وزیر کنترل موادمخدر پاکستان متعهد به تحکیم همکاری‌ها با ایران شد

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر کنترل موادمخدر پاکستان با استقبال از ابتکارات دوجانبه و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با پدیده قاچاق موادمخدر، متعهد به تقویت هرچه بیشتر همکاری‌های پاکستان با ایران شد.

به گزارش ایرنا، «اعجاز احمد شاه» روز سه‌شنبه در اسلام‌آباد میزبان سردار «مجید کریمی» رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه بود.

«سید محمدعلی حسینی» سفیر ایران در پاکستان، «شعیب دستگیر» قائم مقام وزارت کنترل موادمخدر پاکستان، سرهنگ «امید سروری» افسر رابط نیروی انتظامی در پاکستان و برخی مقامات ارشد وزارتخانه‌ کنترل موادمخدر این کشور نیز در این دیدار حضور داشتند.

وزیر کنترل موادمخدر پاکستان با استقبال از حضور هیات ایرانی، به پیشینه خود در حوزه مبارزه با موادمخدر و خدمت در مناطق مرزی مشترک پاکستان با ایران اشاره کرد و افزود: مبارزه با موادمخدر اهمیت جهانی دارد، زیرا ما امروز شاهد آسیب جدی جوامع و نسل جوان ناشی از پدیده موادمخدر هستیم.

وی اظهار داشت: هر کشوری ممکن است روش‌ها و رویکرد خاص خود را برای پیگیری معضل موادمخدر داشته باشد اما در پاکستان ما به دنبال قطع تقاضای موادمخدر هستیم و در صورت جلوگیری از تقاضا رسیدگی به عرضه و قاچاق آسان‌تر خواهد شد.

اعجاز احمد شاه با تاکید بر لزوم تقویت همکاری‌های مرزی ایران و پاکستان، از ابتکارات و پیشنهادات کشورمان برای مقابله موثر علیه قاچاق موادمخدر استقبال کرد.

وی افزود: ما درصدد شناسایی و قطع موارد تقاضا در کویته، نزدیک‌ترین منطقه به مرز مشترک با ایران هستیم و علاوه بر این تبادل اطلاعات میان دو کشور و تقویت همکاری‌های نهادهای ذی‌ربط را خواستاریم.

وزیر کنترل موادمخدر پاکستان همچنین درخصوص موضوع سرنوشت ۳ مرزبان ربوده شده ایرانی توسط قاچاقچیان موادمخدر و انتقال آنان به خاک پاکستان، قول پیگیری و طرح آن با نیروی مبارزه با موادمخدر پاکستان (ANF) را داد.

تاکید ایران بر هماهنگی‌های بیشتر پاکستان در مرز

سردار مجید کریمی با قدردانی از میزبانی دولت پاکستان و ستاد نیروی مبارزه با موادمخدر این کشور، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران و پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا برای توسعه همکاری‌ها با کشور دوست و همسایه پاکستان تاکید کرد.

وی با استقبال از مباحث مطرح شده از سوی وزیر پاکستانی گفت: معضل اصلی امروز ما افزایش تولید موادمخدر در منطقه با حضور نیروهای غربی است، جایی که یورش برخی کشورها به بهانه مبارزه با تروریسم باعث شده تا ۱۹ سال در بحث موادمخدر دچار مشکل شویم. اما برای غلبه بر این چالش سایر کشورها نیز باید سهم خود را در خصوص مبارزه با موادمخدر ایفا نمایند.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا تاکید کرد: ما ظرفیت مقابله با این چالش را داریم اما همزمان به مشکلات نیز اضافه شده است. در این خصوص تقویت بیشتر روابط و همکاری‌های دوجانبه میان نیروهای مبارزه با موادمخدر ایران و پاکستان ضروری است.

وی اضافه کرد: ایران و پاکستان قربانی معضل موادمخدر هستند و همزمان در خط مقدم این مبارزه نقش فعالی دارند، لذا نیاز به هماهنگی‌های بیشتر از جانب طرف پاکستانی در مرزهای مشترک برای مقابله موثر با قاچاقچیان موادمخدر است.

سردار کریمی خواستار واکنش فوری نیروهای پاکستانی در مرز مشترک در زمان هرگونه درگیری و یا تعقیب قاچاقچیان از سوی نیروهای مرزبانی ایران شد و افزود: باید یک مرکز هماهنگی با حضور تمامی نمایندگان نهادهای ذی ربط در طرف پاکستانی برای دریافت سریع موارد اضطراری از سوی پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا و واکنش به موقع تشکیل شود.

وی گفت: ایران آماده آموزش نیروهای پاکستانی است و با توجه به ظرفیت‌های قوی آموزش عالی افسران و نیروهای مبارزه با موادمخدر در ایران، آماده تبادل هیات و کارشناسان میان دو کشور هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا از وزیر کنترل موادمخدر پاکستان خواست تا موضوع سه مرزبان ربوده شده ایرانی توسط قاچاقچیان را با طرف‌های پاکستانی از جمله نیروی مرزبانی این کشور (اف‌سی) مطرح کند.

براساس این گزارش، رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا پس از این دیدار از اکادمی نیروی مبارزه با موادمخدر پاکستان در اسلام‌آباد بازدید کرد و سپس برای دیدار با مقامات آژانس امنیت دریایی پاکستان عازم شهر «کراچی» در جنوب این کشور شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha