:‌ از ابتدای دی ماه تا حدود پایان دهه نخست مرداد ۱۴۰۰ که آخرین روزهای فعالیت دولت دوازدهم خواهد بود ۱۸۰ روز کاری به عنوان یک فرصت در اختیار ماست که برنامه‌ریزی دقیقی در قالب سه سرفصل برای این مدت انجام شده است.

اردکانیان  یکی از این برنامه ها را  اجرای طرح‌های ساخت و سازی شامل احداث نیروگاه‌ها،‌ سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی،‌ تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب و سایر تجهیزات در بخش آب و برق برای تولید، انتقال و توزیع این دو کالای راهبردی و همچنین جمع‌آوری فاضلاب، تصفیه و استفاده مجدد از آن دانست.

وزیر نیرو سرفصل دوم فعالیت ها را، طرح‌های ساز و کاری عنوان کرد که تسهیل کننده مسیر همه فعالیت‌های صنعت آب و برق و بویژه موجب تحول و گشایش در این عرصه در بحث هزینه‌ها و همچنین افزایش بهره‌وری و سرعت گردش کار و خدمت‌رسانی به مردم خواهد بود.

به گفته وی،‌ سرفصل سوم هم تحت عنوان ریل‌گذاری برای دولت آینده است که مجموع پروژه‌هایی است که در این ۱۸۰ روز کاری خود را موظف به آغاز آنها خواهیم کرد  برای این که در دولت آینده تداوم پیدا کرده و به بهره برداری خواهد رسید.

 اردکانیان ادامه داد: از نظر مردم، خدمت آب و برق، خدمتی مستمر است و تحت هیچ شرایطی نباید تحت تاثیر رفت و آمد دولت‌ها با فراز و فرود فعالیت‌ها مواجه شوند و استمرار در ذات این دو خدمت و کالا وجود دارد.

وزیر نیرو افزود: امید است  با خلاصی یافتن از تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی تحمیل شده بر ملت که مانند جنگ نظامی از آن سرافرازانه بیرون خواهد آمد و روسیاهی‌اش نصیب آتش افروزان این جنگ خواهد شد، شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای باشد که دولت آینده با گشایش و تسهیل بیشتری بتواند همه طرح‌های خدمت‌رسانی به مردم و طرح‌های توسعه و عمران کشور از جمله آب و برق را با سرعت بهتری به اجرا برساند.

وی  با اشاره به حضوربرخط بیش از ۶ هزار شرکت کننده در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو، این رویداد را یکی از کارهای مستمر، ضروری و مفید وزارت نیرو و همکارانی عنوان کرد که در این عرصه در وزارت نیرو مشغول فعالیت هستند.

اردکانیان افزود:‌ این صنعت و عرصه خدمت نیازمند این نوآوری مداوم خواهد بود در کشوری با جمعیتی افزون بر ۸۰ میلیون نفر که در آینده بیش از این هم خواهد بود، باید از بالاترین ثروت تجدیدپذیر خود که آن هم منابع انسانی ارزنده است بتواند بیشترین استفاده را برای رفاه و آسایش مردم این سرزمین و منطقه داشت.

وزیر  گفت: این، مستلزم ارتباط مستمر با مرزهای دانش،‌ بهره‌مندی از فناری‌های نوین، ایجاد آمادگی‌های لازم برای پدیده‌های نو از جمله تغییر اقلیم و ‌همکاری نزدیک و معنادار ما با ظرفیت‌های دانشگاهی کشور است  که از پژوهشگاه نیرو و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو به عنوان دو بال پژوهش و تحقیق انتظار بالایی می‌رود.

وی  ادامه داد: همه اینها به نوعی وابسته به نگاهی است که به دولت داریم، کشوری در حال توسعه زمانی به هدف‌های خود در امر توسعه و تعالی دست پیدا می‌کند که نگاه کارگزاران و دولتمردان آن به سازمان دولت به عنوان جایی برای انجام وظیفه و کسب افتخار باشد.

اردکانیان افزود: اگر کسانی نگاهشان به سازمان دولت جایی به عنوان امرار معاش باشد دولت با این نگاه راه به جایی نخواهد برد و برنامه‌های توسعه دست نیافتنی خواهد بود. 

وزیر نیرو خاطرنشان ساخت: موظفیم این جایگاه به کسانی اختصاص داده شود که نگاه نخست آنها به سازمان دولت به عنوان جایی برای امرار معاش نباشد.

وی ادامه داد: ‌این که آب و برق با کیفیت و کمیت بهتری به مردم برسد، با قیمت پایین‌تری تولید و عرضه شود و دستگاه‌ها با راندمان بهتری کار کنند،‌ قیمت عمر من به عنوان یک مدیر است.

اردکانیان گفت:  دولت چابک، کارا و پیش‌رو؛ دولتی که مدیران آن هر روز موجب حرکت جمع‌های وسیعی در خارج سازمان دولت شوند و شرکت‌های وسیعی را به حرکت دربیاورند، ‌گشایش‌های قابل ملاحظه‌ای در گردش کارها ایجاد و از مشکلات و موانعی که در دیوان‌سالاری موجود سر راه اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها هست گره‌گشایی کنند.

وزیر نیرو افزود:‌ وزارت نیرو بیش از پیش نیازمند چنین روحیه‌ای است که هر روز دنبال شیوه‌های نوین و جدید و بهره‌مندی از فناوری‌های روز دنیا و افزایش بهره‌وری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار اقتصاد