امیر قطر در نشست شورای همکاری خلیج فارس شرکت می‌کند

تهران- ایرنا- منابع خبری دوشنبه شب گزارش دادند، امیر قطر در رأس هیأتی بلند پایه فردا (سه شنبه) در نشست شورای همکاری خلیج فارس در عربستان سعودی شرکت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از الجزیره، دیوان امیری قطر اعلام کرد، شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در شهر «العلا» عربستان سعودی شرکت خواهد کرد.

پیش‌تر «احمد ناصر المحمد الصباح» وزیر خارجه کویت اعلام کرده بود که در گفت و گوی تلفنی امیر این کشور با امیر قطر و ولیعهد عربستان سعودی ۲ طرف برای بازگشایی کامل مرزهای ۲ کشور توافق کردند.

وزیر خارجه کویت افزود: امیر این کشور ابراز اطمینان کرده است که اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس به پایان دادن به اختلافات و بازگشت امور به حالت عادی منجر شود.

از سوی دیگر، «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز گفت: اجلاس شورای همکاری، اجلاس وحدت کلمه و یکپارچه‌کننده صف‌بندی‌ها خواهد بود. آرمان‌ها برای اتحاد و همبستگی عملی خواهد شد.

پیش‌تر منابع خبری گزارش داده بودند که «هیثم بن طارق» سلطان عمان و «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین فردا در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس شرکت نخواهند کرد.

خبرگزاری رسمی بحرین (بنا) نیز گزارش داد،   «سلمان بن حمد آل خلیفه» ولیعهد بحرین به نیابت از شاه این کشور در اجلاس شورای همکاری حضور می‌یابد.

پیش از این «خالد الجارالله» معاون وزیر امور خارجه کویت ابراز امیدواری کرد که اجلاس شورای همکاری خلیج فارس که پنجم ژانویه در شهر «العلا» عربستان و با حضور سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برگزار می‌شود با توافق نامه‌ای درباره مصالحه با قطر و کاربردی کردن آن همراه شود.

امیر کویت در ماه جاری و پس از اعلام توافق اولیه، حل بحران خلیج فارس که طی حدود سه سال و نیم ادامه داشته است را به کشورهای حاشیه خلیج فارس تبریک گفت.

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در ژوئن ۲۰۱۷ اظهار داشتند که روابط خود را با قطر قطع و ادعا کردند که این کشور از تروریسم حمایت می‌کند اما این ادعا توسط دوحه رد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار جهان