مرزها توان جلوگیری از انتشار بیماری‌های نوپدید ویروسی را ندارند

تهران- ایرنا- فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: مرزهای جغرافیایی در بیماری‌های نوپدید ویروسی، توان جلوگیری از انتشار بیماری را ندارند و با توجه به حجم بالای تردد بین کشورها به طور طبیعی نشت پذیری مرزهای جغرافیایی از نظر انتشار بیماری اجتناب ناپذیر است.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، علیرضا زالی با بیان این که واریانت یا گونه جدید ویروس کووید ۱۹ موسوم به ویروس انگلیسی بروز یک جهش در گونه  d۶۱۴g این ویروس است، افزود: در واقع این جهش روی پروتیین اسکای ویروس است و شباهت زیادی با جهشی دارد که قبل از این گونه در آفریقای جنوبی شاهد بودیم.

وی درباره گزارش مشاهده این گونه در کشور ترکیه خاطرنشان کرد: با توجه به سرعت انتشار و قدرت سرایت پذیری گونه انگلیسی که چندین برابر فرم متعارف کووید ۱۹ است؛  دور از انتظار نیست که همه کشورها در معرض خطر آن باشند. ممکن است همین حالا که نگران سرایت پذیری این واریانت هستیم، جهش جدیدی در یک سوش و سویه جدیدی اتفاق بیفتد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در پایتخت؛ اظهار داشت: ویروس کووید ۱۹ جزو ویروس های rNA است که ویروس هایی خطاپذیر هستند و به شدت و سرعت دچار جهش می شوند. برخی از این جهش ها به طورمشخص اثربخشی ندارند و برخی دیگر نیز  ممکن است به افزایش بار بیماری، سرایت پذیری و یا قدرت کشندگی منجر شود.

زالی گفت: تاکنون شواهد قطعی مبنی بر این که گونه ویروس انگلیسی مرگ و میر بالاتری داشته باشد یا شواهد قطعی متقن مبنی بر این که واریانت مذکور نوع شدیدتری از تظاهرات بالینی را ایجاد می کند، موجود نیست.

وی یادآور شد: رفتار ویروس انگلیسی با واریانت های دیگر خیلی متفاوت نیست و قدرت انتقال و سرایت پذیری بیشتر و بالاتری دارد. روش های متعارف پیشگیری نظیر شستن دستها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی روی این واریانت و بسیاری از واریانت های جهش یافته احتمالی بعدی حتما تاثیرگذار است.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تصریح کرد: تاکنون موارد مستند و اثبات شده ای از وجود واریانت یا گونه جدید ویروس کووید ۱۹ موسوم به ویروس انگلیسی در ایران گزارش نشده است، اما تضمینی وجود ندارد که در روزها یا هفته‌های آتی شاهد این گونه جدید در کشور نباشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha