رشد ۲ برابری تشکل‌های مردم‌نهاد خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان شمالی گفت: شمار تشکل‌های مردم‌نهاد این استان در پنج سال اخیر با حمایت‌های دولت به ۱۹۳.۷ درصد افزایش یافته است.  

محمدتقی آریان روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شمار تشکل های مردم نهاد استان در سال ۹۵ تنها ۱۴۴ تشکل بود که این رقم در این سال ها روند رو به افزایش داشته است و اکنون ۲۷۹ تشکل مردم نهاد در این استان فعالیت دارد.  

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان شمالی افزود: تشکل های مردم نهاد و تشکل های محلی در سطح استان در حوزه های مختلف زیست محیطی، فرهنگی، آموزشی، درمانی، خیریه ای، پیشگیری و مبارزه با اعتیاد و امور جوانان فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه ۲۲۱ تشکل مردم نهاد و محلی استان در دولت تدبیر و امید مجوز فعالیت دریافت کرده اند، گفت: دستگاه های صادر کننده مجوز برای فعالیت تشکل های مردمی شامل استانداری، فرمانداری، بخشداری، اداره کل بهزیستی و اداره کل ورزش و جوانان هستند که با سرعت بخشیدن در صدور مجوز فعالیت، گروه های مردمی را در مسیر خدمت به همنوع سوق می دهند.

وی خاطرنشان کرد: سازمانهای مردم نهاد استان در حوزه های مختلف از جمله جمع آوری کمک های مومنانه، توانمندسازی ساکنان مناطق کمتر برخوردار، کمک به توسعه فعالیت های بهداشتی و درمانی، حفظ و حراست از محیط زیست، مسائل فرهنگی و اجتماعی نقش مهم و مفیدی را ایفا می کنند.

آریان اظهار داشت: حمایت دولت از تشکل های مردم نهاد، علاوه بر کاهش فاصله بین مردم و حاکمیت به کوچک سازی حجم دولت و بهبود کیفیت و خدمات برای افراد نیازمند کمک می کند.  

وی گفت: کمک به دولت در پیشگیری و مقابله با کووید ۱۹ با ایجاد ستادهای مردمی از سوی تشکل ها، راه اندازی کارگاه تولید ماسک و گان در کمترین زمان ممکن، توزیع رایگان اقلام بهداشتی و کمک های مومنانه، ترویج فرهنگ مصرف بهینه و صرفه جویی در استفاده از منابع موجود با اجرای برنامه های مختلف، کمک به سیل زدگان، امدادرسانی گسترده به نیازمندان، حضور مستمر در نقاط محروم و اقدامات عام المنفعه از مهمترین دستاوردهای تشکل های مردم نهاد استان است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی افزود: شرایط برای راه اندازی تشکل های مردم نهاد در سه سطح استانی، شهرستانی و روستایی برای متقاضیان مشارکت اجتماعی فراهم است.  

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور قرار دارد و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.    

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها