سردار کریمی: ایران نگاه سیاسی در مبارزه با موادمخدر را مردود می‌داند

اسلام‌آباد - ایرنا - رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با انتقاد از رویکرد برخی کشورها برای استفاده ابزاری از موضوع موادمخدر، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه نگاه سیاسی مرتبط با مبارزه با موادمخدر را مردود می‌داند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، سردار «مجید کریمی» در ادامه سفر رسمی خود به پاکستان طی نشست ویژه‌ای با افسران رابط موادمخدر کشورهای خارجی و نمایندگان سازمان‌های بین المللی، اقدامات ایران در جنگ مبارزه با موادمخدر و خدمات پلیس کشورمان در این زمینه را تشریح کرد.

در این نشست که در سفارت ایران در اسلام‌آباد برگزار شد، افسران رابط پلیس انگلیس، اسپانیا، آلمان، فلیپین، نماینده اتحادیه اروپا و رئیس دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان ملل در پاکستان؛ شرکت کردند.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا طی سخنانی به اهمیت بحث تبادل اطلاعات و قرار داشتن آن در دستور همکاری با سایر کشورها اشاره کرد و گفت: ایران قوانین مجازات قاچاقچیان موادمخدر را تغییر داده و در حال حاضر دیگر مجازات اعدام در این فرآیند وجود ندارد.

وی با تاکید بر مبارزه بی‌امان پلیس مبارزه با موادمخدر جمهوری اسلامی ایران در جنگ با موادمخدر و قاچاقچیان، افزود: سعی ما برای جلوگیری از ورود موادمخدر به کشور است، اما قاچاقچیان تن به درگیری مسلحانه داده و سلاح‌های سنگین علیه نیروهای مبارزه با موادمخدر ایران استفاده می‌کنند.

سردار کریمی افزود: ایران نگاه سیاسی به بحث موادمخدر ندارد بلکه ما با برخی کشورهایی که شاید روابط دیپلماتیک نیز با آنان نداشته باشیم، همکاری می‌کنیم مانند کانادا که اطلاعاتی را برای آنان ارسال کردیم. زیرا هدف اصلی جمهوری اسلامی تلاش برای نجات بشریت از معضل موادمخدر است.

وی به جنایات گروه‌های تروریستی مانند عناصر وابسته به ریگی در ربایش مرزبانان ایرانی، قتل آنان و همچنین ارتباط این عناصر با قاچاقچیان موادمخدر اشاره کرد و گفت: این گروه تروریستی از درآمد حاصل از قاچاق و فروش موادمخدر بهره برداری می‌کنند. تروریست‌ها در جنایات سنگین علیه نیروهای ایرانی به ویژه ربودن مرزبانان ما دست دارند.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر نیروی انتظامی با اشاره به شهادت ۱۷ هزار شهروند ایرانی در حملات تروریستی، افزود: ارتباط قوی میان تروریست‌ها و فروشندگان موادمخدر وجود دارد. خواستار سرزنش هیچ کشوری نیستم ولی ما با تهدید بالقوه داعش در منطقه و تحرکات این عناصر در برخی کشورهای منطقه مشکل داریم.

وی اضافه کرد: ایران هر سال با همکاری دفتر مبارزه با موادمخدر سازمان ملل میزبان کنفرانس افسران رابط موادمخدر بسیاری از کشورها بود اما وضعیت شیوع ویروس کووید-۱۹ این روند را متوقف کرد. در عین حال می‌توانیم کنفرانس مجازی با این موضوع را منعقد کنیم.

سردار کریمی در پاسخ به پرسش برخی افسران رابط خارجی، مرکز برنامه ریزی مشترک (JPC) را مرجع مفید و سازنده ای برای بحث درباره مسائل مربوط به قاچاق موادمخدر دانست و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مشتاقانه خواهان همکاری نزدیک با همه کشورها به ویژه پاکستان و افغانستان در منطقه است.

وی همچنین از آمادگی کشورمان برای میزبانی کنفرانس مسیر دریایی خبر داد و گفت: ایران همواره نگاه جدی و شفاف در مبارزه با موادمخدر دارد و حضور هیات ایرانی در پاکستان در وضعیت کرونا بیانگر این رویکرد است.

سردار کریمی با بیان اینکه قاچاقچیان موادمخدر از روش‌های مختلفی برای قاچاق استفاده می کنند، افزود: ما مجبوریم تاکتیک‌های مبارزه با قاچاق مواد مخدر را تغییر دهیم.

وی با اشاره به شهادت ۴ هزار ایرانی و زخمی شدن بیش از ۱۱ هزار نفر از شهروندان کشورمان توسط قاچاقچیان موادمخدر این سوال را مطرح کرد که چگونه می‌توانیم این را تحمل کنیم و چرا باید این کار را به تنهایی انجام دهیم درحالی که ایران به دنبال هماهنگی کشورهای دیگر علیه این عناصر ضدبشریت است؟

براساس این گزارش، رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا روز یکشنبه برای انجام سفر رسمی به پاکستان وارد اسلام‌آباد شد و روز گذشته(دوشنبه) با وزیر کشور و فرمانده نیروی مبارزه با موادمخدر پاکستان دیدار کرد.

سردار کریمی امروز با «اعجاز احمد شاه» وزیر کنترل موادمخدر پاکستان دیدار خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha