اجرای طرح های آبخیزداری خاتم با ۲۰ میلیارد ریال بودجه و پنج خبر کوتاه

یزد- ایرنا- اجرای طرح های آبخیزداری در خاتم با ۲۰ میلیارد ریال، مرمت ضلع جنوب غربی قلعه ملکی هرات، تجلیل از طلاب جهادگر ،اهدا چهار هزار مترمربع زمین برای ساخت درمانگاه، رونمایی از نماد یادمان شهید سلیمانی و تربیت نیروهای انقلابی از خدمات آیت الله مصباح یزدی از جمله خبرهای روز سه شنبه یزد است.

فرماندار خاتم گفت: ۲۰ میلیارد ریال  از محل اعتبار ملی و صندوق توسعه در اجرای طرح های مختلف منابع طبیعی و آبخیزداری به این شهرستان اختصاص یافت.

جواد میربهبودی روز سه شنبه افزود: با پیگیری های صورت گرفته و نظر مساعد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد با تامین اعتبار مورد نیاز پروژه های مختلفی در بخش های توسعه و احیای جنگل، آبخیزداری، مرتع، زمین و طرح ترسیب کربن در راستای حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری از عرصه های طبیعی در شهرستان در حال اجراست.

خاتم 

فرماندار خاتم  همچنین  از اتمام مرمت و بازسازی برج ضلع جنوب غربی قلعه ملکی هرات خاتم خبر داد و گفت: این قلعه یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های شهرستان است که دارای چهار برج در چهارگوشه بنا برای دیده‌بانی و محافظت از آن است.

میربهبودی افزود: یکی از خصوصیات منحصر به ‌فرد این برج‌ها تزیینات زیاد و زیبایی است که از مصالح اصلی ساخت خود برج یعنی خشت و گل استفاده شده است.

وی ادامه داد: در این تزیینات علاوه بر مباحث زیباشناسی، رعایت کاربردی بودن آن‌همانند ایجاد تیرکش و روزنه‌های دیده‌بانی قابل ‌توجه است.

میربهبودی با قدردانی از اقدام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاتم با اشاره به اینکه این نهاد بر حسب وظیفه ذاتی خود سال گذشته مرمت و ساماندهی برج ضلع جنوب شرقی قلعه را در دستور کار قرار داد و مرمت آن کامل انجام شد، تصریح کرد: امسال نیز مرمت برج ضلع جنوب غربی به‌صورت دیوارچینی دورتادور برج با ایجاد تزیینات ، طاق زنی با خشت، ایجاد راه‌پله و اندود گاهگل انجام ‌شد.

وی افزود: با بررسی بر روی معماری برج می‌توان به مهارت و ریزبینی معمار آن پی برد که چگونه علاوه بر رعایت موارد ساختار و استحکام بخشی برج، تزیینات پرکاری را هم با مصالح خشت و گل در بدنه بنا ایجاد کرد و از تلفیق این ۲،  شاهکاری را در معماری آن زمان آفرید که هنوز برای این دوره هم قابل‌تحسین است.

میربهبودی در خصوص ویژگی‌های این بنای تاریخی گفت: قلعه ملکی هرات یکی از قلعه‌های دوره افشاریه یا زندیه است ،دارای  ۲ کاربری مسکونی و نظامی است و با توجه به فضاهای داخلی آن شامل هشتی ورودی، شاه‌نشین، کلنی‌های مسکونی در ۲ جبهه، برج‌های دیده‌بانی و تیرکش ها، سیلوهای نگهداری غله به‌صورت عمومی و خصوصی، محل استقرار نگهبانان، اسطبل‌ها و محل نگهداری حیوانات به‌صورت روباز و فضاهای اضطراری برای زراعت و کشاورزی، می‌توان آن را یکی از کامل‌ترین قلعه‌های موجود منطقه به شمار آورد.

این بنای ارزشمند در سال ۱۳۸۷ با شماره ثبتی ۲۴۴۹۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خاتم 

 فرماندار خاتم به همراه رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان یزد در مراسمی از اقدام طلاب جهادگر برای غسل و تدفین افراد متوفی به کرونا در شهرستان تجلیل کرد.

میربهبودی با بیان اینکه روحانیان و طلاب همواره در خدمت به مردم پیشگام هستند، خاطرنشان کرد: در شرایط دشوار کرونایی برای رفع نگرانی خانواده ها از کفن و دفن غیرشرعی اموات وارد این عرصه سخت و خطرناک شدند.

وی افزود: این گروه جهادی به فرمان رهبر معظم انقلاب لبیک گفته و برای آرامش خانواده‌های افراد متوفی تلاش کردند.

وی از همکاری و تلاش شهرداران و مجموعه شورای شهر هرات و مروست و رفع نواقص و مشکلات آرامستان‌ها و فراهم کردن لوازم ضروری در دفن اموات کرونایی و رعایت پروتکل های بهداشتی تشکر کرد.

مهریز 

فرماندار مهریز گفت: یکی از خیران این شهرستان چهار هزار مترمربع زمین برای ساخت درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی  اهدا کرد.

به گزارش ایرنا، رضا زارع زاده مهریزی شامگاه سه‌شنبه در نشست با خبرنگاران شهرستان با اشاره به اینکه تاکنون از سوی فرمانداری و نماینده حوزه انتخابیه مهریز در مجلس شورای اسلامی برای ساخت درمانگاه پیگیری‌های متعددی انجام شده است، ابراز امیدواری کرد اداره کل تامین اجتماعی استان یزد در اجرای طرح بیش از گذشته وظایف خود را انجام دهد .

وی در ادامه به اجرای ۶ مرحله طرح مواسات و کمک های مومنانه با همکاری مردم، خیران و همراهی مسوولان خبر داد و گفت:  تاکنون در راستای اجرای آن سه هزار و ۶۹۰ بسته معیشتی و ۶۸ هزار عدد ماسک در منطقه توزیع شد.

به گفته زارع زاده مهریزی، تهیه و توزیع ۱۸ هزار دست لباس مورد نیاز کادر درمان و یک هزار بسته بهداشتی و ۳۳ سری جهیزیه برای زوج‌های جوان نیازمند جزو اقدام‌های مهم رزمایش مواسات است که انجام شد .       

وی در ادامه به اهمیت و نقش خبرنگاران در انعکاس ظرفیت‌های منطقه در رسانه‌های گروهی و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی اشاره کرد و از آنها خواست به نحو مناسب نسبت به تبیین برنامه‌ها و اقدام های دولت و خیران اقدام کنند.

فرماندار مهریز بیان کرد: هم گرایی و همدلی بسیار خوبی بین مردم و مسوولان شهرستان در امور مختلف وجود دارد و بخش‌خصوصی و خیران می‌توانند از فرصت موجود برای مشارکت در اجرای طرح‌های مختلف و خدمت به مردم استفاده کنند.

زارع زاده مهریزی به برگزاری دومین کنگره  چهار هزار شهید  استان یزد در اوایل اسفند ماه سال ۹۹ اشاره کرد و یادآور شد: برای برگزاری این آیین معنوی در این  شهرستان تاکنون نسبت به تشکیل ۱۰ کمیته و برنامه‌ریزی برای برگزاری یادواره شهدا و دیدار از ۱۸۰ خانواده شهید اقدام شد .         

هم‌اکنون درمانگاه تامین اجتماعی و ساختمان اداری آن در مهریز در یک مکان قرار دارد و همین امر خدمات‌رسانی به مراجعه کنندگان و بیمه‌شدکان را با مشکل مواجه کرده است .

برای رفع این مشکل در سال‌های گذشته بارها بیمه‌شدگان با تهیه و ارسال نامه، تومار و مراجعه حضوری به مسوولان امر برای جدا کردن این  ۲ بخش اقدام کردند که هنوز اقدام مناسبی صورت نگرفته است .

رییس درمانگاه تامین اجتماعی مهریز چهارم مردادماه امسال به ایرنا گفته بود: اساسی‌ترین  مشکلی که مانع ارایه خدمات پزشکی و درمانی به بیمه شدگان می‌شود کمبود مکان مناسب است که برای رفع آن باید اقدام فوری صورت گیرد.

دکتر میترا پژوفر افزود: هم‌اکنون با وجود محدودیت مکان و فضا طبق مقررات با همکاری کادر درمانی و پزشکی به بیمه شدگان و شهروندان خدمات مورد نیاز ارایه می‌شود ولی اگر مکان مناسب بود بهتر می‌توان در خدمت مردم بود.

وی ادامه داد: برای حل مشکل تاکنون جلسه و پیگیری‌های خوبی در استان و شهرستان با همت و همراهی مسوولان صورت گرفت ،امیدوارم بتوان به تمامی مطالبات و نیاز درمانی بیمه شدگان پاسخ داد. 

همچنین نماینده مردم حوزه انتخابیه مهریز، بافق، ابرکوه، بهاباد و خاتم در مجلس شورای اسلامی ۱۳ دی ماه گفته بود: یکی از مطالبات مهم مردم و مسوولان مهریز ساخت درمانگاه تامین اجتماعی است که تحقق اهتمام این سازمان را می‌طلبد.

 محمدرضا صباغیان در کارگروه توسعه شهرستان مهریز که در خصوص پیگیری حل مشکل ساخت درمانگاه تامین اجتماعی با حضور فرماندار، امام جمعه و مسوولان مرتبط تشکیل شد، افزود: زمین مورد نیاز برای ساخت درمانگاه از سوی یکی از خیران شهرستان اهدا شد.

وی ادامه داد: شهرداری و شورای شهر نیز با همکاری و پیگیری فرمانداری برای ساخت این مجموعه همکاری را انجام می‌دهند ولی شتاب بخشی به آغاز عملیات اجرایی درمانگاه همراهی بیشتر تامین اجتماعی استان را می طلبد.

۲  هزار کارگاه در مهریز  فعال است که نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام می‌کنند،هم‌اکنون  ۸۴ درصد جمعیت ۵۵ هزار نفری شهرستان مهریز زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.

در حال حاضر یک باب بیمارستان در مهریز دایر است و مرکز این شهرستان  در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

اردکان 

از نماد هنری یادمان شهید حاج قاسم سلیمانی در مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو اردکان، اثر یکی از هنرمندان این شهرستان با حضور مسوولان رونمایی شد.

به گزارش روز سه شنبه مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو به ایرنا ، این اثر به صورت ترام خطی ( سایه روشن) با استفاده از ورق های فلزی طراحی و از سوی صنعتگران مجتمع به مساحت ۱۲۰ متربع ساخته و در ورودی مجتمع نصب شد.     

 در مراسم رونمایی از این نماد ،مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تجلیل از خدمات فراموش ناشدنی شهید قاسم سلیمانی در ایجاد امنیت منطقه و مقابله با دشمنان اسلام و انقلاب گفت: شهید سلیمانی شیر روز و عارف شب بود و همین امر راز ماندگاری یاد و نام آن شهید در قلب هاست .

  ناصر تقی زاده افزود :حاج قاسم و دیگر سرداران و خادمان که در راه حفظ آرمان های نظام جان فشانی کردند و به شهادت رسیدند پیام مقاومت و ایستادگی به ما آموختند و تکلیف امروز ما به عنوان فعالان بخش تولید و صنعت تلاش برای استقلال و امنیت اقتصادی و در عین حال توجه به ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت است .    

   همچنین امام جمعه اردکان با تشکر از تلاش مسوولان شرکت چادرملو در توسعه امور فرهنگی و اجتماعی شهرستان گفت : ادامه راه شهدا با حرف و شعار عملی نمی شود  بلکه وظیفه ما در هر مقام و مسوولیتی که هستیم عمل به وظایف محوله در جهت اعتلای نظام است.

حجت الاسلام سید اسماعیل شاکر افزود: تقویت اقتصاد داخلی با تلاش‌ صنعتگران و تولید کنندگان همانند چادرملو  اتفاق می افتد و این خدمات ارزنده است که آینده کشور را تضمین می‌کند و مطمئنا  در راستای اهداف شهدا نیز است .

هم اکنون حدود هفت هزار نفر در واحدهای مختلف صنعتی و معدنی چادرملو در استان یزد مشغول کار هستند.  

اردکان از لحاظ مواد معدنی از شهرستان های غنی استان یزد است، هم اکنون یزد علاوه بر ۱۰ معدن بزرگ ملی، حدود ۵۰۰ معدن بزرگ و کوچک دارد که در این واحدها بیش از ۱۲ هزار نفر مشغول کار هستند.

شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق، احمدآباد و اردکان است.

یزد

رییس مرکز راهبردی سپاه الغدیر یزد گفت: مرحوم آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در طول حیات پربار علمی و فرهنگی خود نیروهای موثری را برای انقلاب اسلامی تربیت کرد.  

به گزارش ایرنا، سرهنگ غلامحسین دشتی شامگاه سه‌شنبه در نشست مجازی برخط ( آنلاین ) با مسوولان و مربیان انجمن‌های اسلامی مدارس یزد با تسلیت ارتحال این عالم ربانی افزود: تربیت شاگردان برجسته و فعال در جامعه برای پاسخگویی به سووال مردم و جوانان جزو خدمات آن مرحوم است.

وی ادامه داد: تالیف کتاب های زیاد در حوزه دین و تبیین عقاید و شرع با برنامه‌های علمی و بصیرتی در راستای اهداف نظام و انقلاب جزو برکات وجود مصباح یزدی است که تاثیر آن در ابعاد جامعه بر کسی پوشیده نیست و در آینده بیشتر روشن  می‌شود.

این کارشناس مذهبی به پیام تسلیت مقام معظم رهبری به خاطر ارتحال آیت الله مصباح یزدی اشاره کرد که معظم له ۱۸ صفت را به ایشان نسبت دادند و این گویای اوج ایمان، اخلاص، جهاد علمی ، روحیه انقلایی و ایستادگی بر اصول و ولایتمداری  اوست.

دشتی اظهار کرد: آیت‌الله مصباح یزدی را باید شخصیتی معرفی کرد که نمونه عینی تولیدکننده  معرفت دینی در جامعه اسلامی بود و باید برای تبیین افکار و اندیشه‌های او از سوی رسانه‌ها و مبلغان دینی و فرهنگی اقدام مناسب صورت گیرد .

همچنین  مسوول مرکز پژوهشی دایره‌المعارف علوم عقلی اسلامی وابسته به موسسه آموزشی پژوهشی امام‌خمینی (ره) گفت: اوج اخلاص، بصیرت و روحیه ولایتمداری مرحوم آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی مثال‌زدنی است .

 حجت‌الاسلام احمد ابوترابی امروز در مراسم بزرگداشت آن مرحوم در مسجد روضه محمدیه یزد با تسلیت ارتحال این عالم ربانی به خصوصیات اخلاقی و مبارزه  او  اشاره کرد و افزود: وی شمشیر برنده اسلام در دفاع از دین و مقابله با دشمنان بود.

وی ادامه داد: آیت‌الله مصباح یزدی همه زندگی و عمر شریف خود را با ایمان و اخلاص وقف دین کرد و  برنامه‌های او مدیریت حوزه و تربیت شاگردان مومن و انقلابی، جدید و نظام فکری دقیق او امکان رد نداشت و بر اهداف و آرمان‌های انقلابی پافشاری داشتند.

ابوترابی اظهار کرد:  یکی از رویه‌های برجسته آیت‌الله مصباح این بود که به دیدگاه دیگران احترام ویژه قابل بود و در عبادت و عبودیت نمونه بود و باید این روحیه و تلاش‌های مخلصانه او برای مردم و جوانان کشور به عنوان مسیر هدایت و سعادت تبیین شود.

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی عضو فقید مجلس خبرگان رهبری و رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به دلیل بیماری، عصر جمعه ۱۲ دی دار فانی را وداع گفت.  

پیکر آن مرحوم دیروز پس از تشییع در شهر مقدس قم در حرم مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها